Доступність посилання

ТОП новини

Постанова НБУ про кримчан-нерезидентів заплутала банки


Київ – Минув місяць відтоді, як Нацбанк України своєю постановою прирівняв кримчан до нерезидентів. За цей час НБУ так і не дав чітких пояснень з приводу того, які саме обмеження застосовуватимуться до громадян України з кримською реєстрацією, і що буде з їхніми банківськими рахунками. В умовах, що склалися, комерційні банки виконують ухвалену постанову на свій розсуд. Нерідко це призводить до конфліктів між клієнтами і фінансовими установами.

Нацбанк 3 листопада ухвалив постанову №699 під назвою «Про застосування окремих норм валютного законодавства під час режиму тимчасової окупації на території вільної економічної зони «Крим». Основним нововведенням, що міститься в цьому документі, є те, що всі фізичні та юридичні особи, зареєстровані в Криму, прирівнюються до нерезидентів. Також ухвалена постанова містить норму про те, що банки мають закрити рахунки всіх юридичних осіб, зареєстрованих на анексованому півострові.

При цьому в постанові не даються чіткі інструкції з приводу того, які банківські операції будуть доступні громадянам України, зареєстрованим в Криму, а які – ні. Також у документі не сказано нічого про те, в які терміни мають бути закриті рахунки юридичних осіб, і яка доля спіткає кошти, що лежать на цих рахунках.

Заборона на кредити

За минулий місяць НБУ не надав ніяких додаткових інструкцій комерційним банкам з приводу того, як їм працювати з фізичними та юридичними особами, які мають кримську реєстрацію. Поки що Нацбанк дав тільки усні пояснення з цього приводу. Виступаючи на круглому столі «Банківська система в зоні АТО та Криму», заступник директора департаменту методології грошово-кредитної політики НБУ Людмила Чепинога повідомила, що кримчани в статусі нерезидентів можуть здійснювати зі своїми банківськими рахунками ті самі операції, що й раніше.

На території України нерезиденти можуть використовувати свої розрахункові рахунки у вільному режимі. Тобто, якщо у вас є зарплата у гривні, вона може бути зарахована на ці рахунки, вона може бути використана на розсуд клієнта вільно
Людмила Чепинога

«На території України нерезиденти можуть використовувати свої розрахункові рахунки у вільному режимі. Тобто, якщо у вас є зарплата у гривні, вона може бути зарахована на ці рахунки, вона може бути використана на розсуд клієнта вільно. Вона може бути перерахована за кордон. Може бути переведена в іноземну валюту з цих рахунків. Тобто ніяких дискримінаційних позицій відносно до цих рахунків немає», – сказала представниця НБУ.

Однак, за її словами, для фізичних осіб, які мають кримську реєстрацію, тепер будуть висуватися додаткові умови, якщо вони захочуть покласти гроші на свій рахунок.

«Якщо йдеться про внесення готівкових коштів на розрахункові рахунки нерезидентів, то, безумовно, потрібно показати, звідки ці готівкові кошти: це заробітна плата або це матеріальна допомога. В цьому випадку при внесенні готівки на розрахункові рахунки нерезидентів вимагають підтверджуючі документи», – сказала Людмила Чепинога, не уточнивши, які саме документи необхідно надати в банк, щоб підтвердити джерело доходів.

Також вона повідомила, що громадяни України, які мають кримську реєстрацію, як нерезиденти, тепер не можуть оформлювати кредити.

Для фізичних осіб, зареєстрованих у Криму, за словами представниці НБУ, більше не передбачені жодні обмеження, крім перерахованих вище.

А юридичні особи, які були відкриті на анексованому півострові, як повідомила Людмила Чепинога, не зможуть обслуговуватися в банках України доти, доки не перереєструються на материку. У НБУ стверджують, що їхні рахунки будуть заблоковані до реєстрації на континентальній частині країни, а після цього знову будуть доступні власникам.

У Нацбанку обіцяють виправитися

Як уже повідомлялося, Нацбанк озвучив порядок обслуговування кримчан, які стали нерезидентами, тільки в усній формі. Оскільки комерційним банкам не приходили чіткі інструкції, кожен з них виконує постанову №699 по-різному. Правозахисники стверджують, що деякі банки заблокували не лише рахунки юросіб, зареєстрованих у Криму, а й рахунки фізичних осіб-підприємців та навіть звичайних фізосіб. За їхніми словами, відомі випадки, коли кримським переселенцям відмовляють у відкритті розрахункового рахунку або здійсненні операцій з обміну валют. Активісти стверджують, що кримчани не можуть покласти в деяких банках гроші на свій рахунок. З них вимагають підтвердити джерело доходів, але які саме документи для цього потрібні, залишається невідомим.

Деякі банки, навпаки, самовільно відмовляються визнавати громадян України, що мають кримську реєстрацію, нерезидентами. Так, в Укргазбанку кримчан вважають резидентами, якщо ті надали довідку, що засвідчує статус внутрішньо переміщеної особи.

Заступник голови правління Укргазбанку Олена Дмитрієва
Заступник голови правління Укргазбанку Олена Дмитрієва

«У нашому розумінні, якщо клієнт зареєстрований у Криму, а фактично живе на материковій частині і зареєструвався, згідно із законом про внутрішньо переміщених осіб, ми його сприймаємо як резидента», – сказала на круглому столі заступник голови правління Укргазбанку Олена Дмитрієва.

За словами голови ради директорів Дельта Банку Олени Попової, в їхній установі використовується такий же підхід відносно переселенців з Криму.

Раніше в ЗМІ з'явилася інформація про те, що Незалежна асоціація банків України попросила Нацбанк встановити перехідний період до 1 лютого 2015 року для переходу до нового режиму обслуговування рахунків кримчан, які були відкриті до набрання чинності закону про створення вільної економічної зони «Крим».

«НАБУ пропонує розробити окремий порядок роботи банків із суб'єктами Криму та відповідні зміни до нормативних актів НБУ, щоб врегулювати низку проблемних питань. Серед іншого асоціація підкреслює, що зміна статусу резидентності передбачає закриття старих рахунків та відкриття нових, що вимагає подання особистої заяви клієнта в банк», – цитує заяву НАБУ інформагентство УНІАН.

На думку членів асоціації, припинення послуг банку, передбачених договором, може стати неможливим внаслідок зміни статусу резидентності клієнта, що може привести до вимушеного порушення банком умов договору.

У коментарі для Крим.Реалії представник НБУ Людмила Чепинога визнала, що питання про нерезидентність кримчан потребує додаткового регулювання.

Є дуже багато людей, які працюють на материку. І вони теж зараз стали нерезидентами, незважаючи на те, що вони працюють тут по 10-12 років. Вони стали нерезидентами в один день
Людмила Чепинога

«Є дуже багато людей, які працюють на материку. І вони теж зараз стали нерезидентами, незважаючи на те, що вони працюють тут по 10-12 років. Вони стали нерезидентами в один день. Вони просто мають кримську прописку, але вони тут працюють у фірмах давно і постійно живуть», – сказала вона.

Чепинога зазначила, що зараз в НБУ йде обговорення того, як вирішити проблеми, що виникли після ухвалення постанови №699. За її словами, можливо, НБУ введе норму, згідно з якою переселенцям з анексованого півострова для збереження статусу резидента достатньо буде надати довідку про фактичне проживання на материку.

XS
SM
MD
LG