Доступність посилання

ТОП новини

Куди можуть поїхати кримчани з російським закордонним паспортом?


Київ – Наприкінці жовтня на території анексованого Криму стартувала видача російських закордонних паспортів. Для того, щоб кримчани могли користуватися цими документами, Федеральній міграційній службі довелося піти на хитрість: у частині закордонних паспортів, які видаються на півострові, вказано, що вони оформлені в Краснодарському краї. На думку експертів, завдяки цій позначці власники російських закордонпаспортів з Криму зможуть в'їжджати в багато країн, у яких з Росією немає візового режиму. Але на територію країн шенгенської зони кримчани зможуть потрапити тільки за українським паспортом.

Перший центр з оформлення закордонних паспортів російського зразка на півострові відкрився 11 вересня. А з 22 жовтня ці центри почали видачу документів. У ФМС Росії повідомили, що до кінця року в Криму працюватимуть чотири відділи оформлення закордонпаспортів: у Керчі, в Ялті, і ще один відкриється в Сімферополі.

«ФМС Росії починає видавати закордонні паспорти жителям Криму. Брати документи на оформлення закордонних паспортів міграційна служба почала у вересні поточного року. Сьогодні кримчани подали близько 3 тисяч заяв», – повідомили у відомстві.

Перші власники російських закордонних паспортів виявили в них відмітку про те, що документ виданий у Краснодарському краї. Про це кримчани, які отримали паспорти, повідомили в соціальних мережах.

Як відомо, велика частина країн світу не визнає Крим російською територією і вважає недійсними документи, які видаються «владою» анексованого півострова. І, мабуть, ФМС видає кримчанам закордопаспорти з краснодарською реєстрацією, щоб у їхніх власників не виникали проблеми при оформленні віз або при проходженні прикордонного контролю в тих державах, у яких діє безвізовий режим з Росією.

За шенгенською візою – тільки в Київ

В Міністерстві закордонних справ України поки не мають наміру реагувати на те, що жителям Криму почали видавати російські закордонні паспорти. За словами прес-секретаря МЗС Євгена Перебийноса, визнання тих чи інших документів дійсними є прерогативою консульських установ, в які звертаються кримчани за отриманням візи.

«Є відповідна чітка позиція країн Європейського союзу, які підписали Шенгенську угоду. Громадянам України та громадянам Росії, які живуть в Автономній Республіці Крим, візи можуть видаватися тільки в консульських установах на території України», – сказав представник українського МЗС на брифінгу.

Прес-секретар українського представництва Євросоюзу Давид Стулік у коментарі для Крим.Реалії підтвердив, що жителі Криму можуть отримати шенгенські візи тільки в посольствах, розташованих на території материкової України.

«Держави-члени Європейського Союзу як і раніше застосовують правила на отримання візи, які діяли досі. Це означає, що стосовно всіх жителів Криму, незалежно від того, чи мають вони українське, російське чи будь-яке інше громадянство, застосовується правило, згідно з яким клопотання розглядаються консульством в тій державі, в якій заявник юридично живе», – зазначив Стулік.

Також прес-секретар Євросоюзу підкреслив, що Євросоюз не вважає дійсними закордонні паспорти, видані російською владою на території Криму.

«Оскільки держави-члени Європейського Союзу не визнають ці закордонні паспорти, шенгенські візи не можуть бути видані власникам таких документів. Винятки можуть бути зроблені тільки з міркувань гуманності або виходячи з національних інтересів», – сказав Стулік.

Він уточнив, що в таких випадках, власникам російського закордонпаспорта з Криму будуть видаватися візи з обмеженою територіальною дією, і проставлятимуться вони на окремому аркуші, а не в самому паспорті.

Тим жителям, які отримали закордонні паспорти з реєстрацією Краснодарського краю, навряд чи вдасться обійти жорсткі правила, встановлені Євросоюзом

Тим жителям, які отримали закордонні паспорти з реєстрацією Краснодарського краю, навряд чи вдасться обійти жорсткі правила, встановлені Євросоюзом. Якщо вони звернуться для отримання «шенгену» в консульські установи, розташовані в Росії, то з них все одно вимагатимуть надати копію внутрішнього паспорта і вказати місце проживання. Тобто так чи інакше в отриманні візи їм буде відмовлено.

МЗС України недопрацьовує?

Поки що практика використання російського закордонного паспорта кримчанами ще не сформувалася, і ще до кінця не зрозуміло, які країни готові впустити на свою територію їх власників. Але вже зрозуміло, що цей документ будуть вважати дійсним нечисленні держав, що визнали Крим російським. За словами колишнього посла України у Вірменії Олександра Божка, офіційний Єреван підтримав анексію півострова і визнає дійсними закордонні паспорти, видані Росією кримчанам.

«Вірменія визнає ці паспорти, і за ними можна в'їхати в країну. Але в зв'язку з окупацією Криму росіянами виникла дипломатична проблема. Коли Крим фактично входив до України, там працювало консульство Вірменії, яке забезпечувало всі дії з паспортами. А зараз вірмени не можуть його відкрити, бо це буде порушенням міжнародних норм», – сказав Божко в коментарі для Крим.Реалії.

Кримчани, швидше за все, зможуть в'їхати за російськими закордонними паспортами на територію держав, які проголосували проти ухвалення резолюції Генасамблеї ООН щодо Криму і мають безвізовий режим з Росією

На думку представника благодійного фонду «Майдан закордонних справ» Юрія Смелянського, кримчани, швидше за все, зможуть в'їхати за російськими закордонними паспортами на територію держав, які проголосували проти ухвалення резолюції Генасамблеї ООН щодо Криму і мають безвізовий режим з Росією.

«Є держави, які не проголосували проти, але утрималися від голосування. І поки немає відповіді на питання, як надалі себе поведуть такі країни. А держави, які підтримали резолюцію ООН, по ідеї не мають визнавати такий закордонний паспорт, оскільки він виданий у сірій зоні», – сказав експерт.

За прогнозами Смелянського, кримчани, можливо, зможуть в'їжджати за російськими закордонними паспортами навіть у ті країни, які не визнають півострів частиною Росії, якщо ці держави не будуть проводити ретельну перевірку документів громадян Росії, які до них в'їжджають. Експерт вважає, що український МЗС має провести необхідну дипломатичну роботу для того, щоб країни, що мають безвізовий режим з Росією, звертали увагу на це питання.

«Питання підтримки санкцій – це питання державних органів України. МЗС України треба виявляти більшу активність для того, щоб не допустити полегшення життя тим кримчанам, які незаконно отримали документи іншої країни», – сказав експерт.

Смелянський зазначив, що внутрішні російські паспорти багато кримчан отримують вимушено для того, щоб продовжити життя на півострові. А оформлення закордонного паспорта російського зразка, на думку експерта, не є життєво необхідним, і Україна не повинна це заохочувати.

XS
SM
MD
LG