Доступність посилання

ТОП новини

Українці не мають «менталітету помсти» – психолог із Америки


Як допомогти вимушеним переселенцям адаптуватись до нових умов життя, радили українським соціальним працівникам закордонні колеги. Ділитися досвідом психологічної допомоги приїхали експерти з Америки, Данії та Австралії. Зокрема, тренер Енн Спекхар зі сполучених Штатів вважає, що українцям буде легше пережити травму, адже вони не мають «менталітету помсти».

Доктор психології Енн Спекхард у рідній Америці спеціалізується на сімейній психології. До України вона приїхала на запрошення ОБСЄ: читає тренінг для соціальних працівників, які мають справу з вимушеними переселенцями.

Вона каже, що ніколи би не могла уявити, що в Україну прийде війна. Проте вона чудово розуміє природу «душевних травм» людей, які втратили домівку, адже працювала в часи інших конфліктів, зокрема, в Палестині та Іраку.

«Ви не маєте «менталітету помсти» у культурі. Це більше християнська культура. Тож коли людина глибоко ображена, вона не шукає, кому би помститись. Натомість, люди виражають біль та травмованість, а це добре. Я не знаю, чи хтось із тих, хто втратив дім, готовий до прощення. Проте, на щастя, ці люди оговтаються швидше у вашій культурі з цією ідеєю про прощення та налагодження стосунків», – говорить вона.

Чим відрізняється психологічна травма вимушених переселенців із Криму та Донбасу?

Порівнюючи, як себе почувають люди, що виїхали з окупованого, проте мирного Криму, та душевний стан речей, що тікали від війни на Донбасі, Енн Спекхард зазначає, що є різниця.

Однак, якщо ти був свідком убивств, або того, як зруйнували твій будинок – травма буде значно серйозніша
Енн Спекхард

«В обох випадках люди травмовані, адже втратили домівку. Також втратили оточення і всю історію. Однак, якщо ти був свідком убивств, або того, як зруйнували твій будинок – травма буде значно серйозніша. Буде складно спати – жахливі травматичні марення проникатимуть у свідомість. І соціальні працівники по-різному працюватимуть у цих ситуаціях. Проте в обох випадках вони матимуть справу з тими, хто втратив домівку і був змушений переїхати», – розповідає психолог.

Інколи людям із різних частин України потрібен час, аби порозумітись

Тренер каже, що працювала з українськими соціальними психологами із різних куточків України. Інколи їм було складно порозумітись, виникали суперечки і щодо подій на Майдані, зокрема.

«Ми чули певну агресію у кімнаті для тренінгу між представниками сходу та заходу України. Проте знову і знову чи чули, що Україна – об’єднана країна. Люди працюють пліч-о-пліч, відкривають свої домівки. Ми маємо тут соціального працівника, і вона пустила родину зі сходу у свій дім. Це дуже зворушливо. І ми чуємо про чудових українців, які приймають вимушених переселенців у свої домівки. Вони займаються волонтерством і проявляють до них доброту. І соціальні працівники – дійсно чудові. Працювати з цими людьми – дійсно насолода», – додає вона.

Як допомогти людям адаптуватись до нового життя?

Енн Спекхард радить дати час на адаптацію людям, які втратили домівку. Пояснює: подекуди краще змовчати чи взагалі не підіймати дражливих тем.

Якщо вашим друзям потрібно поговорити про пережите – вмійте вислухати та допомогти їм
Енн Спекхард

«Важливо поводитись із ними спокійно. Оточувати їх музикою і якимись дуже спокійними способами проведення часу. Адже у їхньому тілі зберігаються активованими спогади про страшні речі. Тож навіть у цій кімнаті ми намагаємось говорити спокійними тихими голосами. У декого є фото з конфлікту, що відбувається зараз в Україні. Кілька разім нам довелось вимикати проектор, адже ніхто не міг дивитись на ті зображення. Тож час від часу вимикайте телевізор. Не говоріть надміру про їхню травму. А з іншого боку, якщо вашим друзям потрібно поговорити про пережите – вмійте вислухати та допомогти їм», – резюмує психолог.

В Україні на сьогодні офіційно зареєстровано близько 550 тисяч вимушених переселенців. Про це повідомила уповноважений президента з мирного урегулювання ситуації на сході України Ірина Геращенко.

Радіо Свобода

XS
SM
MD
LG