Доступність посилання

ТОП новини

Як зберегти Крим у культурному та інформаційному просторі України?


Київ – За піврічний період «тимчасової окупації» кримське питання в достатній мірі так і не актуалізувалося на материковій частині України. Загальноукраїнська тенденція така, що увага в основному зосереджена на подіях, що відбуваються на сході країни, та окупація Криму сприймається ніби давній, давно звершений факт.

Як зберегти Крим у культурному та інформаційному просторі України стає сучасним викликом для активістів і медійників, діячів культури материкової України і Криму.

Як актуалізувати проблему Криму для жителів материкової частини країни і з якими посилами, Крим.Реалії поцікавилися в українських експертів.

Україна без Криму – неповноцінна – Сергій Костинський

Політолог Сергій Костинський вважає, що «кримську тему» для материкової України необхідно концептуалізувати.

Сергій Костинський
Сергій Костинський

«Українці на материку повинні побачити в кримчанах своїх співгромадян, співвітчизників і земляків – українських патріотів. Самобутній регіон з багатою історією, поліетнічною і поліконфесійною культурою», – зауважив він у коментарі сайту Крим.Реалії.

Політолог нагадав, що «в українській державі, на жаль, досі немає концептуальної пропозиції для кримчан – що вона пропонує кожній з ключових етнічних груп – росіянам і українцям, корінному народу Криму – кримським татарам». І такі візії, на його думку, повинні створювати самі кримчани.

«Демонструючи тим самим, що Україна без Криму – неповноцінна. Показуючи, що Крим – це ключ України до Середземномор'я, унікальна діалогова площадка для різних культур, абсолютно неосвоєний, новий етнічний/національний, поряд з українським, контекст. Ми повинні привчати материкову Україну до Криму, якого вона не знає – Криму кримських татар, кримських українців, кримських росіян, євреїв, караїмів, кримчаків, греків та інших етнічних груп, які живуть на її території», – розповів Костинський.

Київський експерт Ігор Семиволос погодився, що зараз головна увага приділяється Донбасу, а не Криму, але це може з часом змінитися.

«У цьому сенсі багато хто з материкової України чи не вперше за шість місяців задумався про Крим, – зазначив він сайту Крим.Реалії. – Коли ти щось втрачаєш, то це для тебе стає цінністю».

Ігор Семиволос
Ігор Семиволос

На думку експерта, в кримському суспільстві, у середовищі політичних українців поширені настрої тривожності й страху, через обшуки, викрадення, що відбуваються. Проте з боку України все одно повинні вживатися кроки для того, щоб зберегти українську присутність, зокрема, в інформаційному полі Криму.

Зрозуміти один одного через мистецтво – спробували в Одесі

Інформаційним приводом повернутися до відкритого питання долі півострова стала творча зустріч «Про Крим», що відбулася минулого тижня в Одесі.

Протягом декількох днів проводились дискусії, кінопокази, перформанс, майстер-класи та концерти. Організаторами заходу виступили агентство подій «АртПоле» та центр регіонального розвитку «Топ–Кая».

На зустрічі обговорювалася окупація Криму та проблеми кримчан. Організатори й учасники зустрічі відзначали, що подібні заходи необхідні для того, щоб налагодити діалог і розуміння між жителями різних частин України, представниками різних народів, що живуть на її території. Для розуміння один одного – за допомогою мистецтва.

Галина Джикаєва
Галина Джикаєва

Так, сімферопольський режисер і колишній художній керівник арт-центру «Карман» Галина Джикаєва поділилася з сайтом Крим.Реалії думкою, що такі дискусії необхідні: «Дуже важливо сфокусувати проблему. Для мене особисто, найголовніша проблема: Крим не знає, що таке західна Україна, західна Україна не знає, що таке Крим. Дуже легко створити ворога, якщо не знаєш. Потрібно більше інформації, більше знань і тоді можна щось змінити».

«Найголовніше і наважливіше – говорити, що ми єдині, що ми єдина країна, єдиний культурний простір, і в цій ситуації залишати цей міст через культуру, щоб був зв'язок діячів культури, митців, музикантів материкової України і Криму», – прокоментував Крим.Реалії кримськотатарський майстер Рустем Скибін.

Майстер-клас із кримськотатарської вишивки
Майстер-клас із кримськотатарської вишивки

Жителька Івано–Франківська Надія Шегда розповіла Крим.Реалії, що «українці на материковій частині країни часто уникають кримського питання так, ніби про окупацію говорилося багато років тому, хоча все це відбулося буквально за останні місяці».

За її словами, кримськотатарська культура, яку презентували в рамках заходів в Одесі, відкриває, наповнює і збагачує українську ідентичність.

Вимушений переселенець з Криму, активіст «Євромайдан-Крим» Ісмаїл Ісмаїлов розповів Крим.Реалії, що ця зустріч допомогла українцям дізнатися, що в Криму залишилися ще громадяни України.

Ісмаїл Ісмаїлов
Ісмаїл Ісмаїлов

«І всі чудово розуміють, з якими труднощами стикаються кримські татари в Криму, всі розуміють, що це прихильники єдності України, і всі знають, що в цей непростий час їм дуже складно, і я не хотів би, щоб забували кримських татар, які свого часу боролися за єдність України», – сказав активіст.

Житель Одеси Володимир побажав кримчанам, які залишилися на півострові і «які вважають себе народом України, триматися». «Упевнений, що через кілька років Крим повернеться в Україну, як і будь-що крадене повертається до господаря, так чи інакше», – сказав одесит сайту Крим.Реалії.

Майстер-клас з гончарного мистецтва дає Рустем Скибін
Майстер-клас з гончарного мистецтва дає Рустем Скибін

«Головне, це проблема не десь в іншій країні, це проблема тут – зовсім поруч. Ця ситуація трапилася не у когось там, а тут – у близьких нам людей. У нас немає часу переживати, сидячи біля моніторів і репостити новини. У нас немає часу обговорювати, хто правий, а хто ні. У нас зовсім не залишилося часу мовчати і бути байдужими. Настав час – коли ми зобов'язані зробити свій внесок: допомогти людям, які цього потребують, стати причетним до тієї сили небайдужих патріотів і повернути до нас наших співвітчизників – здорових і неушкоджених. Один раз ми вже промовчали, ми не повинні мовчати зараз!», – висловився за підсумками заходу його учасник, регіональний координатор« Крим_SOS» Віталій Захарчук.

Як повідомлялося, загальна кількість громадян України, які виїхали з анексованих Криму і Севастополя в інші регіони України, становить 18055 осіб.

Жителі материкової України ознайомилися з кримськотатарською культурою
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:03 0:00
Завантажити на комп'ютер

XS
SM
MD
LG