Доступність посилання

ТОП новини

Як новий український парламент збирається вирішувати кримське питання?


Київ – До Верховної Ради восьмого скликання за попередніми результатами голосування проходять шість партій. Представники кожної з них говорять про те, що вважають Крим частиною України, і мають намір боротися за відновлення контролю за півостровом. Крим.Реалії з'ясували у новообраних депутатів і експертів, як і наскільки ефективно новий парламент вирішуватиме кримське питання.

Згідно з попередніми повідомленнями, п'ятивідсотковий бар'єр на виборах подолали «Народний фронт», Блок Петра Порошенка, «Самопоміч», Радикальна партія Олега Ляшка, «Опозиційний блок» і «Батьківщина».

Лідери виборчих перегонів – «Народний фронт» у своїй передвиборчій програмі не згадували про проблему Криму. Кореспондент Крим.Реалії спробував з'ясувати позицію цієї партії з приводу анексії півострова у єдиного представника Криму, що пройшов до Ради за списком «фронтовиків» – міністра соціальної політики Людмили Денисової. Однак вона відмовилася давати коментарі, пославшись на зайнятість.

Зате однопартієць Денисової – чинний народний депутат В'ячеслав Кириленко погодився розповісти про те, як «Народний фронт» бачить вирішення кримського питання. За його словами, про поетапний план повернення Криму поки говорити зарано. Кириленко вважає, що створення такої стратегії буде можливе, коли збереться новий парламент і Кабінет міністрів.

«Відповідь на кримське питання для нас самоочевидне, і воно збігається з думкою всього міжнародного співтовариства, згідно з яким Крим був незаконно анексований Росією. Наше завдання – відвоювати Крим. Програма поетапного повернення Криму – це не питання передвиборної програми. Це було б занадто популістським підходом. Це питання серйозних рішень нової влади, уряду, парламенту», – вважає представник «Народного фронту».

Створити Міністерство у справах Криму

Більш конкретні пропозиції щодо вирішення кримського питання пропонує Блок Петра Порошенка. За словами національного лідера кримських татар, народного депутата Мустафи Джемілєва, який йшов у списку цієї партії під номером 6, новий парламент має працювати над створенням Міністерства у справах Криму. У коментарі для Крим.Реалії нардеп нагадав про те, що при Кабінеті міністрів вже створена Державна служба у справах Криму, але в цей момент ще не вирішене питання її повноважень і функцій.

«Поки тривають дискусії на тему того, чи буде ця служба займатися тільки Кримом, чи ще й питанням внутрішньо переміщених осіб. А взагалі президент вважає, що треба створювати Міністерство у справах Криму, і це правильно», – сказав Джемілєв.

Народний депутат Павло Розенко, який також пройшов у новий парламент за списками Блоку Порошенка, в коментарі для Крим.Реалії сказав, що його партія у новій Верховній Раді збирається реалізувати низку комплексних заходів, спрямованих на повернення Криму.

«В першу чергу буде задіяний юридичний механізм, система міжнародного права, судові позови у всіх міжнародних інституціях. По-друге, це, безумовно, дипломатична складова. Вона буде реалізовуватися через систему відносин з іншими державами, через тиск на Росію інших структур світового співтовариства», – сказав Розенко.

Також він зазначив, що Блок Порошенка боротиметься за повернення Криму за допомогою політичного та економічного тиску на Росію, зокрема шляхом використання механізму санкцій.

Військовим шляхом відвоювати територію буде надзвичайно важливо. Але необхідна мобілізація, посилення збройних сил та створення боєздатної армії, яка зможе підсилити дипломатичні, економічні та політичні елементи тиску на Росію

«Також існує і військовий фактор. Але, безумовно, військовим шляхом відвоювати територію буде надзвичайно важливо. Але необхідна мобілізація, посилення збройних сил та створення боєздатної армії, яка зможе підсилити дипломатичні, економічні та політичні елементи тиску на Росію», – сказав нардеп.

Голова Блоку Петра Порошенка Юрій Луценко, виступаючи на брифінгу в день голосування, також підкреслив, що нова партія влади в боротьбі за повернення Криму робитиме ставку не на військові засоби, а на дипломатичні та економічні методи.

«Ми б хотіли звільнити Донбас, як і Крим, в ході дипломатичних та економічних зусиль, а не військових. Ми б хотіли не покласти десятки тисяч найкращих серед нас за звільнення мільйонних міст, поки що окупованих терористами. Цей план працює, адже весь світ на нашому боці, дипломатичний і економічний тиск на російський Крим вже дає про себе знати», – сказав Луценко.

Перекрити залізничне сполучення Криму і Донбасу

Партія «Самопоміч», яка вперше потрапила до парламенту країни, не згадувала про проблему Криму в своїй передвиборчій програмі. Лідер молодої політсили, мер Львова Андрій Садовий у коментарі для Крим.Реалії сказав, що його фракція має намір боротися за повернення контролю над півостровом. Однією з норм, яку пропонує впровадити «Самопоміч», є введення заборони на залізничне сполучення між територією Донбасу, контрольованою сепаратистами, і Кримом.

Правда на нашому боці, і рано чи пізно над Кримом буде український прапор. Будемо швидко реформувати країну, економіку, армію – це відбудеться швидко. Не будемо – втратимо і ті території, де сьогодні поки діє українська влада

«Крим завоювала мілітарно сильна країна, скориставшись нашою слабкістю і корумпованістю еліт. Сьогодні ми не в змозі силою повернути Крим. Але правда на нашому боці, і рано чи пізно над Кримом буде український прапор. Будемо швидко реформувати країну, економіку, армію – це відбудеться швидко. Не будемо – втратимо і ті території, де сьогодні поки діє українська влада», – сказав Садовий.

Обіцяють боротися за повернення Криму і політики, які пройшли до Верховної Ради за списками Радикальної партії Олега Ляшка. За словами чинного народного депутата Івана Зайця, який проходить до нового парламенту за списками «радикалів», партія Ляшка боротиметься за Крим дипломатичними, гуманітарними, економічними та військовими способами.

«Потрібно постійно відстежувати процеси, які відбуваються в Криму, і працювати з людьми, які і далі розглядають Україну, як свою землю. Зазначу також, що Радикальна партія підтримуватиме кримських татар в їхній боротьбі. Ми підтримуємо надання їм статусу корінного народу України», – повідомив Заєць у коментарі для Крим.Реалії.

Єдина партія, яка є опонентом чинної влади в новому парламенті – «Опозиційний блок» також говорить, що буде відвойовувати Крим у Росії. Як повідомили кореспонденту Крим.Реалії в прес-службі політсили, цієї мети вони збираються досягти, підтримуючи тісні зв'язки з українською громадою на півострові і кримськотатарським народом.

«Епоха потрясінь піде в минуле, повернеться стабільність, і кримчани побачать переваги життя у вільній і непорушній Україні, де будуть дотримуватися права всіх її громадян, де будуть можливості для розвитку всіх національних груп. Відкритість Європі і світу відтіснить нинішню ізоляцію, викликану порушенням прав самих кримчан на вільний розвиток, і Крим поверне собі Україну», – прогнозують в «Опозиційному блоці».

Кримчанам потрібно тиснути на парламент

Низка експертів вважають, що після парламентських виборів в України з'явилося більше можливості для ефективної боротьби за повернення півострова.

На думку політолога Сергія Костинського, Верховна Рада восьмого скликання може з більшою ефективністю вирішувати питання, пов'язані з внутрішньо переміщеними особами, статусом Криму, ухваленням та реалізацією Стратегії деокупації і реінтеграції півострова.

Серйозним фактором деокупації стане, і в цьому президент абсолютно правий, впровадження реформ і, відповідно, зростання якості життя в країні. Материкова Україна має стати вітриною Європи для кримчан

«Хоча об'єктивно, кардинальне вирішення проблеми деокупації Криму лежить поза межами України. Звільнення Криму мирним шляхом поки бачиться лише в результаті доброї волі Російської Федерації або доброї волі під впливом санкцій з боку країн-світових лідерів. Ще одним серйозним фактором деокупації стане, і в цьому президент абсолютно правий, впровадження реформ і, відповідно, зростання якості життя в країні. Материкова Україна має стати вітриною Європи для кримчан», – вважає експерт.

Також, на думку Костинського, низька кількість кримчан-парламентаріїв у новому парламенті не буде значно впливати на швидкість і ефективність ухвалення рішень. Політолог вважає, що питання Криму буде відсуватися на другий план, швидше, з причини гострої ситуації на Донбасі. За словами експерта цей регіон відволікає на себе основні ресурси держави і основну увагу суспільства. «Невелика кількість кримчан в парламенті має свої плюси. З одного боку, вперше в новому складі немає тих депутатів, зокрема, від «Партії регіонів», які сприяли, прямо або опосередковано, дестабілізації політичної ситуації та окупації Криму. З іншого боку, присутність у ВРУ Мустафи Джемілєва, що має серед усіх кримчан найбільший рівень підтримки в Криму, не дозволить «кримському питанню» випасти з парламентського порядку денного», – сказав експерт.

Крім того він зазначив, що в нинішніх умовах, коли громадськість отримала більше важелів впливу на владу, важливо, щоб рішення щодо «кримського питання» продавлювалося не тільки всередині парламенту, народними депутатами, а й ззовні – політиками, які не потрапили до парламенту, громадськими діячами та ЗМІ.

XS
SM
MD
LG