Київ – Однією з незручностей, з якою часто стикаються вимушені переселенці з Криму на території материкової України, є погане знання української мови. Багато кримчан, які переїхали на континент, відчувають брак мовної практики при влаштуванні на нову роботу або переведенні у ВНЗ. Але тепер у жителів півострова, що оселилися в Києві, з'явився шанс заповнити прогалину в своїх знаннях. Місцеві громадські активісти відкрили для переселенців курси української мови, на які може безкоштовно записатися будь-хто.
Велика частина кримчан, які вимушено переїхали в центральні області України, ледве розмовляють українською, оскільки більшу частину життя провели в російськомовному середовищі. Таку думку в коментарі для Крим.Реалії висловив голова громадської організації «Кримська діаспора» Анатолій Засоба.
«У Києві, звичайно ж, ніхто не дискримінує російськомовних кримчан, які не можуть говорити українською. Але, безумовно, коли люди потрапляють тут на роботу, знання української для них є необхідним. Без цього їм складніше розбиратися з документами, спілкуватися з колегами і виконувати службові обов'язки», – зазначив громадський працівник.
За словами Засоби, потребу в тому, щоб підтягнути українську, відчувають у першу чергу ті, кримчани, які переїхали в центральну частину країни.
«У західні області України, де скрізь використовується винятково українська, поїхали переселенці, які від початку розуміли, що з цим зіткнуться. Як правило, з мовою у них все в порядку. Велика частина з них – це кримчани, які мали коріння в Західній Україні», – пояснив керівник «Кримської діаспори».
В україномовному середовищі непросто адаптуватися деяким студентам, які перевелися з кримських ВНЗ в «материкові». Про це в коментарі для Крим.Реалії розповів координатор молодіжних програм Центру громадянської освіти «Альменда» Руслан Нечипорук.
«Наші студенти в Криму писали курсові й дипломи тільки російською мовою. А тут такі роботи приймають тільки українською. Перелаштуватися багатьом достатньо складно, враховуючи, що наукова українська і розмовна українська – це різні речі», – зазначив активіст.
За словами Нечипорука, на заняттях кримські студенти також користуються тільки українською мовою, оскільки так заведено в київських університетах.
За тиждень записалися 50 волонтерів
У липні в Києві стартувала освітня програма для переселенців з Криму та Донбасу, які хочуть підтягнути своє знання української. Її ініціювали активісти, які ще в 2012 році запустили проект з вивчення української мови в східних і південних областях країни. Як повідомили кореспонденту Крим.Реалії організатори, навчальний курс мав початися у вересні, але у зв'язку з напливом вимушених переселенців, було вирішено відкрити навчання вже в липні.
«Ми зовсім недавно оголосили набір, але вже маємо понад п'ятдесят охочих вчитися. Перша група вже почала навчання, на черзі – друга», – розповіла координатор безкоштовних курсів української мови Анастасія Розлутська.
Багато переселенців з радістю дізналися про те, що їм вдасться підтягнути свою українську абсолютно безкоштовно. Сімферополець Люман Аблаєв, який переїхав до Києва після анексії Криму, зізнався, що без знання мови у нього виникають труднощі в роботі.
«Я працюю в компанії мобільного зв'язку. У нас вся документація йде українською мовою. І колеги з інших регіонів теж говорять в основному по-українськи. Розумію я їх добре, але відповісти їм складно», – пояснив він причини, які спонукали його записатися на курси.
За словами викладачки Київського національного університету ім. Шевченко Тетяни Шептицької, яка викладає українську переселенцям, на курси записуються кримчани та донеччани різних професій і віку.
«Рівень знань української у них також різний. Є кілька слухачів, у яких нормальний рівень: у них хороший лексичний запас, правильна вимова звуків. Не вистачає тільки досвіду», – зазначила викладачка.
Курс для переселенців розрахований на півтора місяці. За бажанням випускники можуть продовжити навчання в рамках програми, за якою займаються кияни
Тетяна розповіла, що курс для переселенців розрахований на півтора місяці. За бажанням випускники можуть продовжити навчання в рамках програми, за якою займаються кияни. Вона розпочнеться у вересні цього року.
Координатор проекту Анастасія Розлутська розповіла, що в рамках цієї ініціативи можна навчати значну кількість переселенців, а дві навчальні групи – це тільки початок. За словами активістки, за тиждень, протягом якого набиралися волонтери, відгукнулися 50 осіб, готових допомагати. Із приміщеннями також немає проблем. Зараз переселенці займаються в залі громадської організації «Київський молодіжний центр праці». Організатори вже заручилися підтримкою Міністерства освіти і науки України, яке готове надати для проведення занять аудиторії навчальних закладів.
Активісти кажуть, що викладачі, які навчають переселенців, не отримують зарплати, але фінансування проекту не завадило б.
«У нас немає ні підручників, ні літератури. Викладачі самі приносять матеріали, роблять ксерокопії. Ми потребуємо невеликих коштів на покупку навчальних матеріалів», – зазначила Анастасія Розлутська.
Записатися на безкоштовні курси української мови для переселенців просто. Для цього потрібно зателефонувати координатору проекту, вказаному на електронних ресурсах ініціативи.