Київ – Єдиним мобільним оператором, який продовжує працювати в колишньому режимі в анексованому Криму, залишається «Life». У компанії говорять, що мають намір продовжувати надавати послуги своїм клієнтам доти, доки це буде можливо технічно. «Влада» Криму в цей момент не створює перешкод для роботи оператора, але натякає на те, що незабаром «Life» припинить обслуговувати абонентів. У той же час, експерти стверджують, що технічно відключити обладнання оператора на півострові легко, і кримській «владі» при бажанні це не буде складно.
Як повідомлялося, на початку серпня на території Криму припинили роботу найбільші мобільні оператори: «МТС» і «Київстар». В обох компаніях повідомили, що до відключення зв'язку вони не причетні. У «МТС-Україна» розповіли, що вони були позбавлені можливості керувати важливим вузловим об'єктом, який відповідає за забезпечення зв'язку в Криму. А прес-служба «Київстару» оголосила, що невідомі озброєні люди 11 серпня увійшли в сімферопольський офіс компанії і почали встановлювати там власну апаратуру.
З часом «МТС» відновив роботу в роумінгу російського оператора «К-Телеком», а «Київстар» як і раніше залишається відключеним.
Почалися проблеми з обладнанням і оплатою електрики
Єдиний український мобільний оператор, який, як працював, так і працює в Криму – це «Life». Керівник PR-департаменту «Life» Оксана Рудюк в коментарі для Крим.Реалії повідомила, що кампанія планує надавати послуги на півострові поки це технічно можливо і не суперечитиме українському законодавству.
«Хочемо відзначити, що мобільний оператор «Life» розглядає різні можливі сценарії своєї подальшої діяльності в Криму в довготривалій перспективі. У короткочасній же, оператор планує продовжувати обслуговувати всіх своїх клієнтів на території Криму без будь-яких змін. Також важливо додати, що при будь-яких умовах і обставинах всі наші дії будуть визначатися чинним законодавством України», – повідомила Рудюк.
Також вона зазначила, що у компанії в Криму вже виник ряд технічних проблем, через які ускладнюється надання послуг високої якості.
«В першу чергу це питання з оплатою оренди сайтів, обслуговування устаткування й електрики. Компанія докладає всіх можливих зусиль для того, щоб уникнути незручностей для абонентів і оперативно знаходити можливі рішення проблем, пов'язаних з нинішньою ситуацією в Криму, в рамках законодавчого поля України», – уточнила голова PR-департаменту компанії.
У Криму тепер можна розплачуватися тільки в російських рублях, а це значно ускладнює здійснення розрахунків. Складно оплачувати не тільки оренду землі, а й електроенергію
За словами Рудюк, «Life» не отримував ніяких повідомлень від міжнародних партнерів та організацій щодо змін умов укладених міжнародних угод. Відповідно, форми співробітництва «Life» з партнерами на анексованій території з надання роумінг-послуг не видозмінювалися.
При цьому поки що від оператора не надходила інформація про те, що «влада» Криму чинила якийсь тиск на кампанію і перешкоджала її нормальній роботі. За інформацією, яку Крим.Реалії отримали від поінформованого джерела в компанії «Life», сьогодні найбільшу складність для оператора становить оплата оренди землі, на якій розташовується обладнання.
«У Криму тепер можна розплачуватися тільки в російських рублях, а це значно ускладнює здійснення розрахунків. Складно оплачувати не тільки оренду землі, а й електроенергію», – пояснило джерело.
Відключити «Life» легко
«Влада» Криму говорить, що не має наміру перешкоджати роботі «Life», і відповідальність за роботу мережі на півострові лежить на операторі.
«Ще кілька місяців тому українські мобільні оператори говорили про те, що вони як працювали, так і працюватимуть на території Криму, а ми, розуміючи цю ситуацію, говорили, що ставимо це під велике питання і це знаходиться під великим сумнівом. Виявилося, що на сьогоднішній день ми виявилися праві. Тому я не хочу коментувати цю ситуацію. В черговий раз скажу, що вихід або не вихід оператора «Life» з Криму винятково на совісті власників цього оператора», – сказав у коментарі інформагенству QHA «віце-прем'єр» Криму, «міністр» внутрішньої політики, інформації та зв'язку Дмитро Полонський.
При цьому Полонський заперечує, що «влада» Криму причетна до відключення від мережі операторів «МТС-Україна» і «Київстар», хоча самі оператори говорять про протилежне.
Експерти стверджують, що при бажанні керівництву анексованого півострова не важко відключити устаткування, що належить «Life».
«Достатньо отримати доступ до маршрутизаторів або магістральних каналів компанії, щоб при необхідності відключити її обладнання на півострові», – зазначив у коментарі для Крим.Реалії експерт ринку телекомунікацій Роман Хімич.
«Life» та інші українські мобільні оператори після анексії Криму опинилися в патовій ситуації, з якої немає прийнятного виходуРоман Хімич
Також аналітик повідомив, що на кінець 2013 року компанія «Астеліт», яка володіє торговою маркою «Life», обслуговувала 16 відсотків кримських абонентів. У розпорядженні оператора знаходяться декілька контролерів базових станцій і вишок з антенами.
«Швидше за все, є деяка кількість маршрутизаторів, які забезпечують зв'язок обладнання компанії на півострові з магістральними каналами», – припустив експерт.
Хіміч вважає, що «Life» та інші українські мобільні оператори після анексії Криму опинилися в патовій ситуації, з якої немає прийнятного виходу. На думку експерта, ситуація посилюється тим, що Національна комісія з державного регулювання у сфері зв'язку та інформатизації України виявляє повну байдужість, і залишає операторів один на один зі своїми проблемами. Поки що НКРЗІ обмежилася тим, що звільнила від відповідальності компанії за збої мобільного зв'язку, які вже сталися або можуть статися в майбутньому.