Сімферополь – У кримському Муфтіяті запевнили, що мусульмани не піддаються на провокації і не відповідатимуть подібним чином на акти вандалізму щодо ісламських культових споруд і святинь. Очікують відповідної реакції правоохоронців і нового керівництва республіки, «уповаючи на Всевишнього, лише в якому бачать свій захист». Чи можуть представники цієї релігії, які проживають на території анексованого Росією півострова, чекати захисту від кого-небудь ще, і чи може те, що відбувається, привести до конфлікту на міжконфесійному ґрунті, цікавився кореспондент сайту Крим.Реалії.
Подібне у реальності Росії та її ставлення до мусульман не викликають подиву?
Екс-голова Бахчисарайської районної держадміністрації Ільмі Умеров в коментарі сайту Крим.Реалії погодився, що підпали мечетей – це спроби спровокувати мусульман на якісь активні дії у відповідь. «Дай бог терпіння ... війна – великий бізнес, люди (незалежно з якого боку) всього лише жертви...», – сказав він.
Умеров зазначив: «Я впевнений, що витримки у мого народу вистачить, нападати на чужі храми ми точно не будемо... але, якщо хтось попадеться «на гарячому», самосуди виключити теж не можу».
На думку журналіста Айдера Муждабаєва, такі події призведуть до подальшого приниження і залякування людей та провокування можливої реакції. Однак, «кримські татари ніколи нічого не спалювали й нікого не кривдили за національною ознакою», – наголосив Муждабаєв у коментарі сайту Крим.Реалії.
Мусульманин Наріман Мемедемінов пов'язує те, що відбувається, також і з дискредитацією Меджлісу кримських татар. «Щось на зразок: з одного боку ті, хто не готовий співпрацювати з владою, – і горять мечеті, неспокійно, напруга. А з іншого – ті, хто готовий співпрацювати, – і все гаразд, «вирішуємо проблеми», тощо. Багато гіпотез можна розглянути», – сказав він сайту Крим.Реалії.
Водночас, Мемедемінов зауважив, що подібне в реальності Росії та її ставлення до мусульманських народів не викликають подиву. «Мечеть в Російській Федерації може не тільки «раптово» загорітися, її можуть знести під різними приводами (як мечеть Іхлас в Казані). Немає мечеті – немає проблем. На Кубані п'ятничні та святкові молитви читають в будинках у людей. Може такого принципу дотримується влада Росії?», – задається питанням кримський мусульманин.
Фазил Амзаєв: «Окупація Криму порушила баланс у міжконфесійних та міжнаціональних відносинах»
«Дестабілізація, що виникла в результаті окупації кримського півострова з боку Російської Федерації, виплеснула на вулиці підлі гарячі голови, які зазіхають на будинки Аллаха – мечеті», – пояснив нещодавні події сайту Крим.Реалії голова інформаційного офісу українського «Хізб ут–Тахрір» Фазил Амзаєв.
За його словами, події марта-лютого поточного року призвели до грандіозної поляризації кримського суспільства, порушили баланс у міжконфесійних та міжнаціональних відносинах на півострові. І нещодавня спроба підпалу мечеті невідомими – наслідок цього дисбалансу.
«З весни цього року вкрай велика ймовірність виникнення в Криму серйозного міжнаціонального конфлікту, і подібні інциденти, коли зазіхають на релігійні святині конфесій, що населяють Крим, можуть стати для нього каталізатором», – зауважив він.
Амзаєв звернув увагу, що подібні випадки мали місце на півострові й раніше, і при українському правовому полі фіксувалися факти руйнування мусульманських кладовищ і підпалів мечетей.
«Проте, незважаючи на всі спроби політиків різного рівня розгойдати в Криму конфлікт, суспільство навчилося адекватно реагувати на подібні виклики і не піддаватися на провокації. Це дозволило Криму залишитися, можливо, єдиним місцем на пострадянському просторі, де вдалося уникнути кривавих конфліктів, – зауважив представник «Хізб ут–Тахрір». – Але нинішні кримські реалії несуть серйозну загрозу миру на півострові. У разі виникнення в Криму конфлікту вся повнота відповідальності лежатиме на владі Російської Федерації, оскільки вони фактично контролюють півострів і володіють усіма можливостями для пошуку і покарання авторів подібних підлих зазіхань на святині мусульман».
З приводу того, як же захистити мусульман на анексованоиу півострові Амзаєв сказав: «доти, поки у мусульман не буде справжнього захисника – державного інституту, який на міжнародній арені стане захищати мусульман та їхні святині, подібні інциденти будуть продовжуватися. Тільки за допомогою відновлення в мусульманських країнах ісламської держави Халіфат за методом пророцтва, можна буде покласти кінець утискам мусульман і зазіханням на їхні святині (мечеті, Книгу Аллаха та інше) Не тільки в Криму, але й в усьому світі».
Крим – територія ризику і загроз
На думку голови Центру громадянської просвіти «Альменда» Ольги Скрипник, необхідно все ж таки фіксувати факти порушень і використовувати міжнародні інструменти захисту.
Також Скрипник вказала, що «місцева влада вживає заходів, щоб мечеті перейшли під їх контроль, наприклад, намагається відібрати мечеть або передати її у відання громади, яка більш лояльна нової влади або взагалі їй підконтрольна».
Правозахисниця зауважила, що основна частина порушень – це несанкціоновані обшуки під приводом пошуку забороненої екстремістської літератури і матеріалів, що порушує свободу віросповідання, право на свободу та особисту недоторканність, тиск і переслідування духовних лідерів мусульман, використовуючи закон про екстремістської діяльності Російської Федерації.
На запитання, як мусульманам захистити себе і культові споруди, правозахисниця відповіла так: «Це складне питання, тому що в цілому ситуація в Криму – це територія ризику і загроз фундаментальним правам людини.
Необхідно фіксувати факти порушення (особливо тиск, викрадення, фізичний тиск, захоплення будівель тощо), звертатися в поліцію, щоб було підтвердження факту, використовувати міжнародні інструменти, наприклад, звернення до Європейського суду з прав людини, часто допомагає публічний розголос таких фактів, дотримуватися заходів особистої безпеки».
Як повідомлялося, 12 листопада цього року невідомі намагалися підпалити мечеть у селі Сонячна Долина під Судаком. 13 жовтня 2013 був здійснений підпал центральної мечеті міста Саки. Через три дні, вранці 15 жовтня, невідомі підпалили мечеть у селі Рівне Красногвардійського району Криму. У ніч на 13 червня 2014 була спроба підпалу мечеті в мікрорайоні Лугове Сімферополя. У всіх названих випадках винні так і не були знайдені та притягнуті до відповідальності.
Восени на півострові прокотилася хвиля обшуків у будинках кримськотатарських сімей та мусульманських установах.