Доступність посилання

ТОП новини

Чому в Криму горять мечеті?


Вікно мечеті в с. Сонячна Долина після підпалу
Вікно мечеті в с. Сонячна Долина після підпалу

Сімферополь – У Криму тривають підпали культових споруд мусульман – мечетей. На думку експертів, такі дії спрямовані на розпалювання міжконфесійної ворожнечі, несуть провокаційний характер і спонукають в кримських татар, які становлять більшість мусульман Криму, до відповідної реакції. Однак кримські татари заявляють, що не мають наміру піддаватися на провокації. Окупаційна влада, в свою чергу, просто не помічає проблем у цій сфері.

У Меджлісі кримськотатарського народу угледіли в недавньому підпалі мечеті в селі Сонячна долина в Судацькому регіоні, вчиненим невідомими 12 листопада, продовження низки аналогічних злочинів. Так, пізно ввечері 13 жовтня 2013 року був реалізований підпал центральної мечеті міста Саки. Через три дні, вранці 15 жовтня, невідомі підпалили мечеть в селі Рівне Красногвардійського району Криму. У ніч на 13 червня 2014 року була спроба підпалу мечеті в мікрорайоні Лугове Сімферополя. Ні в одному з перерахованих випадків винні знайдені і притягнуті до відповідальності не були.

Меджліс кримських татар і Духовне управління мусульман Криму виступили з відповідними заявами і вимагають знайти і покарати винних у скоєних актах вандалізму.

Кримський політолог Сергій Костинський зазначив у коментарі сайту Крим.Реалії, що те, що відбувається, може привести до все більшого розпалювання етнічної та релігійної ворожнечі в регіоні.

«Анексія Криму привела до двох речей: усунення політичного посередника в особі української влади, яка здійснювала функцію примирення кримськотатарської та російської політичної еліт Криму, а також до отримання необмеженої влади російськими шовіністами. Однією з форм такої влади стало створення репресивної мілітаризованої структури – «кримської самооборони», ядром якого є нечисленне російське козацтво: чорносотенці, радикальні націоналісти і так далі», – сказав він.

Сергій Костинський
Сергій Костинський

Політолог звернув увагу, що підпали мечетей, акти вандалізму на мусульманських кладовищах мали місце протягом всієї історії незалежності України. «Однак сьогодні ці політичні акції проходять в атмосфері реваншизму, тотальної антиісламської пропаганди, безкарності «російської людини». Чого варті доповнення до конституційного федерального закону від 21.03.2014 №6–ФКЗ, які дозволяють «кримської самообороні» до 1 січня 2015 року будь-які дії кримінального характеру», – зауважив Костинский.

За його словами, «негласна політика зведення національних рахунків російських шовіністів Криму з кримськими татарами призведе до все більшого розпалювання етнічної та релігійної ворожнечі в регіоні, сегрегації і самосегрегаціі, наростання побутових конфліктів, зниження здатності домовлятися і готовності до компромісів як на політичному, так і на побутовому рівні».

Розмірковуючи на тему, чим це небезпечно для всіх кримчан і, в тому числі, для української держави, політолог висловився так: «Росіяни з часом підуть, а от розпалене ними багаття залишиться. І гасити його не одне десятиліття доведеться українцям».

Муфтіят: Кримські татари не піддаються на провокації

Заступник муфтія Криму Айдер Ісмаїлов також назвав акти вандалізму стосовно мечетей провокаційними діями, які спрямовані на розпалювання міжконфесійної, міжнаціональної ворожнечі.

«Підпал святинь того чи іншого народу веде до ескалації негативних почуттів, бажання якоїсь реакції у відповідь. Але Духовне управління мусульман Криму констатує, що кримськотатарський народ, який становить понад 90 відсотків мусульман Криму, завжди був миролюбним і на ті підпали й акти вандалізму, які здійснювалися до цього, ми як мусульмани не відповідали подібним чином», – акцентував заступник муфтія в інтерв’ю сайту Крим.Реалії.

За його словами, в ДУМК очікують відповідної реакції від правоохоронних органів та нового керівництва Криму.

Нова «влада» не бачить проблем у релігійній сфері в Криму

Керівник відділу зовнішніх зв'язків Меджлісу Алі Хамзін звернув увагу, що «підпали будь-яких культових будівель будь-яких конфесій в державі – це агресивні знаки лиха і такої небезпечної форми хвороби в суспільстві, як ксенофобія».

Представник Меджлісу також вбачає в причинах того, що відбувається зрив теперішньою кримською владою діалогу з Меджлісом кримськотатарського народу, «який був досягнутий на базі ухваленої парламентом Криму від 11 березня 2014 року Постанови «Про гарантії відновлення прав кримськотатарського народу та його інтеграції в кримське співтовариство».

Алі Хамзін
Алі Хамзін

«І зараз в цій ситуації мене більше цікавить позиція Москви, особливо позиція уповноваженого представника Президента РФ Кримського федерального округу Олега Белавенцева в Сімферополі. Наскільки пан Белавенцев доводить об'єктивну інформацію голові Росії... Або й тут Росія, перейняла досвід розіграшу України протягом 23 років, коли вона нас водила за ніс «хорошим дядьком» у Києві та «поганим дядьком» в Криму», – сказав Хамзін сайту Крим.Реалії.

Однак, як виявилося, представники нової влади на півострові просто не помічають проблем у сфері міжконфесійних відносин.

Так, як повідомляє «рупор» самопроголошеного уряду Криму сайт «Кримінформ», повноважний представник президента в Кримському федеральному окрузі Олег Белавенцев заявив, що дезінформація, яка розповсюджується через різні ЗМІ, про утиски людей в Криму за національною і релігійною ознаками має своєю метою дестабілізацію міжнаціональної обстановки на півострові.

«Відзначаються спроби дестабілізувати міжнаціональну обстановку в регіоні, в тому числі шляхом дезінформації населення через засоби масової інформації про утиски людей в Криму за національною і релігійною ознаками», – цитує видання.

За повідомленням «Кримінформу», заступник керівника Адміністрації президента Магомедсалам Магомедов також охарактеризував стан міжетнічних відносин у Криму як стабільний, «незважаючи на спроби деструктивного впливу сусідніх держав та іноземних організацій».

XS
SM
MD
LG