Сімферополь – Створена в березні цього року організація «К'ирим бірлігі» намагається претендувати на роль такого собі консолідуючого центру для всіх кримськотатарських громадських структур, що діють на півострові. Певних успіхів у цьому напрямку їй добитися вже вдалося. Так, «К'ирим бірлігі» вже «сконсолідувала» біля себе кримськотатарські організації «Намус» і «Міллі Фірка». При цьому, незважаючи на неодноразові запевняння про лояльність і співпрацю з окупаційним режимом, представники останнього, ймовірно, не поспішають відповідати взаємністю цим структурам «на офіційному рівні».
Так, начальник виборчого штабу «К'ирим бірлігі» Решат Кенжа поскаржився сайту Крим.Реалії, що при формуванні виборчого списку «Єдиної Росії», влада проігнорувала колишні домовленості і включила до списку зовсім не тих кримських татар, яких хотіла висунути його організація.
Об'єднання для співробітництва з окупаційним режимом
На нещодавній прес-конференції в Сімферополі три кримськотатарські громадські організації, «Намус», «К'ирим бірлігі» і «Міллі Фірка» оголосили про об'єднання для співпраці та налагодження конструктивного діалогу із владою.
«Ми вважаємо, що з владою необхідно завжди вести діалог, потрібно брати участь, для того, щоб було через кого вирішувати питання і сподівання народу», – сказав голова правління «організації старійшин кримськотатарського народу» «Намус» Темур Челебієв.
За словами керівника організації «Міллі Фірка» Енвера Умерова, серед кримських татар є люди, гідні претендувати на місця у владі.
«Ми вважаємо, що у нас, у кримських татар, є маса людей, освічених, які мають авторитет, досвід роботи в різних напрямках, які зможуть правильно вирішувати проблеми, що стоять перед нашим співтовариством», – заявив він.
Керівник регіональної громадської організації «К'ирим бірлігі» Сейтумер Німетуллаєв у перебігу заходу поділився враженнями про зустріч у березні цього року з президентом Росії Володимиром Путіним, на якій він закликав кримських татар консолідуватися, жити в дружбі і злагоді, і Росія зробить все для того, щоб кримським татарам жилося затишно в Російській Федерації.
При формуванні виборчого списку «Єдиної Росії» були порушені домовленості з «К'ирим бірлігі», – начальник штабу
Начальник виборчого штабу «К'ирим бірлігі» Решат Кенжа повідомив сайту Крим.Реалії, що виборчі списки організації вже сформовані до всіх органів влади, і за багатомандатними, і за мажоритарними округами.
При цьому він висловив здивування щодо формування виборчого списку «Єдиної Росії» на осінні вибори до «Держради».
З приводу кандидатів з-поміж кримських татар у виборчому списку «Єдиної Росії» начальник штабу висловився критично, «не щодо особистостей, а за процедурою висунення».
«Три кримських татарина, які невідомо кого представляють. Ремзі Ільясов – Меджліс не Меджліс... Хто їх висував, хто делегував? Як було сформовано список «Єдиної Росії», коли спочатку ми домовлялися, що на ці вибори ми йдемо спільно з «Єдиною Росією»? Вони на стадії формування списку проігнорували нашу присутність, проігнорували, що ми є. Зараз будемо вирішувати...», – сказав він.
Народ закарбовує в своїй пам'яті зрадників, – Ахтем Чийгоз
«Агонія якимось чином підмазатися до влади не могла мати тих результатів, які вони очікували», – висловив сайту Крим.Реалії думку з приводу того, що відбувається, заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз.
«Для мене було абсолютно передбачуваним, що в списку «Єдиної Росії» виявиться лише декілька кримських татар. Хоча існувало припущення, що в списках «Єдиної Росії» їх виявиться як мінімум 15. Було зрозуміло від самого початку, що це неможливо», – сказав Чийгоз.
Він зазначив, що якби влада мала намір йти на діалог, то їй нема чого створювати «маргінальні групи, які не користуються авторитетом з боку народу, коли є самим народом обраний орган національного самоврядування – Меджліс».
Чийгоз нагадав, що і раніше створювалися «подібні» структури, «якісь ради представників кримськотатарського народу при президентові, в розріз пропозиціям Меджлісу».
«Вони пішли у небуття. Але при цьому народ чітко собі в пам'яті закарбовував зрадників», – додав Чийгоз.
Як раніше повідомлялося, директор київського Центру близькосхідних досліджень Ігор Семиволос у коментарі сайту Крим.Реалії зауважив, що «Міллі Фірка», зокрема намагається використати конфлікт, який існує між Меджлісом–Курултаєм і нинішньою «владою» Криму, і продатися цій «владі» за «тридцять срібняків».
Семиволос висловив сумніви про перспективи таких очікувань з боку опонентів Меджлісу. «Вони нічого не отримають. Це ж не Чечня, де росіяни платять за безпеку. Такі партнери в особі кримських організацій російській владі не потрібні», – сказав він.
Вибори до «Держради» Криму відбудуться 14 вересня. До його складу увійдуть 50 депутатів за виборчими списками партій і 25 – за одномандатними мажоритарними округами. Меджліс вирішив бойкотувати ці вибори.