Одеська область – В курортному селищі Затока завершився дванадцятий міжнародний фестиваль «Джаз Коктебель», який у зв'язку з анексією Криму перебрався в Одеську область. Незважаючи на непередбачений переїзд, свято сучасної музики вдалося. Приїзд низки хедлайнерів зірвався в останній момент, але, тим не менш, концертна програма була насиченою, і глядачі мали змогу познайомитися з творчістю десятків груп і виконавців, які представляють різні жанри сучасної музики.
«Джаз Коктебель-2014» відбувався упродовж чотирьох днів – з 11 до 14 вересня. На відміну від минулих років, на березі моря була обладнана тільки одна сцена, на якій проходили і денна, і вечірня програми.
Вдень глядачі та відпочивальники Затоки могли безоплатно відвідати територію фестивалю і поєднати відпочинок на пляжі з прослуховуванням виступів молодих груп. Увечері проходили концерти хедлайнерів, серед яких цього року були, зокрема Джамала, «ДахаБраха», британські групи Belleruche і Get The Blessing. Фестивальну програму завершував блок балканської музики, який представляли відома молдавська група Zdob Si Zdub і сербський колектив Boban and Marko Markovic Orchestra.
Організатори надали головну сцену не тільки відомим музикантам, а й молодим групам з України, які подають надії. Музиканти із запорізької команди Mandarinaduck, які відкривали нічну програму в другий день, зізналися кореспонденту Крим.Реалії, що виступ, який відбувся на фестивалі, був наймасштабнішим у їх кар'єрі.
«Джаз Коктебель» після переїзду не зіпсувався, а став навіть кращим. Звичайно, це вже майже не джаз, і вже точно не Коктебель, але це нічого не змінює», – дали оцінку фестивалю музиканти з Mandarinaduck.
Те, що відбулося в Криму – це жахливоКатрін Де Бор
Слідом за ними учасники британського гурту Belleruche висловили жаль з приводу того, що фестиваль довелося «евакуювати» з Криму. «Те, що відбулося в Криму – це жахливо. Ми стежили за новинами і були стривожені тим, що там відбувається», – розповіла у коментарі для Крим.Реалії вокалістка групи Катрін Де Бор.
Одним з головних відкриттів «Джаз Коктебель-2014» стала британська група Get The Blessing, в складі якої присутні музиканти зі знаменитої команди Portishead. Організатори фестивалю вели переговори з приводу їхнього приїзду упродовж трьох років, і ця подія, нарешті, відбулася. У своєму виступі учасники Get The Blessing також торкнулися теми політики: соліст групи Джим Бар зі сцени побажав глядачам миру. Однак після виступу в розмові з журналістами він відмовився коментувати те, як ставиться до подій в Україні. При цьому він зазначив, що фестиваль викликав у нього позитивні враження.
«Тут здорово! Я знаю, наскільки складно перевезти цілий фестиваль на нову локацію. Вийшло блискуче», – сказав Джим.
Зірвався приїзд Макаревича і Гребенщикова
У перший день фестивалю глядачів було в рази менше, ніж у попередні роки. Однак ближче до вихідних публіки ставало все більше і більше, що порадувало жителів Затоки, не розпещених таким напливом туристів в оксамитовий сезон.
Музиканти і відвідувачі фестивалю зійшлися на тому, що, незважаючи на зміну локації, організаторам вдалося зберегти атмосферу та енергетику кримського фестивалю. Джазмен Олексій Коган, який був постійним ведучим на «Волошинській сцені», в коментарі для Крим.Реалії похвалив організаторів за те, що їх не деморалізувала ситуація в Криму, і свято музики все-таки відбулося.
«Я, як людина, яка сама робить фестивалі, розумію, яка це здача крові. В ситуації, що зараз склалася в Україні, організатори могли спокійно видихнути, сказати, що Крим – окупована територія, і нічого робити ми не будемо», – зазначив Коган.
У бесіді з журналістами організатори підтвердили, що перенесення локації і складна політична ситуація в країні принесли багато неприємних сюрпризів. Зокрема, зірвався приїзд низки хедлайнерів з Росії та Європи.
«На фестиваль дуже хотів приїхати Борис Гребенщиков, але у нього виникли проблеми особистого характеру. Шкода, що так сталося, бо його приїзд був би дуже символічним з погляду підтримки України», – розповіла президент фестивалю Лілія Млинарич.
За словами арт-директора фестивалю Олександри Єрченко, крім Бориса Гребенщикова, також з Росії планували приїхати Андрій Макаревич і група «Мумій Троль», проте з різних причин їх участь зірвалася.
«У нас були ідеї з приводу спеціальних гостей. Ми хотіли запросити Ярослава Малого з групи «Мачете», щоб він заспівав дуетом з групою «Друга ріка», – розповіла Олександра.
Українська відповідь Дмитру Кисельову
Олександра Єрченко також зазначила, що на стадії підготовки «Джаз Коктебель» фестивалю ставили палки в колеса організатори його «російської» версії під назвою Koktebel Jazz Party. Як відомо, за ініціативою гендиректора інформаційного агентства «Росія сьогодні» Дмитра Кисельова в Коктебелі на минулих вихідних відбувся альтернативний фестиваль джазової музики. Олександра Єрченко звинуватила організаторів цього заходу в тому, що вони вели себе недобросовісно: вони надсилали зарубіжним артистам запрошення від імені Koktebel Jazz Festival і тим самим дезорієнтували їх.
На стадії підготовки «Джаз Коктебель» фестивалю ставили палки в колеса організатори його «російської» версії під назвою Koktebel Jazz Party
«Мені зовсім випадково прийшов лист від одного з менеджерів артиста, з яким ми хотіли укласти контракт. Представники псевдофестиваля Koktebel Jazz Party у своєму листі до цього музиканта писали, що запрошують його на дванадцятий міжнародний фестиваль, і скинули посилання на наш офіційний сайт», – обурилася Єрченко.
Незважаючи на те, що організатори «Джаз Коктебель» не зможуть проводити його в анексованому Криму, вони не мають наміру змінювати назву опен-ейру. Про це повідомила президент фестивалю Лілія Млинарич.
«Це зареєстрований бренд. Ми маємо на нього всі права. Як український проект вони захищені не тільки в Україні, але і в Європі, і в Росії також», – зазначила Млинарич.
Чи буде наступний «Джаз Коктебель» знову проводитися в Затоці – поки невідомо. Організатори фестивалю сказали, що будуть думати над цим, і підкреслили: нинішнє місце проведення їм сподобалося. Втім, джаз-фестиваль ще не можна вважати завершеним. На майбутніх вихідних з 19 до 21 травня у Києві відбудеться серія концертів джазової музики, яка в минулі роки проходила біля музею Волошина в Коктебелі. Так звана «Волошинська сцена», з якої 12 років тому починався «Джаз Коктебель», тепер перетворилася на окремий фестиваль, який отримав назву «Voloshin Jazz Weekend». На ньому очікуються виступи джазменів з України, Польщі, Італії та інших країн.