Брюссель – Економіка Росії на тлі європейських санкцій та зниження світових цін на нафту втрачає сотні мільярдів доларів. Про це заявляють представники російського уряду. Тим часом, очікування росіянами кращих новин зі світового нафтового ринку не виправдалися. У четвер у Відні на засіданні Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК) про якісь обмеження видобування цієї сировини для того, щоб штучно втримати ціни, домовитися не змогли.
Економічні санкції, накладені на Російську Федерацію державами Заходу, виявилися не єдиним викликом для слабкого бюджету цієї держави, яка розгорнула воєнну кампанію в Україні. Інший значно відчутніший удар по російській економіці та її валюті прийшов із боку світових цін на нафту, які останні декілька місяців не припиняють падати. Адже нафта і газ становлять близько двох третин російського експорту, а це робить рубль та інші російські активи вельми чутливими до зміни цін на нафтовому ринку світу.
Як заявив міністр фінансів Росії Антон Силуанов, російська економіка через санкції та здешевлення нафти втрачає 100 мільярдів доларів на рік. Москва сподівалася, що держави-експортери 27 листопада на конференції ОПЕК у Відні домовляться скоротити видобуток нафти, скориставшись механізмом квот.
Однак ці сподівання не виправдалися.
«Конференція вирішила, що країни-експортери далі видобуватимуть 30 мільйонів барелів на день ще принаймні наступні півроку. Цим ми не надсилаємо нікому жодних сигналів. Ми тільки намагаємося встановити справедливу ціну», – заявив генеральний секретар ОПЕК Абдалла Салем аль-Бадрі по завершенні конференції.
Абдалла Салем аль-Бадрі переконаний, що ціна за барель нафти нині низька, але це не означає, що слід терміново щось робити. «Подивимося, як розвиватиметься ринок, а наступна зустріч ОПЕК буде 5 червня 2015 року», – каже він.
Ціни за барель далі падатимуть – експерти
До складу ОПЕК входять 12 держав-експортерів нафти, зокрема, Об’єднані Арабські Емірати, Катар, Іран, Кувейт та інші. Росія, Норвегія чи Канада до цієї організації не входять, хоча також вважаються одними з найбільших світових видобувальників.
Водночас, нинішнє найнижче за останні чотири роки падіння цін на нафту не залишило жодних шансів для зміцнення російського рубля і продовжуватиме впливати на фондовий ринок, вважають аналітики.
З червня цього року ціни на нафту впали приблизно на третину, сягнувши у четвер історичного мінімуму 75 доларів за барель. Нині експерти прогнозують, що його вартість може скоротитися до 60 доларів.
Представники Росії раніше заявляли, що планують самі скоротити видобування нафти, щоб хоч якось вплинути на падіння цін, однак нині, за прогнозами експертів, на такий крок вони не підуть. Адже на тлі світового виробництва нафтопродуктів, яке вже дещо перевищує попит, все більше популярності завойовують ще й сланцеві енергоносії.