Київ – Від кримських переселенців почали надходити скарги на те, що у них виникають складнощі з отриманням українських закордонних паспортів. За їхніми словами, співробітники паспортних столів вимагають від них написати заяви про те, що їхнє українське громадянство буде анульоване, якщо вони отримають російський паспорт. У той же час, у Державній міграційній службі повідомляють, що такі вимоги до кримчан не висуваються, і радять скаржитися на своїх працівників, які змушують жителів півострова писати такі заяви.
«В одному з паспортних столів Києва мені відмовилися робити закордонний паспорт, поки я не напишу заяву про те, що у мене немає російського громадянства. Мені довелося підписати документ, в якому сказано, що якщо я отримаю паспорт іноземної держави, то моє українське громадянство анулюється», – сказала в коментарі для Крим.Реалії жителька півострова, яка переїхала жити до Києва.
Співрозмовниця побажала залишитися анонімною і відмовилася говорити, в яке відділення ДМС вона зверталася, оскільки побоюється, що їй не видадуть паспорт.
У Державній міграційній службі говорять, що нічого не чули про подібні випадки.
«Наші співробітники не можуть вимагати від мешканців окупованої території писати такі заяви. Це протизаконно», – сказали кореспонденту Крим.Реалії в прес-службі ДМС.
Також у відомстві порадили всім кримчанам, у яких виникають подібні проблеми при оформленні закордонних паспортів, звертатися зі скаргами до керівництва міграційної служби.
В ДМС повідомляють, що для отримання паспорта для виїзду закордон громадянам, зареєстрованим на території АРК і Севастополя, слід звернутися в будь-яке відділення міграційної служби на материковій Україні.
«Кримчани, які живуть на території півострова, можуть звертатися у спеціально визначений підрозділ міграційної служби, розташований в с. Новотроїцьке, або в будь-яке інше відділення в Херсонській області», – повідомляється на сайті ДМС.
За інформацією міграційної служби, процедура отримання закордонного паспорта для кримчан нічим не відрізняється від загального порядку отримання цього документа. Як й іншим громадянам України, жителям півострова слід надати в паспортний стіл копії паспорта та ідентифікаційного коду, а також квитанції про оплату за бланки та надання послуг. Як повідомляють у міграційній службі, немає жодних законодавчих норм або нормативних актів, згідно з якими кримчани для отримання закордонного паспорта мають писати будь-які заяви про відсутність у них громадянства іншої держави.
Правозахисники також говорять про те, що співробітники паспортних столів не можуть висувати до жителів півострова додаткові вимоги. Юрист мережі правових приймалень Криму Альона Луньова в коментарі для Крим.Реалії засумнівалася в тому, що працівники ДМС вимагають від кримчан писати заяву про «анулювання українського громадянства» за своєю ініціативою.
«Зазвичай співробітники паспортних столів таке самі не роблять. Мені абсолютно незрозуміло, яку мету вони переслідують, лякаючи кримчан тим, що вони можуть бути позбавлені громадянства. Позиція держави абсолютно не зрозуміла. Адже позицію держави ми дізнаємося не тільки з промов по телевізору, але за діями її представників. А працівник паспортного столу – це, безсумнівно, агент держави», – сказала Луньова.
Також правозахисниця зазначила, що заяви, які кримчани пишуть на вимогу співробітників ДМС, не мають юридичної сили. Юрист вважає, що якщо кримчанин підписав такий документ і при цьому отримав російський паспорт, то все одно немає ніяких підстав для того, щоб він втратив громадянство України.
«Є закон про окуповані території. Законодавці там чорним по білому прописали, що автоматичне отримання російського громадянства кримчанами не визнається Україною і не є підставою для втрати українського громадянства», – нагадала Луньова.
При цьому юрист підкреслила, що проблеми з отриманням українських закордонних паспортів для кримчан не носять системний характер, і до неї в приймальню поки ніхто не звертався з подібними скаргами. За словами Луньової, набагато більше складнощів у жителів півострова виникає з відновленням свідоцтв про народження. Проблема полягає в тому, що в разі втрати цього документа відновити його вкрай складно. На материку їх не видають, оскільки всі архіви залишилися на півострові, а в Криму місцева міграційна служба тепер оформляє документи тільки російського зразка.