Київ – Цього тижня Київ з офіційним візитом відвідав міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу. На зустрічах з президентом України і лідерами кримськотатарського національного руху голова турецького МЗС повідомив, що його країна продовжує підтримувати територіальну цілісність України і має намір сприяти захисту прав кримських татар на анексованому півострові. Експерти в галузі міжнародних відносин зазначають, що Туреччина може стати партнером України в справі повернення Криму, але навряд чи допомагатиме активно, враховуючи, що ця країна має тісні економічні зв'язки з Росією.
Міністр закордонних справ Туреччини Мевлют Чавушоглу прибув до Києва 10 листопада для участі в третьому засіданні Спільної групи стратегічного планування – робочого органу Стратегічної ради високого рівня України та Туреччини. Крім того, голова турецького МЗС провів дві окремі зустрічі з президентом України, а також з лідерами кримськотатарського національного руху Мустафою Джемілєвим та Рефатом Чубаровим.
На офіційному сайті президента відзначають, що в ході зустрічі Петро Порошенко закликав Чавушоглу посилити співпрацю для захисту прав кримськотатарського народу. Водночас, він висловив надію, що Туреччина підтримає міжнародну позицію з реагування на порушення Росією своїх міжнародних зобов'язань у сфері прав людини.
Міністр у свою чергу наголосив, що його країна підтримує територіальну цілісність України, й запропонував низку проектів з надання допомоги кримським татарам, які проживають у Криму.
Зокрема, він не виключив, що Туреччина надішле до Криму неофіційну делегацію з метою оцінки умов життя корінного населення.
«На порядку денному питання надсилання неофіційної делегації до Криму для того, щоб на місці оцінити, як живе місцеве населення», – сказав він.
Курултай відбудеться в Стамбулі?
На закритій зустрічі Чавушоглу з лідерами кримськотатарського руху обговорювалася можливість проведення чергового курултаю на території Стамбула. Про це в коментарі для Крим.Реалії повідомив уповноважений президента України у справах кримських татар Мустафа Джемілєв. За його словами, проведення курултаю на території анексованого Криму може бути небезпечним, тому зараз Меджліс розглядає інші варіанти.
«Росія може чинити тиск на делегатів курултаю. Ми маємо справу з державою, яка ні з чим не рахується. Питання стоїть так: або проводити на материковій частині України, або ж у Стамбулі. Був ще варіант проводити це під егідою Євросоюзу в Брюсселі. Але це ще складніше, ніж, скажімо, в Туреччині», – сказав Джемілєв.
За його словами, головною перепоною для проведення з'їзду в Стамбулі, є те, що російська влада може не впустити делегатів назад до Криму.
«Таку гарантію ніхто дати не може. Мевлют Чавушоглу погодився з тим, що якщо Росія надасть якісь гарантії, це не означає, що вони так і зроблять», – повідомив лідер кримських татар.
Також Джемілєв підтримав ідею турецького міністра щодо відправки неофіційної делегації до Криму. На його думку, у Туреччини вистачить впливу на Росію для того, щоб влада анексованого Криму допустила членів моніторингової групи на півострів.
Враховуючи потужні торговельні відносини Туреччини з Росією, там будуть більш уважні до тих вимог, які висуває ТуреччинаМустафа Джемілєв
«Враховуючи потужні торговельні відносини Туреччини з Росією, там будуть більш уважні до тих вимог, які висуває Туреччина. Але якщо не впускатимуть то, я думаю, турецька громадськість вплине на це», – сказав Джемілєв.
І Україну підтримувати, і з Росією торгувати
Експерти більш скептично оцінюють ймовірність потрапляння турецької неофіційної делегації до Криму. На думку голови ради Українського незалежного центру політичних досліджень Юлії Тищенко, членам моніторингової групи навряд чи вдасться перетнути кордон півострова.
«Як ця неофіційна делегація туди потрапить? Вона летітиме з Москви? Тоді постає питання про визнання анексії. Якщо їхати з України, то їх навряд чи пустять», – вважає експерт.
При цьому вона підкреслила, що всеодно Туреччина за цю ініціативу заслуговує на похвалу, оскільки на цей час у Криму немає міжнародних спостерігачів.
Офіційний Стамбул є важливим партнером Києва в боротьба за повернення контролю над КримомЮлія Тищенко
Тищенко зазначила, що офіційний Стамбул є важливим партнером Києва в боротьбі за повернення контролю над Кримом. Однак, на її думку, існують чинники, які визначають те, що Туреччина не буде занадто активно виступати за територіальну цілісність України.
«Туреччина досить сильно пов'язана з Росією торговельними відносинами. Доволі обережна турецька позиція та нерішучі дії й коментарі щодо ситуації з Кримом детерміновані певними залежностями та економічним партнерством з Росією», – вважає експерт.
На думку голови наглядової ради благодійного фонду «Майдан закордонних справ» Андрія Клименка, Туреччина поки що не стала близьким партнером України в справі повернення Криму не лише через її економічні зв'язки з Росією, а й через провал української дипломатії.
«Моя нещодавня поїзда до Туреччини, де я виступав на симпозіумі щодо анексії Криму, засвідчила, що в цій країні не тільки простий середній клас, а й інтелектуали не знають про ситуацію в Криму нічого. У цих умовах на серйозну позицію Туреччини розраховувати за таких умов не доводиться», – сказав експерт.
Партнерство між Туреччиною і Україною посилиться, якщо Меджліс перенесе акцент своїх міжнародних зусиль з Європи та США на ТуреччинуАндрій Клименко
На його думку, цю ситуацію треба змінюватиспільними зусиллями української дипломатії, засобів масової інформації, а також представницьких органів кримськотатарського народу. Клименко вважає, що партнерство між Туреччиною і Україною може посилитися, якщо Меджліс перенесе акцент своїх міжнародних зусиль з Європи та США на Туреччину.