Київ – У понеділок, 29 вересня московський суд продовжив термін утримання під вартою кінорежисеру Олегу Сенцову, який звинувачується російськими спецслужбами в організації терактів на території Криму. За кілька днів до цього аналогічне судове рішення було винесене стосовно ще одного учасника протестів проти анексії півострова – антифашиста і громадського активіста Олександра Кольченка. Адвокати кримчан вважають, що їхніх підопічних необґрунтовано залишили під арештом і припускають, що їм в останній раз продовжують запобіжний захід. За їхніми прогнозами, в січні слідство завершиться, і справа «кримських терористів» відправиться до суду.
Питання про продовження запобіжного заходу Олегу Сенцову вирішувалося в Лефортовському суді Москви. Слідчий подав клопотання про продовження арешту до 11 січня, обґрунтувавши свою позицію тим, що обвинувачений підозрюється у вчиненні злочину терористичного характеру, у зв'язку з чим потрібно більше часу для розслідування. Суддя Петро Ступін вирішив, що ці доводи переконливі, і клопотання задовольнив.
Адвокат Сенцова Дмитро Дінзе в коментарі для Крим.Реалії повідомив, що рішення суду є безпідставним. За його словами, у слідства немає доказів, що підтверджують провину Олега, і суддя не мав ні єдиної законної підстави продовжувати режисерові термін арешту.
«Зокрема не враховувалося те, що Олег – громадянин України, а не громадянин Росії. Не враховувалося і те, що перший суд про обрання йому запобіжного заходу був нелегітимним, оскільки на ньому суддя, прокурор і адвокат не мали відповідної кваліфікації для того, щоб здійснювати правосуддя відносно Олега», – сказав Дінзе.
Кольченку приходять листи з усього світу
Адвокат визнав, що рішення суду для нього було передбачуваним, оскільки в Росії підслідних, яких підозрюють у скоєнні терористичних актів, вкрай рідко відпускають з-під варти. За словами Дінзе, Олег Сенцов почувається бадьоро і під час суду багато іронізував на тему роботи російського правосуддя.
«Держдума ухвалила закон, який забороняє сміятися в цирку? Я не знаю, чому ви так серйозно сприймаєте все, що тут відбувається», – сказав Олег під час судового засідання.
Олег Сенцов почувається бадьоро і під час суду багато іронізував на тему роботи російського правосуддя
Також звертаючись до судді, Сенцов обурився тим, що досі не були знайдені особи, які його били і катували, коли він перебував у Сімферополі під арештом. За словами адвоката Дмитра Дінзе, він ще в травні направив заяву про тортури в слідчі органи, але досі не отримав відповіді.
У минулу п'ятницю, 26 жовтня утримання під вартою також було продовжене Олександру Кольченку – кримському громадському працівникові, який проходить у справі про «тероризм» разом з Сенцовим. Адвокат активіста Світлана Сидоркіна вважає, що суддя не мав законних підстав для цього рішення.
«Кожне продовження запобіжного заходу у нас завжди відбувається з одними і тими ж помилками. Слідство не надає ніяких доказів того, що людина може перешкодити перебігу розслідування, сховатися від суду. Проте в кожній постанові суду про це пишеться і робляться висновки, хоча докази відсутні», – сказала вона в коментарі для Крим.Реалії.
Сидоркіна припустила, що суд в останній раз подовжує запобіжний захід, і швидше за все, до закінчення терміну арешту справа її підопічного буде направлена до суду.
За словами адвоката, Олександр Кольченко почувається нормально, і його соратники забезпечують його всім необхідним.
«Загроз йому не надходило, насильство не застосовується. В принципі, все добре. Його підтримують люди з усього світу. До Саші приходять листи підтримки з Нью-Йорка, Стамбула, Франції та багатьох міст Росії», – повідомила адвокат.
Доказів провини – немає
Про те, в яких саме злочинах підозрюються Сенцов і Кольченко, не відомо. Слідство проходить в закритому режимі, а з адвокатів кримчан була взята підписка про нерозголошення матеріалів справи. ФСБ зробила заяву з приводу затримання активістів 20 травня, і відтоді нічого не повідомляла про перебіг слідства. У Федеральній службі безпеки повідомили, що сімферопольці Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Геннадій Афанасьєв і Олексій Чирній є «членами диверсійно-терористичної групи» «Правого Сектора».
«Основною метою злочинної діяльності групи було вчинення диверсійно-терористичних актів у містах Сімферополь, Ялта і Севастополь, а в подальшому знищення низки об'єктів життєдіяльності, залізничних мостів, ліній електропередач», – йшлося в заяві ФСБ.
Адвокат Сенцова Дмитро Дінзе повідомив, що на цей момент у слідства немає жодних доказів провини його підопічного, крім слів Геннадія Афанасьєва та Олексія Чирнія, які дали свідчення.
«Ті матеріали, які сьогодні були представлені в суді, не підтверджували, що Олег здійснював якийсь злочин. Зізнання Афанасьєва і Чирнія іншими додатковими доказами не підтверджуються і не представлялися слідчим», – сказав адвокат.
Сестра Сенцова Наталія Каплан також розповіла, що слідство фабрикує матеріали справи.
«Понад 40 людей розслідують «Кримську справу». Ну, тепер зрозуміло, звідки ця параноя з Правим сектором, міфічними потенційними вибухами, міражі у вигляді акторів-терористів, гоніння татар та інші принади. Не розслідувати ж таким натовпом якісь обпалені дверці! Не солідно якось. А так сидиш пихатий, обличчя розумне робиш – ФСБ все-таки, серйозні дядьки. І клепають в справу все, що спало в буйну голівоньку, накочену пропагандою», – написала вона на своїй сторінці в «Фейсбук».
В Секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у відповідь на рішення суду про продовження запобіжного заходу повідомили, що утримання під вартою Олега Сенцова та Олександра Кольченка безпідставно і грубо порушує їхні права. У коментарі для Крим.Реалії Омбудсмен України Валерія Лутковська зазначила, що ще 4 липня цього року в своєму відкритому зверненні до Омбудсмена Росії вона звертала увагу Елли Памфілової на повідомлення про застосування тортур відносно Олега Сенцова, перешкоджання в отриманні консульсько-правової допомоги, гарантованої Віденською конвенцією про консульські угоди 1963 року.
«Я переконана, що факт автоматичного прийняття Сенцова в громадянство Росії є порушенням його прав, а також дискримінацією. З приводу цієї системної проблеми я також зверталася до Омбудсмена Росії. Кажу системної, адже в Секретаріат Уповноваженого з прав людини надійшли 450 заяв від громадян України, які перебувають в місцях позбавлення волі в Криму і зіткнулися з такою ж проблемою», – повідомила Лутковська.
Раніше з проханням звільнити Сенцова виступили багато кінематографістів, включаючи відомих режисерів Педро Альмодовара, Кена Лоача та Олександра Сокурова. Крім того, починаючи з травня в Україні, Росії та інших країнах проходять акції на підтримку Олега Сенцова та Олександра Кольченка.