Сімферополь – Переповнений зал і жваво бігає дітвора у дворику. У перший день Ораза-байрам у банкетному залі «Золоте кільце» зібралися близько 300 осіб. Тут влаштували свято для дітей, щоб вони не забували про традиції та культуру свого народу. Організатори свята здивовані небувалою кількістю гостей і помічають, що ще п'ять років тому подібних заходів на півострові зовсім не було.
Адміністратор свята Мухаммед в костюмі ведмедя розповідає, що роздаючи листівки-запрошення, він і не уявляв, що прийде стільки людей. «Це ж діти, вони мають радіти, зацікавитися тими персонажами, яких вони бачили в фільмах», – говорить «ведмідь».
Мухаммед засмучений тільки тим, що в прокаті не вдалося знайти костюма Маші. «Я грав, до мене підходить дівчинка і каже: а де Маша? А Маші, на жаль, немає. Ми не знайшли в прокаті Машу», – засмучується «ведмедик».
На думку адміністратора, останнім часом діти мало де збираються разом. «В основному, всі сидять в Інтернеті і мало хто з кимось дружить. А зараз вийшло, що всі дружно зібралися, посміялися і відпочили», – зауважує адміністратор-«ведмідь».
Організатор свята Зінур Умеров відзначає, що все задумане вдалося втілити в життя. «Головною метою було порадувати наших дітей, щоб на наступний рік вони так само з нетерпінням чекали цієї радісної події, свята Ораза-байрам», – говорить Умеров.
За його словами, необхідно виховувати дітей відповідно до кримськотатарських традицій і культури. «І свята – це теж частина нашої культури і традицій. Тому дуже важливо саме з дитинства виховувати любов до своєї культури. Щоб з дитинства вони відчували цю радість, яку дарує їм свято», – зауважує організатор.
Зінур Умеров вважає, що свято з року в рік стає все популярнішим. «З кожним роком наші традиції і наша культура відроджуються з більшою силою, і все більше і більше людей долучаються до святкування, зокрема Ораза-байрам», – підкреслює Умеров.
Заступник муфтія ДУМК Асадуллах Баїров зазначає, що ще п'ять років тому таких заходів взагалі не було. «З кожним роком ми бачимо, що молодь і дорослі все більше беруть участь у таких заходах. У цьому році я був здивований, скільки людей зібралося. Адже в місті зараз проводяться й інші святкування, але дуже велика кількість людей приїхали саме сюди», – каже Баїров.
За його словами, цей захід важливий, тому що день Ораза-байрам сягає самих витоків кримськотатарського народу. «Упродовж останніх 70-80 років комуністичного ладу це свято було знищене повністю. Тобто ще в дитинстві я і мої батьки його не святкували. Сьогодні ми бачимо відродження», – зазначає заступник муфтія.
28-30 липня мусульмани України, а серед них і Криму відзначають одне з двох найбільших ісламських свят – Ораза-байрам або Ід аль-Фітр. Цей день знаменує собою закінчення 30-денного посту в священний місяць Рамазан. Інакше його ще називають святом розговіння. У ці дні мусульмани підносять свої молитви Всевишньому, збирають у своїх будинках рідних і близьких, ходять в гості, відвідують старих. Дітей у дні свята пригощають солодким, дарують їм подарунки.