Київ – Журналісти тижневика «Кримський телеграф» Євгенія Корольова і Максим Василенко, які були затримані під Донецьком, вранці 27 серпня повернулися до Сімферополя. Майже дві доби вони провели на території бази одного з батальйонів «Правого сектора», де їх перевіряли на причетність до сепаратистів. За словами самих журналістів, до них не застосовувалися тортури, але одну ніч їм довелося провести в підвалі разом із полоненими. У звільненні кореспондентів брали участь правозахисники з «Кримської польової місії з прав людини», які розцінили дії «Правого сектора», як обмеження свободи слова і права на вільне пересування.
Журналістка Євгенія Корольова повідомила в коментарі для Крим.Реалії, що вона перебувала у Донецьку упродовж останніх двох тижнів. Разом з фотокореспондентом газети «Кримський телеграф» Максимом Василенком вона прибула туди, щоб висвітлювати події, які відбуваються в регіоні.
За словами Євгенії, виїхати назад до Криму вони вирішили 24 серпня. Оскільки на той момент потяги з Донецька не виїжджали, журналісти взяли квитки на автобус до Запоріжжя.
«Ми виїхали і стали проїжджати багато блокпостів: спочатку« ДНРівських», а потім і українських. На одному з українських блокпостів нас почали уважно оглядати. Зрештою, нас затримали для з'ясування обставин», – сказала Корольова.
Фотокореспондента поклали на землю і вдарили по обличчю
На думку Корольової, постові поставилися до них з підозрою у зв'язку з тим, що під час огляду в них знайшли акредитаційні картки, видані прес-службою «ДНР». Корольова припустила, що їх запідозрили у сприянні сепаратистам. При цьому, за словами Євгенії, затримання відбувалося із застосуванням сили.
«Фотокореспондента поклали обличчям до землі. Коли я стала обурюватися, мене теж змусили лягти на землю і не ворушитися. Після цього вони нам почали погрожувати, а фотокореспондента один раз ударили в обличчя», – розповіла Корольова.
При цьому журналістці важко сказати, хто саме їх затримував. Самі постові назватися відмовилися. Після затримання кореспондентів посадили в машину і повезли на територію бази добровольчого українського корпусу «Правий сектор».
Євгенія зізналася, що в перші години перебування на базі їм довелося пережити великий стрес. Солдати, за її словами, були дуже агресивні, через що журналістам довелося похвилюватися за своє життя і здоров'я. Але через деякий час люди, які затримали кореспондентів, поїхали, і тоді з ними почали обходитися більш коректно і дозволили зробити по одному телефонному дзвінку.
Першу ніч Корольовій і Василенку довелося провести в підвалі для полонених
Першу ніч Корольовій і Василенку довелося провести в підвалі для полонених. «Нас розвели у різні камери. У приміщенні, в якому я перебувала, також перебувала одна полонена з Донецька, яка була там із 22 серпня. У камері я провела ніч. Вранці мені надягли на голову пакет і перевели в іншу кімнату. Це була світла, провітрювана хороша кімната», – повідомила Корольова.
Увечері 25 серпня в кімнату до журналістки прийшла людина, яка назвалася слідчим, він сказав, що вона разом з фотокореспондентом будуть звільнені найближчим часом. Вранці 26 серпня так і сталося.
«Нам видали речі, компенсували проїзд і довезли до села Покровське. Там вони записали відео з нашою участю в кабінеті голови районної адміністрації. Потім нам купили квитки до Запоріжжя, де ми вже сіли в поїзд до Сімферополя», – розповіла Євгенія.
Кримчан затримував не «Правий сектор», а «самооборона»
У день затримання журналістів прес-служба «Правого сектора» спростовувала причетність своїх членів до викрадення кореспондентів. Однак 27 серпня прес-секретар організації Артем Скоропадський підтвердив, що кримчани перебували на території бази «Правого сектора».
«Коли вони їхали в автобусі з Донецька, їх затримали представники місцевої самооборони. Бо зараз в тому регіоні багато російських диверсантів, які представляються журналістами», – повідомив Скоропадський у коментарі для Крим.Реалії.
За словами прес-секретаря «Правого сектора», у журналістів була знайдена заява в СБУ з проханням дати дозвіл працювати в зоні антитерористичної операції. Однак самого дозволу у них не було, що й стало причиною затримання.
«Сама самооборона не має можливості перевіряти, хто це такі, тому вони передали їх «Правому сектору». Їх відвезли до нас на базу, переконалися в тому, що вони дійсно журналісти. З ними ввічливо поводилися, ніхто їх не бив, не катував, не мучив. Потім їх передали представникам влади», – запевнив Скоропадський.
Головний редактор газети «Кримський телеграф» Марія Волконська вважає, що журналістам вдалося так швидко повернутися додому завдяки підтримці ЗМІ, які широко висвітлювали події, що відбуваються.
«Я вважаю, що якби журналісти не підняли цю хвилю, невідомо, який був би результат їх повернення, і як довго вони перебували б на цій території», – зазначила Волконська в коментарі для Крим.Реалії.
Відзначимо, що кримські журналісти не тільки широко висвітлювали ситуацію зі зникненням своїх колег, а й провели акцію протесту з вимогою звільнити Корольову і Василенка в Сімферополі 26 серпня.
Якнайшвидшому звільненню кореспондентів також сприяли правозахисники. Представник «Кримської польової місії з прав людини» Андрій Крисько розповів, що його організація намагалася встановити місцеперебування журналістів і правовий статус осіб, які їх затримали.
«Через київське представництво «Кримської польової місії» ми намагалися працювати з правоохоронцями України для того, щоб забезпечити встановлення їх місцеперебування. А взаємодію з тими особами, які їх затримали, ми здійснювали за допомогою наших партнерів у зоні АТО. Дуже посприяла організація «Донбас-SOS», – зазначив Крисько в коментарі для Крим.Реалії.
Правозахисник вважає, що активні пошуки дозволили прискорити процес розгляду на території бази «Правого сектора», і багато в чому завдяки цьому журналісти швидко опинилися на волі.