Брюссель – У Брюсселі лідери 28 держав ЄС намагаються визначитися із подальшою стратегією щодо російської агресивної політики, котру в співдружності сприймають як великий безпековий виклик не лише для України, але й для решти світу. Передбачається, що нинішній дводенний європейський саміт підтвердить свою готовність допомагати Україні. Водночас, політичний сигнал підтримки вже надіслали: у четвер, 18 грудня, ухвалили ще низку санкцій щодо інвестування й торгівлі з Кримом і Севастополем.
Багато європейських лідерів, прибуваючи на саміт, коментують погіршення на російському фінансовому ринку та спад її економіки. Фінський прем’єр-міністр Александр Стуб каже, що нинішня дестабілізація в грошовій галузі Росії пов’язана не лише із санкціями, але самі обмеження, накладені на неї європейцями, власне були викликані небажанням Москви продемонструвати волю для відновлення миру в Україні. За це Москва й розплачується, каже він.
Тим часом, президент Литви Даля Ґрібаускайте відверто заявляє, що на цьому ЄС не зупиниться.
Впровадження подальших санкцій залежатиме від поведінки Росії в нашому регіоніДаля Ґрібаускайте
«Впровадження подальших санкцій щодо Росії залежатиме від дуже конкретної ситуації на сході України, а загальніше, – це залежатиме від поведінки Росії в нашому регіоні», – каже литовський лідер, натякаючи на торговельні обмеження чи численні провокативні дії російської авіації на кордонах балтійських та скандинавських держав.
Москві настав час переключитися на режим співробітництва – Моґеріні
Путіну й іншим лідерам Росії слід поміркувати над необхідністю радикальних змін у тому, як вони поводяться з рештою світуФедеріка Моґеріні
Тим часом, голова європейської дипломатичної служби Федеріка Моґеріні каже: критична ситуація, в якій опинилася російська фінансова система – це погана новина і для громадян Росії, і для України, і для Євросоюзу чи решти світу. Однак вона наголошує, що «правда ще й у тому, що президенту Путіну й іншим лідерам Росії слід поміркувати над необхідністю радикальних змін у тому, як вони поводяться з рештою світу».
Моґеріні переконана: настав час Москві «переключитися на режим співробітництва» та виконати Мінські домовленості. Верховний представник ЄС із закордонної політики висловлює сподівання, що найближчими днями у цьому питанні з’явиться позитивний розвиток.
Ми не знайдемо довготривалого рішення для України без відповідної змістовної стратегії щодо РосіїДональд Туск
Саміт, який нині вперше проходить під головуванням поляка Дональда Туска – нового президента Європейської ради – також намагається визначити подальші кроки й дії щодо Росії.
«Переконаний: ми не знайдемо довготривалого рішення для України без відповідної змістовної стратегії щодо Росії, яка має бути водночас і суворою, і відповідальною. Як на мене, зрозуміло одне: сучасна, стабільна й незалежна Україна має стати і буде чимось на зразок фундаменту для цієї стратегії», – наголосив і сам Туск.
До Криму заборонили інвестувати й подорожувати з ЄС
Водночас, на інвестування до Криму чи Севастополя європейці у четвер наклали додаткові заборони. Тобто, на півострові, що був незаконно анексований росіянами, європейці та їхні компанії більше не будуть вкладати кошти у нерухомість чи фінансувати кримські підприємства. Так само, турагентствам із ЄС не дозволяється пропонувати відпочинок у Криму, а у портах півострова не зупинятимуться круїзні та інші судна з ЄС.
Припинено також надання технологій у сфері транспорту, комунікацій, енергетики, зокрема видобутку нафти чи газу в Чорноморському регіоні, що контролюється Росією.
Російська влада вже шукає спосіб повернутися до переговорів, але хоче це зробити так, щоб не втратити обличчяМартін Шульц
Санкції покликані повернути лідерів Росії за стіл переговорів, зі свого боку каже голова Європейського парламенту Мартін Шульц. На його думку, «російська влада вже шукає спосіб повернутися до переговорів, але хоче це зробити так, щоб не втратити обличчя».
Ухвалені з боку ЄС санкції – це чіткий сигнал, що Крим має перспективи для розвитку та процвітання лише в складі територіально цілісної Української державиКостянтин Єлісеєв
Представник України при ЄС Костянтин Єлісеєв привітав рішення Ради ЄС щодо запровадження додаткових санкцій у сфері інвестицій, послуг та торгівлі, які посилюють політику Євросоюзу з невизнання незаконної анексії Криму Росією. Це рішення стало результатом інтенсивних консультацій між Україною та Європейським союзом у контексті реагування на брутальне порушення Росією норм та принципів міжнародного права.
«Ухвалені з боку ЄС санкції – це чіткий сигнал, що Автономна Республіка Крим має перспективи для розвитку та процвітання лише в складі суверенної та територіально цілісної Української держави», – наголосив український дипломат.
Нові санкції щодо Криму наберуть чинності 20 грудня.