Київ – Кримськотатарська культура у Криму перебуває під загрозою, і свою роботу кримськотатарські діячі цієї сфери можуть продовжити тільки на материковій частині України. Про це сайту Крим.Реалії розповів кримськотатарський майстер Рустем Скибін.
Разом з колегами студії El Cheber він заснував у Києві кримськотатарський культурний центр «Тамг'а», який за задумом ініціаторів, може стати відкритим майданчиком для спілкування та взаємодії представників сфери мистецтва материкової України та анексованого Росією Криму.
«В умовах сьогоднішніх реалій кримські татари опинилися в дуже складній ситуації, стали заручниками цієї ситуації. Наша культура сьогодні перебуває під загрозою, і можливість нам зберегтися і продовжити діяльність бачимо в Україні, на материковій її частині», – зазначив Скибін.
Як виявилося, культурний центр був створений за особистою ініціативою і без підтримки державних структур: майстри самі орендували приміщення і намагаються його облаштувати.
«Існують складнощі з організацією цього центру, поки справляємося, зняли приміщення, намагаємося його обладнати, допомога приходить від простих людей, які співпереживають, розуміють і допомагають... Ведемо переговори з державою, урядом про необхідність такого центру, але поки все це на рівні переговорів, зустрічей. Надію, звичайно, зберігаємо», – сказав кримськотатарський майстер.
У культурному центрі планують проводити постійні виставки, зустрічі, семінари, також буде представлено твори літератури і сувеніри з національної тематики.
Разом з тим, кримськотатарські діячі культури відзначають, що це приміщення, яке зараз вдалося орендувати за власні кошти, не дозволяє проводити всі задумані заходи – майстер-класи, симпозіуми і таке інше. Переселенці вже неодноразово зверталися до органів влади, однак належної реакції і підтримки такої ініціативи так і не було.
Киянин: Кримські татари та українці повинні разом побороти агресію Росії
Друг кримськотатарського культурного центру «Тамг'а», директор офісного центру Іван Василюта, який допоміг кримчанам в розміщенні центру, зауважив сайту Крим.Реалії, що українці тепло зустрічають переселенців з Криму.
«Ми дуже раді зустріти представників культурного центру, Рустема Скібіна, і надати усіляку допомогу в розміщенні, тому що ми всі, як українці, переймаємося проблемами кримськотатарського народу», – сказав він.
«І українці, і кримські татари завжди жили на одній землі, вирощували хліб, творили мистецтво. Зараз в тяжкий час в Україні у зв'язку з агресією російської імперії. І кримськотатарський народ, і українці повинні разом перебороти цю агресію, і це важке становище. І стати на захист нашої землі. Думаю, що у нас все вийде, правда буде за нами, і ми переможемо», – переконаний Василюта.
Серед іншого зараз художники студії El Cheber поставили перед собою завдання – розробити інтерпретацію династичного символу кримських ханів – «тамг'и» і надати йому сучасного звучання.
Дизайнери студії почали роботу над новими ескізами, взявши за основу стародавній національний символ і спираючись на інформаційні коди, закладені в традиційну орнаментику кримськотатарського народу.
Творчо перероблені древні символи несуть заряд гідності, гармонії, любові і краси.
Перші ескізи проекту «тамг'а» вже розроблені. Студія випустила невелику партію білосніжних футболок з колоритними принтами тамги, прикрашеної орнаментами в етнічному стилі.