Сімферополь – У Сімферополі відкрилася безкоштовна правова приймальня для кримчан, що зіткнулися з порушенням прав людини, а також юридичними труднощами в нових реаліях. Ініціатори ідеї впевнені, що діяльність прийомної буде затребувана серед жителів півострова. Найближчим часом отримати правову допомогу можна буде також у Севастополі та Керчі.
З ініціативною створення правової приймальні виступили кримські юристи. Як розповіла виданню Крим.Реалії юрист Дар'я Свиридова, ця ідея колективна – групи юристів й адвокатів. «Ми і раніше займалися безоплатною правовою допомогою, займалися темою захисту прав людини в Криму», – зазначила Свиридова. За її словами, зараз у громадян виникають безліч питань правового характеру, до того ж не у всіх є можливість оплачувати послуги адвокатів, тому відкриття приймальні допоможе у вирішенні проблем.
Крім Сімферополя, юристи також працюватимуть в безкоштовних правових приймальнях у Керчі, Севастополі та в одному з міст на Південному березі Криму. Що стосується термінів їх роботи, то, за словами юриста, вони будуть вести свою діяльність упродовж року, хоча чітких термінів ніхто не ставив. «Якщо через рік буде необхідність допомагати громадянам, то, можливо, продовжимо роботу приймалень. Можливо, й раніше відпаде така необхідність», – пояснила Свиридова.
За словами правозахисника Едема Семедляєва, в Сімферополі на вул. Воровського, 17, приймальня почне свою діяльність 19 серпня. Вона працюватиме у вівторок і четвер з 9 до 13 години. Також можна записатися на прийом за телефоном: (0652) 500669.
Семедляєв зазначив, що громадяни вже почали звертатися до приймальні. «У нинішніх умовах кримчани стикаються з різними питаннями правового характеру. Ми визначилися, що займаємося і надаємо безкоштовні консультації тільки в питаннях, пов'язаних з конфліктом між державою і громадянином, тому що охопити все – нереально», – пояснив правозахисник у коментарі для Крим.Реалії.
Він також додав, що і самі юристи стикаються з різними труднощами в новому правовому полі в Криму. «Нам пощастило, що у нас є колеги, які закінчували Кубанський національний університет, працювали в Россі не так давно. Разом з ними ми цю проблему вирішуємо», – зазначив він. За словами Семедляєва, юристи в приймальні працюють за рахунок власних коштів.
«Говорити про те, що ситуація стала легше, я б не став»
Регіональний представник «Кримської польової місії з прав людини» Андрій Крисько позитивно оцінює появу в Криму безкоштовних правових приймалень. «Це дуже хороший знак, тому що насправді час досить непростий. Багато людей потрапляють у складні ситуації, пов'язані зі зміною правового поля», – сказав Крисько в коментарі для Крим.Реалії.
За його словами, необхідність у таких приймальнях з'явилася ще кілька місяців тому. «Чим більше було б таких приймалень, тим краще. Оскільки є багато питань не тільки в сфері громадянства, а й на рівні майна, побутовому», – додав Крисько.
Він також зазначив, що кількість грубих порушень, які серйозно ущемляють основні права людини, фіксовані Кримською польовою місією, «стає меншою, але не набагато». «З'являються тенденції, які в кількісному плані, можливо, охоплюють більше людей. У цьому відношенні актуальність питань, пов'язаних з правами людини, все одно залишається гострою. Говорити про те, що ситуація стала легше, я б не став», – підкреслив Крисько.
За словами правозахисників, зараз кримчани найчастіше стикаються з питаннями, пов'язаними з нерухомістю, оформленням земельних ділянок і взаєминами з державними органами.