Доступність посилання

ТОП новини

Кому знадобилося створення ще одного муфтіяту в Криму?


Таврійський муфтіят очолив Руслан Саїтвалієв, який раніше був заступником керівника Духовного центру мусульман Криму, альтернативного Муфтіяту Криму та опозиційного Меджлісу
Таврійський муфтіят очолив Руслан Саїтвалієв, який раніше був заступником керівника Духовного центру мусульман Криму, альтернативного Муфтіяту Криму та опозиційного Меджлісу

Сімферополь – У Криму з'явилася нова релігійна організація під назвою Таврійський муфтіят. Її очолив представник Духовного центру мусульман Криму, опозиційного найбільшому релігійному об'єднанню півострова – Духовному управлінню мусульман Криму (ДУМК). Експерти в галузі релігії вважають, що Таврійський муфтіят не користуватиметься підтримкою серед кримських мусульман.

Про створення Таврійського муфтіяту в п'ятницю, 22 серпня, повідомив релігієзнавець, голова правозахисного центру Всесвітнього російського народного собору Роман Силантьєв. «На з'їзді мусульман, який щойно відбувся у Сімферополі за участю 100 делегатів з різних районів півострова, оголосили про відродження Таврійського муфтіяту», – розповів Силантьєв агентству ІТАР-ТАРС.

За його словами, ця організація, яка раніше була відома під ім'ям «Духовний центр мусульман Криму», всього за кілька місяців «стала однією з важливих мусульманських сил Криму – віруючі все більше довіряють їй, тому що там проповідуються цінності традиційного, помірного ісламу, без політичних гасел».

Муфтієм нової організації обрали Руслана Саїтвалієва, а головою – Енвера Ахтемова. За інформацією Силантьєва, сьогодні Таврійський муфтіят об'єднує близько 50 громад і вже став «другою за чисельністю ісламською релігійною організацією після Духовного управління мусульман Криму, у віданні якого сьогодні нараховується близько 200 громад».

Релігієзнавець підкреслив, що у Таврійського муфтіяту «хороші перспективи, бо їх підтримують мусульмани інших регіонів, зокрема, верховний муфтій Росії, голова Центрального духовного управління мусульман Талгат Таджуддін».

Кореспондент Крим.Реалії зв'язався телефоном з Русланом Саїтвалієвим, щоб дізнатися подробиці минулого з'їзду мусульман, однак він, пославшись на зайнятість, пообіцяв перетелефонувати пізніше. Тим не менше, до кінця дня Саїтвалієв на зв'язок так і не вийшов.

Відзначимо, що на сайті Духовного центру мусульман Криму (ДЦМК), на базі якого виник Таврійський муфтіят, будь-яка інформація про минулий з'їзд на вечір п'ятниці, 22 серпня, була відсутня.

У Духовному управлінні мусульман Криму (ДУМК) поки не поспішають коментувати інформацію про створення на півострові нової релігійної організації. Як зазначив у коментарі для Крим.Реалії заступник Муфтія мусульман Криму Айдер Ісмаїлов, повідомлення про появу Таврійського муфтіяту – неофіційне. Разом з тим, він вважає, що ініціатори створення нового муфтіяту роблять спроби розколоти мусульман Криму.

«Кримськотатарський народ і мусульмани Криму в цілому після повернення на свою Батьківщину пережили дуже багато труднощів і часто стикалися з подібного роду ситуаціями. Тому будь-які технології або спроби розколу мусульман Криму – це для нас не нове. Нас – кримськотатарський народ, мусульман Криму – це тільки згуртує, і ми переживемо все», – зазначив Ісмаїлов.

Він запевнив, що ДУМК продовжує свою роботу в колишньому режимі. «Я не вважаю, що будь-які спроби ввести в оману мусульман Криму отримають належну дію. Наш народ – мудрий, далекоглядний і любить свою Батьківщину», – додав заступник кримського муфтія.

Муфтият Крыма о новой религиозной организации
Будь ласка, зачекайте

No media source currently available

0:00 0:01:26 0:00
Завантажити на комп'ютер

Нова назва нічого не дасть

Керівник Кримського наукового центру ісламознавства Айдер Булатов, коментуючи для Крим.Реалії утворення Таврійського муфтіяту, зазначив, що Духовний центр мусульман Криму, на базі якого з'явилося нове релігійне об'єднання, виник в 2010 році в результаті конфлікту між ДУМК і Духовним управлінням мусульман України (ДУМУ). Як відомо, ДУМУ очолює київський шейх ліванського походження Ахмед Тамім, який є прихильником вчення ліванського вченого ефіопського походження Абдуллаха аль-Харарі аль-Хабаши. Саме Тамім, за словами ісламознавців, свого часу патронував створення ДЦМК.

«Ситуація з новою назвою – це прагнення до того, щоб реалізувати себе в нових умовах, в яких опинився Крим. Я не думаю, що зміна назви що-небудь змінить. Ця організація (ДЦМК. – прим. ред.) має невелику кількість своїх прихильників у Криму, і вона має гострі суперечності з Духовним управлінням мусульман Криму. Нова назва не дозволить збільшити їм кількість своїх адептів», – упевнений експерт.

Булатов також повідомив, що голова Центрального духовного управління мусульман Талгат Таджуддін, який сприяв у створенні Таврійського муфтіяту і якого водночас «неоднозначно сприймають багато російських регіонів», під час свого візиту до Криму в квітні поточного року шукав контактів з різними опозиційними управліннями, оскільки його «не так, як хотілося б, зустріли в кримському Муфтіяті». «Тому він (Таджуддін. – прим. ред.), можливо, вирішив зробити ставку на опозиційний Муфтіяту Духовний центр мусульман Криму, – пояснив Булатов. – Я думаю, що саме через це новоявлений Муфтіят залучає неординарних в Росії так званих ісламознавців у вигляді пана Силантьєва».

За повідомленнями ЗМІ, Силантьєв отримав популярність після того, як виступив із закликом убити 700 тисяч «ваххабітів», які живуть в Росії, щоб тим самим запобігти «загрозі терактів».

Експерти зазначають, що в появі альтернативного муфтіяту може бути зацікавлена і кримська «влада». На це вказує той факт, що новоявлений муфтій Руслан Саїтвалієв обслуговував іфтар – вечір розговіння під час мусульманського посту, даний «прем'єр-міністром» Криму Сергієм Аксьоновим в одному з ресторанів адміністративного центру Криму.

XS
SM
MD
LG