Київ – Росія мала б право блокувати можливість вступу України до НАТО лише, якби була членом цього альянсу. Не мають права вето і окремі західні політики. Про це заявив в інтерв’ю Радіо Свобода фахівець із питань міжнародної безпеки Григорій Перепелиця, коментуючи заяву міністра закордонних справ Німеччини. Франк-Вальтер Штайнмаєр зазначив, що між НАТО і Україною повинні бути партнерські відносини, «але ніякого членства».
Штайнмаєр висловив таку думку за кілька днів після того, як речник президента Путіна Дмитро Пєсков повідомив, що Росія хоче отримати гарантії неприйняття України до альянсу. Українське МЗС у відповідь підкреслило, що Україна сама вирішить – вступати до Північноатлантичного союзу чи ні. На цьому наголосив і експерт Григорій Перепелиця, коментуючи твердження глави німецького дипломатичного відомства.
– Треба сказати, що він дійсно висловлює офіційну позицію уряду Німеччини і зовнішньої політики Німеччини. Але хто такий Штайнмаєр у порівнянні з Україною та НАТО? Через 3-4 роки, може, й менше ніхто вже не згадає про Штайнмаєра як міністра уряду Німеччини. НАТО буде існувати і Україна буде існувати.
– У коаліційній угоді п’яти партій, які увійшли до новообраної Верховної Ради, йдеться про скасування позаблокового статусу України і відновлення її курсу на вступ до НАТО…
– Якщо Україна визначиться з членством НАТО, то ніхто її в цьому не може стримати. Офіційно є п’ята стаття Вашингтонського договору, що взагалі НАТО відкрите для будь-якої демократичної країни. Те, що народ на Майдані й у цій війні обстоює інтереси демократії, ні в кого немає сумніву. Тому, якщо буде ухвалено рішення про членство України в альянсі, то це буде лише питання часу. Можливо, це станеться тоді, коли Штайнмаєра вже давно не буде на посаді міністра закордонних справ Німеччини. Але, якщо таке рішення ухвалить український народ і керівництво держави, то Україна буде членом НАТО.
– Прес-секретар президента Путіна Дмитро Пєсков звинуватив Захід у спробі «порушити баланс сил». За словами Пескова, Росії потрібна гарантія, що Україна не вступить до НАТО. Чи варто надати Росії право вето у цьому питанні?
– (Сміється). А яке вона має право вето? Вона може мати таке право тільки в одному випадку, якщо вона стане членом НАТО. От і все! А більше жодного права вона не має. І це – просто зухвале залякування, яке робиться сьогодні Кремлем. Тільки у Кремлі дуже чітко розуміють, що цією воєнною агресією проти України Кремль переконав народ України (принаймні, його більшість), що членство в НАТО – це безпека. І це – статус, яким можна боронити країну реально.
– Про це, до речі, заявила напередодні візиту в Україну в інтерв'ю «1+1», як передає кореспондент «Укрінформу», президент Литви Даля Грібаускайте. Вона наголосила – Литва не боїться нападу Росії, оскільки є членом НАТО…
– Навіть, якщо ми подивимося на маленькі країни Балтії, то вони не бояться Росії. Хоча ми бачимо, які потужні провокації чинять проти цих трьох держав. Але НАТО в цьому випадку служить оберегом від такої військової російської агресії. І це факт! Звісно, Штайнмаєр висловлює офіційну позицію зовнішньополітичного відомства Німеччини. Але я знову-таки кажу – головне рішення за Україною, а не за Штайнмаєром.