Київ – В Україні може з'явитися супутниковий телеканал, який буде створений спеціально для жителів анексованого Криму. Про це повідомили народні депутати Мустафа Джемілєв і Антон Геращенко. За їхніми словами, основними завданнями такого каналу стануть поширення об'єктивної інформації про ситуацію в Криму і на материковій Україні, а також боротьба з пропагандою кремлівських ЗМІ. Політологи й медіаексперти підтримують ідею запуску подібного ТВ-проекту. У той же час, вони підкреслюють, що робота такого телеканалу буде ефективною лише в тому випадку, якщо він не стане нав'язувати певну точку зору, і його контент буде збалансованим і об'єктивним.
«Під час моєї зустрічі з президентом була мова про те, щоб створити якусь інформаційну службу. У першу чергу, йдеться про канал, який транслював би на Крим. Тому що там триває справжнє зомбування. Вартість цього телеканалу, звичайно, чимала, тому що там не буде реклами. Тому він буде чисто дотаційним», – сказав уповноважений президента України у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв під час нещодавньої зустрічі з переселенцями.
За його словами, поки на подібний проект немає коштів. Тому Джемілєв разом з Петром Порошенком зійшлися на тому, що для початку мовлення на півострів здійснюватиметься вже наявними телеканалами, які присвячуватимуть кримській тематиці 1-2 години свого ефіру на день.
Забезпечення супутникового мовлення українських телеканалів на території Криму також може увійти в плани новоствореного міністерства інформації України. Про це на своїй сторінці в Facebook повідомив народний депутат Антон Геращенко.
«Мінінформ працюватиме над створенням технічної можливості для супутникового мовлення на Крим, Російську Федерацію і весь світ, доносячи правду про події в Україні, показуючи якісний телевізійний продукт, розроблений найкращими незалежними журналістами за державним замовленням, винятково для пропаганди і контрпропаганди української правди, українського погляду на події в Україні та за кордоном», – зазначив він.
Російська влада проти
Влада Росії та анексованого Криму вже встигла піддати критиці плани України щодо забезпечення телемовлення на півострові. Так, голова Комітету з міжнародних справ Державної Думи Росії Олексій Пушков сказав, що український канал поширюватиме дезінформацію.
«Київ хоче через супутникове ТБ ділитися з нами «правдою про Україну»! Чим же вони будуть ділитися? Досвідом одеської різанини? Або зведенням стіни? Повідомив про це Геращенко – помічник голови МВС Авакова. Так ось, хто займатиметься правдивим мовленням з активною участю «незалежних журналістів», – написав російський депутат у своєму Twitter.
А «міністр» внутрішньої політики Криму Дмитро Полонський засумнівався в тому, що Україна в змозі запустити супутниковий канал для жителів півострова.
«Бажання у київської влади можуть бути які завгодно, але можливостей немає ніяких. На сьогоднішній момент Україна бідна країна. Люди сидять у холоді, нічим платити пенсії, в країні триває громадянська війна. Грошові ресурси необхідно спрямовувати на наведення порядку в країні, в економічній ситуації, а потім вже на запуск супутника», – процитувала Полонського прес-служба самопроголошеного уряду Криму.
Лієв: потрібні телевежі в Херсонській області
Втім, у самому депутатському корпусі України немає консенсусу з приводу того, чи варто створювати окремий телеканал для анексованого півострова. На думку голови міжфракційного об'єднання «Крим» Олексія Гончаренка, створенням подібного ТВ-проекту має займатися не держава, а приватні інвестори.
«Сьогодні у держави Україна немає можливості фінансувати подібну діяльність. Безумовно, потрібно організовувати туди донесення інформації, але не шляхом створення окремого каналу за державний рахунок. Якщо у якогось мецената є бажання таке зробити, це було б чудово», – вважає депутат.
Заступник директора Національної телекомпанії України, екс-міністр курортів і туризму Криму Олександр Лієв підтримує ідею створення окремого супутникового каналу для півострова, але пропонує почати з випуску окремих передач про ситуацію в Криму, які могли б транслюватися на рейтингових комерційних телеканалах.
«Такі програми можна розміщувати, зокрема й за державні гроші, як це робить увесь цивілізований світ: і Америка, і Європа. Тим більше, що багато комерційних каналів зараз ведуть мовлення в Криму. Це потрібно зробити прямо зараз і негайно», – сказав Лієв у коментарі для Крим.Реалії.
За його словами, створення телепрограм для кримчан є надзвичайно важливим, оскільки влада анексованого півострова поширює недостовірну інформацію і приховує ті соціальні й економічні ризики, які загрожують кримчанам.
Лієв вважає, що влада України має ресурси і технічні можливості для того, щоб покрити півострів не тільки супутниковим мовленням, але й аналоговим. Для цього, на думку Лієва, потрібно встановити телевежі та іншу необхідну апаратуру в Херсонській області, поряд з адміністративним кордоном з півостровом.
«А наскільки ефективним буде створення окремого каналу, невідомо. Це може виглядати, як якийсь пропагандистський напрямок. Як правило, люди не вірять пропаганді», – вважає заступник директора НТКУ.
Правда замість пропаганди
Голова інституту масової інформації Оксана Романюк також вважає, що контент українських ЗМІ, які ведуть мовлення на Крим, має бути нейтральним і залишати споживачу інформації можливість оцінювати її критично і формувати свою думку.
«Ми розуміємо, що у багатьох журналістів зараз посттравматичний синдром. Багато хто емоційно переживає те, що відбувається, але потрібно говорити про все максимально нейтрально, бо саме це викликає довіру», – сказала Романюк у коментарі для Крим.Реалії.
Медіаексперт вважає, що Україна має забезпечити своїх громадян, які живуть у Криму, інформацією, яка була б альтернативою кремлівській пропаганді. При цьому, на її думку, держава має забезпечувати відповідну інфраструктуру, необхідну для мовлення, не втручаючись у редакційну політику.
Правозахисники також стверджують, що кримчани потребують появи якісних українських медіапродуктів, які присвячені ситуації на півострові. За словами координатора ініціативи Схід-SOS Костянтина Реуцького, зараз спостерігається зворотна тенденція – українські ЗМІ все менше і менше приділяють уваги кримській тематиці.
«Те, що робиться доброго для кримчан в Україні, часто залишається за кадром, тому що про це не говорять. У цьому сенсі треба щось змінювати в інформаційній політиці держави, але ні в якому разі не можна брати приклад з російської державної пропагандистської машини і не потрібно брехати», – сказав Реуцький.
На думку експерта Кримського інституту стратегічних досліджень Сергія Костинського, забезпечувати супутникове мовлення українських каналів на півострові вкрай важливо ще й тому, що із закінченням «перехідного періоду» російська влада може заблокувати низку кримських інтернет-ЗМІ, які об'єктивно висвітлюють ситуацію.
Політолог підтримує, як те, що українські телеканали мають включати в свій контент кримську тематику, так і ідею створення нового кримського каналу на континенті.
«Призначення «кримського телеканалу» – одного або декількох – полягає в тому, щоб працювати безпосередньо на передовій інформаційної війни. Він має взяти на себе функції зі створення розгалуженої підпільної мережі власних кореспондентів, зокрема таких, що мають офіційну акредитацію від кримських ЗМІ, розвитку «громадської журналістики», яка дозволить отримувати щоденний відгук, щоденний зворотний зв'язок від кримчан через засоби масової комунікації, зокрема й – соціальні мережі», – вважає експерт.
Костинський стверджує, що створення нового кримського телеканалу не тільки дасть кримчанам альтернативне джерело інформації, але й дозволить експортувати свій контент іншим рейтинговим українським та іноземним телеканалам.
«Тобто, якщо завдання спеціалізованих кримських медіа 24 години на добу сім днів на тиждень комунікувати з протестною частиною кримського суспільства, то завдання національних медіа – «зшивати» материкових і кримських телеглядачів в одну національну телеаудиторію, створювати єдиний інформаційний простір», – вважає він.
Також політолог підкреслив, що з урахуванням високої конкуренції з боку російських і проросійських медіа, кримський телеканал має бути забезпечений ресурсами. На його думку, завдання української держави – добре фінансувати співробітників на окупованій території, дбати про їхні безпеку і правовий захист.