Сімферополь – У Меджлісі кримськотатарського народу очікують жорсткої реакції Турецької Республіки на недопуск до Криму турецького підданого кримськотатарського походження Ісмета Юкселя, який є радником голови Меджлісу з питань взаємин з Туреччиною та координатором інформаційної аґенції «Кримські новини» (QHA).
На думку керівника управління зовнішніх зв'язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзіна, це питання має бути порушене на рівні уряду Туреччини.
«Будь-яку державу відрізняє турбота про своїх громадян. Візьмемо за приклад Америку, яка завжди готова стати на захист своїх громадян, якщо їм загрожує небезпека або порушуються їхні права. Навіть Росія ухвалила закон про введення військ у державу, де нібито її співвітчизникам загрожує якась небезпека», – зазначив у коментарі сайту Крим.Реалії Алі Хамзін.
Представник Меджлісу різко негативно висловився з приводу оголошеної заборони на в'їзд упродовж 5 років до Криму Ісмету Юкселю.
«У такому темпі можна дійти до того, що завтра Аксьонов ухвалюватиме рішення про депортацію компактних місць проживання кримських татар, пояснюючи це якоюсь ненавистю до народів, прикриваючись турботою про російськомовне населення, можемо дійти до такого абсурду. І найбільш незрозуміло, чи це є рішення Москви, чи це рішення Аксьонова. Якщо це рішення Аксьонова, то воно є явно незаконним, як і Москви також», – сказав Хамзін.
Експерт: Туреччина не псуватиме відносини з Росією
Разом з тим, доцент факультету міжнародних відносин університету економіки і технологій ТОББ (Анкара) Тогрул Ісмаїл висловив сайту Крим.Реалії сумнів, що реакція турецького уряду зможе вплинути на подальші дії з російського боку.
Тим більше, на думку експерта, цей інцидент навряд чи зможе зіпсувати відносини Туреччини та Росії.
При цьому Тогрул Ісмаїл назвав рішення про заборону на в'їзд до Криму Ісмету Юкселю «непотрібним й ірраціональним».
Постійні закиди в сепаратизмі або фанатизмі на адресу кримськотатарського Меджлісу, його керівників, або підкуп певних осіб серед татар, створення розколу всередині кримськотатарського співтовариства, – ці моменти показують, що нинішня влада в Криму не націлена на діалогТогрул Ісмаїл
«За такими заборонами видно, що влада намагається створити максимально конфліктну ситуацію, а татари її уникають і поводяться правильно й стримано. Постійні закиди в сепаратизмі або фанатизмі на адресу кримськотатарського Меджлісу, його керівників, або підкуп певних осіб серед татар, створення розколу всередині кримськотатарського співтовариства, – ці моменти показують, що нинішня влада в Криму не націлена на діалог», – вважає він.
Дружина кримськотатарського громадського діяча Гаяна Юксель уточнила сайту Крим.Реалії, що той звернувся до уряду і посольства Туреччини і планує звертатись до міжнародних інстанцій і судів.
На подію вже відреагувало посольство України в Туреччині.
«Зараз режим Путіна продовжує радянський тоталітарний підхід до кримськотатарського народу, який призвів до масових депортацій і смерті тисяч невинних людей. Ми закликаємо турецьку сторону і все міжнародне співтовариство засудити незаконну діяльність Російської Федерації і припинити політику дискримінації та порушення прав кримськотатарського народу», – йдеться в заяві посольства України.
Зараз режим Путіна продовжує радянський тоталітарний підхід до кримськотатарського народу, який призвів до масових депортацій і смерті тисяч невинних людей
За інформацією ЗМІ, Міжнародний Союз журналістів тюркомовних країн висловив своє невдоволення у зв'язку із забороною на в'їзд до Криму Ісмету Юкселю і закликав громадськість підтримати кримських журналістів.
Як повідомлялося, Ісмету Юкселю 9 серпня заборонили в'їзд до Криму, коли він разом з родиною повертався з Туреччини.
Того ж дня представники кримськотатарської діаспори в Туреччині провели акцію протесту біля стін російського посольства в Анкарі.
12 серпня самопроголошений прем'єр-міністр Криму Сергій Аксьонов прокоментував таку заборону, наголосивши, що в'їзд до Криму заборонять «всім, хто намагається розпалити міжнаціональний конфлікт».
Лідер кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв назвав «ідіотизмом» коментар Аксьонова.
Ісмет Юксель – громадський діяч, ініціатор і керівник багатьох гуманітарних проектів, зокрема дитячих і молодіжних, реалізованих у Криму за сприяння кримськотатарської діаспори Туреччини, радник голови Меджлісу кримськотатарського народу з питань взаємин з Туреччиною. Він також є засновником однієї з найбільших у Криму інформаґенції – «Кримські новини» (QHA). Його дружина Гаяна Юксель є генеральним директором QHA і членом Меджлісу кримськотатарського народу.
Раніше заборона на в'їзд до Криму була оголошена лідеру кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву та голові Меджлісу Рефату Чубарову.