Доступність посилання

ТОП новини

Кримсько-львівський «Проект Е97»: Закопати томагавк війни в землю


Олександра та Олександр Кроліковскі, Львів, перформанс «Почати з чистого аркуша»
Олександра та Олександр Кроліковскі, Львів, перформанс «Почати з чистого аркуша»

Львів – Останні події в рамках проекту Е97 завершилися. Завершилися початком з чистого аркуша. Севастопольські фотохудожники влаштували перформанс, під час якого перетворили фотографію з військовою технікою і могилою солдата в звичайний білий аркуш. Своє дійство художники назвали «Почати з чистого аркуша», а що воно означає розповіли його виконавці – колектив KrolikowskiArt.

Севастопольці Олександр і Олександра Кроліковскі вважають, що на війні зараз спекулюють і в суспільстві формують культ війни. Щоб позбутися цього культу, вони влаштували перформанс з «мертвою» і «живою» водою, якою вони стерли з фотографії свідчення і результати воєн.

Олександр Кроліковскі розповідає, що ідея перформансу з'явилася у колективу в 2012 році. «Ми жили в Севастополі поряд з турецьким кладовищем. Ми бачили, як із севастопольської бухти кораблі ідуть до Сирії. Ми знали, що ці кораблі вирушають до Сирії воювати», – згадує Олександр.

Цей конфлікт лише один з багатьох, з якими пов'язаний Севастополь. Серед інших Кроліковскі називають Кримську війну, Другу світову, а також війну в Афганістані. Художники вирішили відшукати якнайбільше таких конфліктів і зробити їх знімки. «Ми знайшли максимум конфліктів, сфотографували техніку, яку використовували в цих конфліктах, потім ми ходили на кладовища, які стали результатом воєн, і фотографували поверх цієї ж плівки могили солдат», – розповідає Олександр.

Це була серія знімків: причина і наслідок. Художників цікавило, як виглядатимуть на одній фотографії знімки техніки, накладені на знімки могил людей. Людей, які померли в результаті використання цієї техніки. Так з'явилася ідея перформансу «Почати з чистого аркуша».

Коли нас розділили?

Олександр і Олександра Кроліковскі зазначають, що в наші дні на цих військових конфліктах спекулюють, тим самим підігріваючи в суспільстві схильність до насильства і нових воєн. «Уже минуло багато часу, але досі кажуть, що ми – перемогли, а ті – вороги. Таким чином людей ділять на переможців і ворогів», – каже Олександр.

На його думку, не можна стверджувати, що на одній стороні герої, а на іншій – ні. «Жахи чинили люди з обох сторін. І в концтаборах німці робили диверсії, заради того щоб врятувати людей», – зазначає Кроліковскі.

Він вважає, що в Севастополі наявність образу ворога була ідеєю міста. «Тому що це військове місто. І військова пропаганда займає тут перше місце», – вважає фотохудожник.

Публіка під час перформансу
Публіка під час перформансу

Він упевнений, що пропаганда розділила людей. Розділила на севастопольців та інших – ворогів, західний світ. «І коли почався Євромайдан, то сам додаток євро вже означав, що це вороги».

Однак Олександр стверджує, що в Севастополі є різні люди, і частина з них протистояла тому, що відбувається. І досі там є люди, які розуміють, що «це якесь божевілля».

Щоб подолати це «божевілля», на думку Олександра, потрібно зрозуміти, що в будь-якій війні немає переможців, є тільки жертви. «Але для цього потрібно переосмислити війну. В Європі країни постійно воювали одна з одною, але зараз усі вони в Європейському Союзі і в єдиному пориві намагаються знайти мирне життя. Тому що у них немає спекуляцій на минулих війнах», – пояснює свою позицію Олександр.

«Треба скасувати цей культ війни і перемоги», – додає його дружина.

Фотохудожники впевнені, що святкувати перемогу однієї країни над іншою, – це хворобливий стан і треба шукати щось спільне. «Ми не знаємо, хто почав війну. Ми не знаємо, як це було. Тільки останні 20 років можна говорити про те, що війна почалася в 1939 році. І СРСР разом з Німеччиною намагалися розділити Польщу. Цього не можна було говорити. Де правда? Війна почалася в 1941-ому, 1939–ому чи, може, в 1938–ому? Спочатку була анексія частини Чехії, може, це було початком війни? Це треба закінчити. Як індіанці це робили, закопати томагавк у землю. Сказати: все, ми починаємо з чистого аркуша», – підкреслює Олександр Кроліковскі.

Львів'яни під час перформансу
Львів'яни під час перформансу

Прем'єра перформансу Start Over (Почати з чистого аркуша) відбулася десятого жовтня в Харкові на відкритті проекту «Війна/ВОНА». Однак там деякі з гостей відреагували на нього агресивно. А ось львівська публіка відреагувала на перформанс набагато м'якше. Львів'яни залишали виставу, занурившись у роздуми.

Проект-виставка Е97 реалізується в рамках програми «Майстерня громадської активності». Учасниками фотовиставки стали художники із Сімферополя (Дінара Ахтемова), Севастополя (Олександра Кроліковскі, Олександр Кроліковскі, Віталій Фоменко і Надія Терьохіна), Львова (Олександра Давиденко) і Мюнхена (Герберт Ромеч).

Кримський перформанс у Львові
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:22 0:00
Завантажити на комп'ютер

XS
SM
MD
LG