Доступність посилання

ТОП новини

Парламент дав, президент узяв: Вето Порошенка на кримський закон


Акція переселенців з Криму під будівлею парламенту України, 5 червня 2014 року
Акція переселенців з Криму під будівлею парламенту України, 5 червня 2014 року

Київ – Кримські студенти та абітурієнти більше не можуть розраховувати на вступ до українських ВНЗ на пільгових умовах. А підприємці, які вимушено виїхали з півострова, втратили свій шанс на перереєстрацію бізнесу на материковій Україні за спрощеною процедурою. Президент України Петро Порошенко ветував законопроект, згідно з яким кримські переселенці отримують більше прав і пільг.

Ще наприкінці травня народний депутат Андрій Сенченко подав до Верховної Ради законопроект No4993, відповідно до якого вносяться зміни до закону «Про забезпечення прав і свобод громадян і правовий режим на тимчасово окупованій території України». Цей документ був ухвалений парламентом 17 червня.

За словами його автора, метою законопроекту є вирішення двох наболілих проблем, з якими стикаються вимушені переселенці. По-перше, кримчани, приїхавши на материк, мали б можливість легко отримати тимчасову реєстрацію в будь-якому населеному пункті. По-друге, студенти, котрі навчалися в Криму, могли без проблем перевестися в будь-який ВНЗ України, а абітурієнти претендували на пільгове бюджетне місце.

Згідно з текстом законопроекту, для отримання тимчасової реєстрації достатньо прийти в будь-яке відділення Державної міграційної служби і в усній формі повідомити адресу свого тимчасового проживання. Упродовж доби співробітники ГМС мали видати відповідну довідку. У першу чергу, ухвалення цієї норми потребують кримські підприємці, які зараз не можуть отримати дозвільні документи на ведення бізнесу без реєстрації на території материкової України.

Також відповідно до законопроекту, студенти та абітурієнти з Криму отримують додаткові пільги при вступі або переведенні в «материкові» ВНЗ.

«Ці норми дають право кримчанам вступати на бюджет, навіть якщо за результатами ЗНО вони набрали бал, достатній для вступу лише на комерційну форму навчання. Також їм гарантується місце в гуртожитку», – пояснив автор законопроекту Андрій Сенченко.

За словами депутата, також документ передбачає, що студенти, які навчалися на півострові, можуть перевестися на бюджетну форму до навчальних закладів, розташованих на континенті.

На освіту кримчан витратили 3,6 мільйони гривень

Ухвалений парламентом законопроект більше місяця перебував на розгляді у Петра Порошенка, і в результаті глава держави вирішив його ветувати. У тексті пропозицій президента до закону сказано, що кримським переселенцям не варто спрощувати процедуру перереєстрації на материковій Україні, оскільки це питання вже врегульоване в законі «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання».

Також Порошенко не підтримав норму, згідно з якою студенти та абітурієнти з Криму можуть претендувати на пільгові бюджетні місця при переведенні та вступі до ВНЗ, розташованих на материковій Україні. Президент вважає, що для цього немає коштів у держбюджеті.

Якщо з Криму на навчання в інших регіонах країни будуть переведені 25 відсотків студентів, які навчалися на окупованій території, обсяг необхідних бюджетних коштів складе близько 360 мільйонів гривень
Петро Порошенко

«Сьогодні з тимчасово окупованої території на навчання у вищих навчальних закладах, розташованих в інших регіонах України, вже переведені 1415 осіб, що вимагає додаткового фінансування в розмірі близько 36 мільйонів гривень. У випадку якщо з Криму на навчання в інших регіонах країни будуть переведені 25 відсотків студентів, які навчалися на окупованій території, обсяг необхідних бюджетних коштів складе близько 360 мільйонів гривень», – зазначає Порошенко в тексті пропозицій до закону.

З урахуванням того, що в держбюджеті-2014 такі кошти не передбачені, президент пропонує приймати студентів з Криму до ВНЗ України на загальних підставах. Правозахисники вважають, що рішення Порошенка про ветування законопроекту No4931 негативно позначиться на дотриманні прав кримчан. За словами голови Центру громадянської освіти «Альменда» Ольги Скрипник, наразі дуже багато переселенців відчувають труднощі з отриманням реєстрації на материку, хоч президент і вважає, що це питання врегульоване в законодавстві.

«Значна частина співробітників територіальних підрозділів міграційної служби не знають про існування довідок про тимчасову реєстрацію. І вони ставлять людям, які до них звертаються, штамп у паспорт, що вельми небезпечно для кримчан. Адже вони змушені приїжджати до родичів на півострів, вирішувати там питання з нерухомістю. А «влада» ставиться до них, як до іноземців, що може серйозно обмежити їхні права та можливості в Криму», – стверджує правозахисниця.

Закон ухвалять з другої спроби?

Крім того, за словами Ольги, для отримання реєстрації на території материкової України, кримчанам зараз потрібно надати або договір оренди житла або купити квартиру, а це під силу далеко не всім. Через неможливість зареєструватися на континенті найбільше страждають підприємці, які не можуть отримати дозвільні документи на ведення економічної діяльності.

Виходить, що ніякої спрощеної процедури реєстрації для кримчан не існує. Це становить серйозні проблеми, в першу чергу, для отримання адміністративних послуг
Ольга Скрипник

«Виходить, що ніякої спрощеної процедури реєстрації для кримчан не існує. Це становить серйозні проблеми, в першу чергу, для отримання адміністративних послуг. До реєстрації проживання прив'язані такі дії, як переоформлення фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб», – зазначила Скрипник.

На думку правозахисниці, ветування законопроекту Сенченка означає урізання можливостей також і для студентів та абітурієнтів з Криму. Ті, хто встиг перевестися з Криму в «материкові» ВНЗ, зможуть зберегти за собою бюджетні місця, а абітурієнти, які проживають на півострові, не отримають жодних пільг і вступатимуть до навчальних закладів на загальних підставах.

Народний депутат Андрій Сенченко пов'язує ветування свого законопроекту з тим, що адміністрацію президента неправильно інформували співробітники уряду.

«Були зауваження Кабінету міністрів, які вже відкликані. Це говорить про якість роботи окремих міністерств», – сказав нардеп у коментарі для Крим.Реалії.

Сенченко стверджує, що після того, як в уряді відкликали свої зауваження, адміністрація президента змінила свою позицію з приводу законопроекту і тепер готова його підтримати. За словами депутата, Верховна Рада знову голосуватиме за цей документ 12 серпня, і з другої спроби його проект таки буде підписаний Петром Порошенком.

XS
SM
MD
LG