Доступність посилання

ТОП новини

У Криму почастішали масові затримання людей. Поради правозахисників кримчанам


Сімферополь – У кримській столиці почастішали випадки затримання людей у громадських місцях. Тільки за останні 10 днів співробітники правоохоронних органів обмежили свободу в цілому 160 людей нібито під приводом з'ясування їх особи. Правозахисники впевнені, що силовики перевищили свої повноваження, а постраждалим у результаті подібних інцидентів радять не залишати без уваги ці порушення.

Нагадаємо, 15 листопада на ринку «Локомотив» у Сімферополі співробітники поліції, Федеральної служби безпеки і Федеральної міграційної служби (ФМС) упродовж півтори години затримали близько 60 осіб. За інформацією Кримської польової місії з прав людини, затриманих трьома мікроавтобусами відвезли в Центр протидії екстремізму Міністерства внутрішніх справ. «Опитували щодо найширшого кола питань: міграційний статус, належність до релігійних або інших об'єднань. Всім доставленим зробили дактилоскопію, аналіз ДНК, сфотографували й відпустили. Деяким з них видали повістки в ФМС», – повідомили в місії.

Аналогічні події відбулися в Сімферополі в п'ятницю, 21 листопада. Упродовж дня співробітники Центру з протидії екстремізму в супроводі автоматників у масках і в темно-коричневій формі без розпізнавальних знаків затримали на Центральному ринку понад 100 осіб.

«На питання про причину затримання відповідали, що є інформація про мінування будівлі прокуратури, і вони затримують всіх підозрілих до з'ясування особи. Основна частина затриманих – покупці ринку, але затримували також і продавців. Загалом за свідченням очевидців затримали щонайменше 100 осіб. З них тільки близько 15 «слов'янської зовнішності», – повідомили в Кримській польовій місії. – Двох людей, які вимагали, щоб їх випустили (з автобуса) в туалет, прикували наручниками і побили».

Після цього всіх затриманих також відвезли в Центр протидії екстремізму. Там їх, за інформацією місії, завели до підвалу, зняли відбитки пальців, взяли аналіз слини і сфотографували. Після цього тих, у кого були паспорти, відпустили. Решті запропонували зателефонувати родичам або знайомим з проханням привезти документи. Водійські посвідчення до уваги не бралися. Перших людей почали випускати приблизно через дві години після приїзду в управління. Багатьом із затриманих, за їхніми словами, перед тим як відпустити, пропонували підписати документ, що вони не мають претензій до правоохоронних органів.

Головна мета співробітників правоохоронних органів – зняття відбитків пальців у затриманих, взяття зразків ДНК і фотографування
Еміль Куртбедінов

Адвокат Еміль Курбедінов, якого не пустили до своїх підзахисних, розповів у коментарі для Крим.Реалії, що чоловіків на ринку минулої п'ятниці затримували без підстав. «Головна мета співробітників правоохоронних органів – зняття відбитків пальців у затриманих, взяття зразків ДНК і фотографування. Два моїх клієнти нічого не надали, оскільки я їм рекомендував цього не робити», – зазначив Курбедінов. Він також додав, що найбільшу увагу на тлі інших правоохоронці виявляли до затриманого, який є етнічним росіяном, що прийняв Іслам.

На думку адвоката, правоохоронці перевищили свої посадові повноваження, тому він звертатиметься зі скаргами до прокуратури. Він вважає, що «незаконні дії силовиків» не можна залишати без уваги.

«Якщо люди не будуть скаржитися і писати відповідні заяви, це триватиме з більш грубими порушеннями. Тут необхідно адекватно реагувати на всі ці дії», – радить він.

Право на адвоката і телефонний дзвінок

Заступник керівника Кримської польової місії з прав людини, експерт у сфері міжнародного права Дмитро Макаров у коментарі для Крим.Реалії також висловив стурбованість з приводу необґрунтованого затримання людей. «Умовою для їх звільнення стала згода затриманих на проходження дактилоскопії – все це мало має відношення до законності, і ми ці випадки намагаємося публічно озвучувати», – зазначив Макаров.

Тим, хто опинився у схожій ситуації, правозахисник дав кілька важливих рекомендацій. За його словами, від правоохоронців, насамперед, необхідно вимагати, щоб вони пояснили причину затримання.

Дмитро Макаров
Дмитро Макаров

Крім того, Макаров радить не погоджуватися на примусову дактилоскопію. Також у затриманого є можливість проконсультуватися з адвокатом і, згідно з російським законодавством, є право на одну телефонну розмову.

У той же час, заступник голови Кримської польової місії визнав, що зазначені рекомендації діють в тому випадку, коли дотримуються норми права. «Всі ці гарантії є, принаймні, на папері. Як це працює в реальності, ми побачили», – нарікає Макаров.

Він також порадив постраждалим від дій силовиків створювати організації з правового захисту, поширювати серед колег номери телефонів «гарячої лінії», на які могли б зателефонувати затримані і за допомогою яких вони мали б можливість зв'язатися з адвокатами.

Отримати коментар в уповноваженого з прав людини в Республіці Крим Людмили Лубіної з приводу масового затримання людей Крим.Реалії не вдалося. Протягом усього дня телефон її приймальні не відповідав.

XS
SM
MD
LG