Доступність посилання

ТОП новини

«Навіщо ви це робите? Ви – зрадник!» Як кримські татари зібралися на підтримку Путіна


Студентів і бюджетників з-поміж кримських татар вивели на мітинг на підтримку зустрічі Путіна і Ердогана. Сімферополь, 1 грудня 2014 року
Студентів і бюджетників з-поміж кримських татар вивели на мітинг на підтримку зустрічі Путіна і Ердогана. Сімферополь, 1 грудня 2014 року

Сімферополь – У день візиту президента Росії Володимира Путіна до Туреччини на головній площі Сімферополя зібралися лояльні Кремлю кримські татари. Ініціатором мітингу виступив громадський рух «Кирим», який представляє віце-спікер «Держради» Ремзі Ільясов. За підсумками зборів його учасники ухвалили резолюцію, в якій підтримали політику глави російської держави. Втім, не обійшлося без ексцесів. Окремі учасники відмовилися перебувати на мітингу під російськими прапорами, а заступнику голови Меджлісу Ахтему Чийгозу не дали можливості звернутися до присутніх, витіснивши з площі Леніна.

Про проведення мітингу 1 грудня в центрі Сімферополя стало відомо напередодні. На своїй сторінці в Facebook голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, повідомив, що 1 грудня, в робочий день, «зганяють всіх залежних від влади кримських татар – чиновників, вчителів, лікарів, студентів – на Центральну площу Сімферополя». «Мета – створення масовок для гламурних телесюжетів у день візиту Путіна до Туреччини на тему про те, як «добре живеться кримським татарам...», – зазначив Чубаров.

Голова Меджлісу не став уточнювати, хто виступає організатором, проте з його слів стало зрозуміло, що ініціатором проведення мітингу є віце-спікер «Держради», член Меджлісу Ремзі Ільясов, який робить це «у відповідь на вірнопідданську заяву» голови опозиційної Меджлісу організації «Кирим бірлігі» Сейтумера Німетуллаєва. Як відомо, у неділю, 30 листопада, в Сімферополі з ініціативи «Кирим бірлігі» відбулася конференція, за результатами якої її учасники ухвалили звернення на підтримку дій президента Росії Володимира Путіна.

За інформацією джерела видання Крим.Реалії в органах влади, рішення про проведення 1 грудня мітингу на підтримку візиту президента Володимира Путіна до Туреччини було ухвалене в неділю, 30 листопада, після конференції організації «Кирим бірлігі». «Зверніть увагу, що організаторам заходу відразу пішли назустріч: задовольнили заявку менш ніж за добу, не стали чинити перешкод, не було металевих рамок, великої кількості співробітників поліції», – зазначив співрозмовник.

Провалена яєчна атака

На площі Леніна під час мітингу, дійсно, були відсутні металеві рамки. Хоча в червні під час святкових заходів з нагоди кримськотатарського прапора в селищі компактного проживання кримських татар «Фонтани» на околиці Сімферополя в цілях безпеки всіх пропускали через металошукач, а за подіями спостерігали численні співробітники правоохоронних органів. Цього разу автозак із співробітниками спецпідрозділу ОМОН був біля Будинку культури профспілок за площею Леніна.

Близько 350 осіб, присутніх на мітингу, тримали в руках кілька кримськотатарських і кримських прапорів. При цьому російські триколори значною мірою превалювали над іншими, що у деяких учасників викликало обурення. Кореспондент видання Крим.Реалії став свідком того, як група з кількох молодих людей, як пізніше з'ясувалося, студентів одного з кримських ВНЗ, стала висловлювати свої претензії першому заступнику голови Держкомнацу Надіру Номанову, який роздавав присутнім держаки з російськими прапорами.

– Навіщо ви це робите? Це сепаратистські прапори. Ви – зрадник! – обурювався молодий чоловік.

– Іди звідси, провокатор! – відповідав йому Номанов.

– Ходімо, відійдемо вбік, розберемося, – не вгамовувався молодий чоловік.

Інцидент спробували зняти журналісти одного з кримських телеканалів, проте молоді люди всіляко перешкоджали цьому процесу.

– Це що – компромат? Не треба знімати, приберіть камеру, – вимагали вони, заважаючи оператору.

У якийсь момент конфлікт між двома групами: «за» і «проти» російських прапорів – ледь не переріс у бійку, але відкритого протистояння вдалося уникнути. У результаті група студентів на знак протесту залишила площу, перед цим порвавши кілька плакатів з гаслами на підтримку руху «Кирим». Тут же на землі перебували кілька нерозбитих курячих яєць, які, очевидно, призначалися для доповідачів на сцені. Однак «яєчна атака» провалилася.

Пізніше деякі молоді люди, присутні на площі, не під запис висловлювали своє обурення тим фактом, що їх запрошували на мітинг під приводом підтримки винятково руху «Кирим», однак про російські прапори не йшлося. «Якби були турецькі прапори, я б погодилася стояти під ними», – зізналася дівчина.

Як з'ясувалося, більшість молодих людей, що були на площі, представляли Кримський інженерно-педагогічний університет, ректор якого також був на мітингу. У бесіді з кореспондентом видання Крим.Реалії один зі студентів запевнив, що прийшов на мітинг самостійно – без тиску зверху. Молодий чоловік висловив сподівання, що візит Путіна до Туреччини матиме позитивні результати для кримськотатарського народу.

Серед присутніх були не тільки кримські татари. Чоловік на ім'я Євген, який ходив з російським прапором, у коментарі для Крим.Реалії зізнався, що прийшов на мітинг з власної ініціативи. «З дитинства дружимо з Туреччиною, підтримуємо мир, демократію. Ми – єдина Росія, від Туреччини недалеко, чому б не дружити, не продавати речі, допомагати один одному. Туреччина не підтримала санкції, я її за це поважаю».

«Крим – територія стабільності»

Промовці зі сцени цитували турецького реформатора Мустафу Кемаля Ататюрка і дякували Росії за мир у Криму.

«Ататюрк сказав: «Перемога нової Туреччини над інтервентами була б пов'язана з безсумнівно великими жертвами, якби не підтримка Росії. Вона була для Туреччини і моральна, і матеріальна. І було б злочином, якби наша нація забула про цю допомогу», – виголосив Ремзі Ільясов.

Виступає Ремзі Ільясов
Виступає Ремзі Ільясов

Віце-спікер також процитував кримськотатарського просвітителя Ісмаїла Гаспринського, який, за словами Ільясова, завжди закликав до дружби тюркського і слов'янського світів.

У свою чергу, віце-прем'єр кримського «уряду» Руслан Бальбек, звертаючись до присутніх, наголосив, що «Крим – територія стабільності». «Це досягнення, яке принесла Росія. Тут немає тих процесів, які сьогодні відбуваються в Україні», – сказав він.

Ще один доповідач – голова Сакського регіонального меджлісу, радник Повноважного представника президента Росії в Кримському федеральному окрузі Ескендер Білялов закликав співвітчизників не залишати Крим: «Ті хлопці, які є у віртуальних батальйонах, взяли б зброю і викинули у смітники. Зброєю ніколи нічого не завоюєш. Подивіться самі, от молоді люди посміхаються, проводяться весілля, різні заходи. Закликаю всіх жити спокійно, на своїй батьківщині, в Криму. Ми будемо робити все, щоб створити свою автономну республіку за національною ознакою». Останню пропозицію Білялова присутні підтримали оплесками.

Кримськотатарський мітинг на підтримку Путіна
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00
Завантажити на комп'ютер

«Вдома поговориш»

Втім, на мітингу не обійшлося без ексцесів на ґрунті політичного протистояння. Заступник голови Меджлісу Ахтем Чійгоз, який був у декількох метрах від сцени, спробував провести альтернативні збори, ставши голосно закликати людей, проте цю спробу припинили невідомі молоді люди. Вони стали відштовхувати Чийгоза зі словами: «Вдома поговориш». Тут же на місце інциденту підійшли співробітники поліції, закликавши присутніх до спокою. В результаті заступник голови Меджлісу в супроводі невідомих змушений був залишити площу. Сам Чийгоз стверджує, що його з площі випровадили співробітники ФСБ і поліції.

Ахтема Чийгоза насильно вивели з провладного мітингу кримських татар
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00
Завантажити на комп'ютер

Крим.Реалії зателефонували заступнику голови Меджлісу, щоб з'ясувати, що він хотів донести до присутніх на площі Леніна.

Ахтем Чийгоз
Ахтем Чийгоз

«У першу чергу, я хотів сказати про зустріч президентів Туреччини та Росії. Якщо відбувається ця зустріч, то це вже говорить про те, що ці країни продовжують діалог, і треба дотримуватися міжнародних норм. Я хотів розповісти про те, які питання ми просили президента Туреччини поставити перед Путіним, бо Меджліс не має можливості говорити про це ні з трибуни, ні у зустрічах, оскільки Меджліс сьогодні у повному «ігнорі» і перебуває під репресіями», – сказав Чийгоз. Як приклад він навів відмову сімферопольської влади взяти заявку від представників Меджлісу на проведення мітингу 10 грудня з нагоди Міжнародного дня прав людини.

Чийгоз також підкреслив, що «влада досі нам не може відповісти на питання, де зниклі кримські татари». «Депортація лідерів кримськотатарського народу (насправді, заборона на в'їзд до Криму – прим. ред.) – це жахливе беззаконня. Ми про це теж говорили з Ердоганом, щоб він озвучив ці питання на зустрічі з Путіним», – сказав заступник голови Меджлісу. Разом з тим, він висловив сподівання, що зустріч президентів Туреччини і Росії матиме позитивні результати для кримськотатарського народу.

Примітно, що під час спілкування телефоном Чійгоз уже був у дорозі до Києва, де планує зустрітися з народним депутатом Мустафою Джемілєвим.

Після закінчення мітингу журналісти поцікавилися у Руслана Бальбека, чому Ахтему Чийгозу не дали виступити, на що віце-прем'єр відповів: «Я не бачив, щоб хтось просив це слово. Багато членів Меджлісу були на сцені – Заур Смирнов (голова Держкомнацу – прим. ред.), Ремзі Ільясов. Тут представлений весь спектр кримськотатарських рухів», – запевнив він.

Інший заступник голови Меджлісу Наріман Джелял, також перебував на площі Леніна, але щодо нього не застосовувалася сила, зазначив що не противник того, коли співвітчизники «виявляють активну позицію». «Інша справа, що сьогодні ситуація така, що діяльність низки членів Меджлісу, низки їхніх ініціатив у сфері суспільних об'єднань, у проведенні мітингів, розцінюється як виконання деяких вказівок зверху. Багато моїх колег розцінюють подібним чином цей захід», – сказав Джелял у коментарі журналістам.

Мітинг, що тривав півгодини, завершився ухваленням резолюції, в якій його учасники підтримали політику президента Росії і його візит до Туреччини. Після цього присутні розійшлися упродовж п'яти хвилин.

Кримські татари про зустріч Путіна з Ердоганом
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:11 0:00
Завантажити на комп'ютер

XS
SM
MD
LG