Доступність посилання

ТОП новини

З чим прийшла на 1 вересня кримськотатарська освіта


Сімферополь – Кримськотатарські громадські працівники б'ють на сполох: право на отримання освіти рідною мовою в нових реаліях не дотримується. Як приклад вони наводять кілька випадків у Криму, коли керівництво навчальних закладів під надуманим приводом відмовляє батькам у створенні класів з кримськотатарською мовою навчання. У той же час, у «міністерстві освіти» Криму запевняють, що всі побоювання безпідставні.

Про проблеми, що виникають у сфері кримськотатарської освіти, Крим.Реалії повідомляли ще в травні. Як приклад був описаний випадок у 37-й школі Сімферополя, де одинадцять першачків в єдиному на всю установу класі ледь не втратили можливість навчатися кримськотатарською мовою. Однак тоді, завдяки наполегливості батьків, клас продовжив своє існування.

Напередодні нового навчального року Асоціація кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» звернулася до «міністра освіти і науки Криму» Наталії Гончарової з пропозицією усунути проблеми в сфері освіти рідною мовою, які вже намітилися. У «Мааріфчі» говорять, що кількість годин кримськотатарської мови і літератури в навчальних планах шкіл з російською мовою навчання «ставиться під сумнів, тому що виникають проблеми з навантаженням учителів і бажаннями батьків». «Це свідчить про те, що волею директорів шкіл обрані варіанти навчальних планів без урахування годин на вивчення рідної мови», – впевнені в Асоціації.

На підтвердження своїх слів «Мааріфчі» у листі на ім'я «міністра» наводить кілька випадків у кримських школах, в яких виникли подібні проблеми. Так, у Білогірському районі, за інформацією Асоціації, була можливість відкриття перших класів з кримськотатарською мовою навчання на базі дев'яти шкіл району, але «через протидію адміністрацій шкіл конституційне право батьків проігнороване, класи не відкрилися, а класи з кримськотатарською мовою навчання в школах сіл Багате, Вишенне і Квіткове, що функціонували раніше, закрили та об'єднали з російськомовними класами», – розповіли в Асоціації кримськотатарських працівників освіти.

Ще один проблемний випадок, за інформацією «Мааріфчі», виник у Красноперекопському районі: «Директор Новопавлівської школи Галина Чорна при обговоренні з батьками питання про відкриття першого класу з поглибленим вивченням рідної мови кримськотатарськими учнями знайшла відмовку, мотивуючи тим, що нібито при вступі до школи дитині потрібна прописка». Від батьків надійшло 28 заяв, 14 виявили бажання, щоб їхні діти вивчали рідну мову в кримськотатарському класі, але троє з них виявилися без місцевої прописки. «Якщо цих трьох учнів відрахують (директор школи публічно сказала це на батьківських зборах), заяв буде 25 і, відповідно, клас не буде ділитися, відкриється лише один клас, в якому буде вивчення або кримськотатарської мови, або української. Директор у відповідь на обурення батьків відповіла: «Вчіть рідну мову вдома», – проінформували в «Мааріфчі».

Не допустити порушення міжнаціонального миру

У «міністерстві» освіти і науки Криму не згодні з позицією Асоціації кримськотатарських працівників освіти. «Загалом заяви «Мааріфчі» не відповідають дійсності», – сказав у коментарі виданню Крим.Реалії «заступник міністра» освіти Айдер Аблятіпов. Він запевнив, що питання створення умов для вивчення і розвитку освіти рідною мовою перебуває на постійному контролі відомства.

«Цей контроль виражається в тому, що в міністерстві щотижня проводяться селекторні наради, під час яких або міністр Наталія Гончарова, або я, як відповідальний заступник міністра, ці питання з працівниками сфери освіти проговорюємо, – пояснив Аблятіпов. – Ми їм говоримо, що в Криму, як суб'єкті Російської Федерації, ці питання вирішуються під іншим прицілом. Раніше як було: не відкрився клас – не відкрився, два-три дні пошуміли і заспокоїлися. А зараз кожна незадоволена заява батьків може привести до порушення міжнаціонального миру на території Республіки Крим. Ми не повинні цього допускати».

Жоден працівник управління освіти – директор, учитель, методист – не має права при спілкуванні з батьками впливати на вибір мови освіти, як це було колись

Аблятіпов підкреслив, що жоден працівник управління освіти – директор, учитель, методист – не має права при спілкуванні з батьками впливати на вибір мови освіти, як це було колись.

«Заступник міністра» вважає, що наведені в листі «Мааріфчі» приклади, швидше за все, мали місце наприкінці минулого навчального року. «На сьогодні таких сигналів, де ми могли б терміново виїхати, не було. Якщо є такі випадки, співробітники відразу виїжджають, з'ясовують, з чиєї вини це сталося. Якщо це бездіяльність керівника, то ми вживаємо дуже жорсткі заходи», – запевнив Аблятіпов.

«Заступник міністра» також повідомив стосовно випадку у Новопавлівській школі, наведеному в листі, що він особисто звертався до начальника відділу освіти Красноперекопського району. «Мені повідомили, що 1 вересня в селі Новопавлівка відкривається перший клас з кримськотатарською мовою навчання в кількості восьми осіб», – додав Аблятіпов.

При цьому «замміністра» вважає, що звернення «Мааріфчі» викликане непоінформованістю, а також бажанням «розіграти свій інтерес».

Кримським школярам не вистачає підручників
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:37 0:00
Завантажити на комп'ютер

Каджаметова: «Завжди ходимо на поклон»

Керівник Асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» Сафуре Каджаметова, до якої Крим.Реалії звернулися за відповідним коментарем, не згодна з позицією «заступника міністра освіти». «Айдер Аблятіпов має з вдячністю сприймати нашу інформацію. Ніякого інтересу ми не переслідуємо. Який може бути інтерес у громадської організації, коли я, як голова «Мааріфчі», зарплату не отримую і впродовж 20-ти років роблю це на ентузіазмі. Інтерес тільки в тому, щоб більша кількість кримськотатарських дітей навчалися в класах з рідною мовою навчання. Ось цей інтерес, я думаю, є і у Аблятіпова, як у кримського татарина», – підкреслила Каджаметова.

За її словами, Асоціація не ставить перед собою мету конфліктувати з «міністерством». «Це не конфлікт, ми щороку таку роботу проводимо. Ніхто не заважає заступнику міністра відкрити двері в «Мааріфчі» і запропонувати спільно працювати. Але завжди ми ходимо на поклон», – додала вона.

Потрібно було знайти можливість і хоча б дати її дітям, щоб вони вивчали свою мову 3 години на тиждень
Сафуре Каджаметова

Каджаметова ще раз зазначила, що в школах з російською мовою навчання «кримськотатарська мова урізана». «Потрібно було знайти можливість і хоча б дати її дітям, щоб вони вивчали свою мову 3 години на тиждень. У нас стільки молодих фахівців через малу кількість годин (кримськотатарської мови – прим. ред.) не працевлаштовані. Знову на факультеті кримськотатарської мови і літератури Таврійського національного університету скорочуються кадри. А це відділення готує саме моноспеціалістів кримськотатарської мови і літератури», – розповіла вона.

При цьому вона визнала, що після звернення до «міністра освіти» відомство оперативно відреагувало, і в низці регіонів проблеми, які намітилися, зокрема і щодо ситуації в Новопавлівській школі, вже усунені. Проте, за словами Каджаметової, питання відкриття класів з кримськотатарською мовою навчання «вирішуються зі скрипом».

У Бахчисараї рекорд першокласників
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:02:21 0:00
Завантажити на комп'ютер

XS
SM
MD
LG