Київ – Вищі посадові особи анексованого Росією Криму вже неодноразово заявляли про посилення жорсткої позиції щодо кримських татар, незгодних з останніми подіями на півострові. Самопроголошений прем'єр невизнаної республіки Сергій Аксьонов висловився про можливе «видворення», а на сторінці у Facebook так званого прокурора Криму Наталії Поклонської з’явилася погроза щодо депортації.
В експертному та кримськотатарському середовищі кажуть, що тепер головним ворогом на анексованій території оголошено кримськотатарський народ, на представницький орган якого зосереджена увага каральної системи окупантів. Але кримські татари, що збереглися як народ в умовах жорсткого тоталітарного режиму Радянського Союзу, зараз можуть перейти на інші форми боротьби та самоорганізації, які були і за радянських часів.
Тільки окупаційна влада в анексованому Криму може застосовувати такі практики політичного насильства – експерт
«Масові репресії стосовно кримських мусульман і кримськотатарських активістів після того, як Меджліс обрав опозиційну тактику з одного боку, з іншого – події на сході України почали розвиватися в небажаний для Росії спосіб, були прогнозовані», – зазначив в інтерв’ю сайту Крим.Реалії заступник директора Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов.
«Але не меш важливим є те, що вдалося російськими спецслужбам, – посіяти страх і недовіру між членами меджлісів, між однодумцями, коли всі підозрюють всіх у тому, що вони є агентами, тими, хто доносить інформацію про кримськотатарські події, про ситуацію в Меджлісі до спецслужб, – зауважив експерт. – Руйнування довіри є навіть більш вагомим фактором, ніж захоплення будівлі центрального Меджлісу, бо, якщо є довіра, система може працювати, структуру можна відновити, а коли довіри немає, коли ти не знаєш, до кого звертатися, тоді, навіть повернувши будинок, нічого неможливо. В цьому – найбільша загроза для кримських татар».
На думку Данилова, тепер кримським татарам доведеться розбудовувати структуру з нуля, наново, і «важливу роль у цьому відіграє діаспора, яка утворюється зараз на території материкової України, і молоді люди, і ті мережі довіри, які утворюватимуться зараз».
Тільки окупаційна влада в анексованому Криму може застосовувати такі практики політичного насильства
Щодо того, чи можливо уявити таку ситуацію, що складається в Криму, в умовах українського правового поля, експерт наголосив, що «масових обшуків і залякувань кримських мусульман, захоплення будівлі центрального Меджлісу, залякування активістів регіональних меджлісів, не можна собі уявити за жодного Президента України і в українському правовому полі».
«Тільки окупаційна влада в анексованому Криму може застосовувати такі практики політичного насильства», – сказав Данилов.
Він також звернув увагу на відмінність української та російської правової культур, коли в останній «все одно присутній елемент ставлення до кримських татар як до неблагонадійних, вони сприймаються як такі, що занадто проєвропейські, чи занадто прозахідні, неросійські».
Експерт пояснив, що існування самоврядних структур, які мають легітимність в очах населення, є небезпечною для російського керівництва, тому представницький орган кримських татар, імовірно, не зможе функціонувати на окупованій території.
Росія активно та ефективно впроваджує практику залякування, страху і коло репресій розкручуватиметься
Водночас, на його думку, Меджліс намагатиметься перейти на якісь інші форми роботи, зберегти самооргнанізацію і ті структури, які існують. «Але навіть збираючись в іншому місці, активісти і члени меджлісів стикатимуться з репресіями, їх звинувачуватимуть в екстремістській діяльності. Думаю, що публічні зібрання будуть практично виключені, а за усілякими зборами буде встановлено контроль. Росія активно та ефективно впроваджує практику залякування, страху і коло репресій розкручуватиметься», – зазначив Данилов.
Кримськотатарський народ має досвід дій в тоталітарних і авторитарних режимах – представник Меджлісу
Заступник голови Меджлісу Наріман Джелял також відзначив сайту Крим.Реалії, що у Меджлісі шукатимуть нових форм боротьби за права кримськотатарського народу в нинішніх реаліях.
«Ми працюватимемо як Меджліс до останньої можливості. Ми не виключали, що роботу Меджлісу можуть повністю заблокувати або заборонити, оголосити екстремісткою організацією. Але кримськотатарський народ має досвід дій в тоталітарних і авторитарних режимах, тому ми знайдемо ті форми об'єднання наших зусиль в боротьбі за права кримськотатарського народу, які відповідатимуть конкретному політичному моменту», – запевнив Джелял.
Основним внутрішнім ворогом в Росії на території Криму оголошено кримських татар
Голова відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін розповів сайту Крим.Реалії, що зараз актуальною постає розробка нової концепції розвитку кримських татар, «в умовах російської дійсності».
За його словами, завдяки таким висловлюванням, як нещодавнє висловлювання Аксьонова, очевидно, що «основним внутрішнім ворогом в Росії на території Криму оголошено кримських татар».
Хамзін зауважив: «Меджліс – це тільки період боротьби в національному русі кримськотатарського народу. Меджліс – це не вся боротьба кримськотатарського народу… Найголовніше в національному русі ХХ століття те, що кримськотатарський народ повернувся на батьківщину, а тепер треба думати про ту концепцію, яка необхідна для його подальшого розвитку вже в умовах російської дійсності».
Як повідомлялося, самопроголошений прем'єр-міністр Криму Сергій Аксьонов заявив в інтерв'ю газеті «Коммерсантъ», що всі дії, які будуть спрямовані на невизнання приєднання Криму до Росії, невизнання керівника країни, «переслідуватимуться за законом».
«Всіх, хто буде лобами зіштовхувати людей на міжнаціональному ґрунті, я тим чи іншим способом або з Криму видворю, або вони отримають оцінку в кримінальному порядку», – сказав Аксьонов.
«Прокурор» Криму Наталія Поклонська на своїй сторінці у Facebook заявила про примусове видворення за межі півострова всіх, хто висловить невизнання «входження» Криму до складу Росії.
«Всі дії, спрямовані на невизнання входження Криму до складу Росії, переслідуватимуться за законом. Крім того, людям, які розпалюють міжнаціональну ворожнечу на території Республіки Крим, загрожує депортація», – написала вона.
Пізніше це повідомлення зникло зі сторінки у Facebook. Будь-яких підтверджень того, що ця сторінка є офіційною сторінкою «прокурора» Криму Наталії Поклонської, немає.
Переслідування представників кримськотатарського народу стали тенденцією в анексованому Криму. Обшуків і перевірок з боку російських спецслужб зазнають будинки, школи, медресе, мечеті.