Київ – У понеділок, 21 червня народний депутат Микола Катеринчук зареєстрував законопроект про створення Міністерства з питань Криму і тимчасових переселенців України. Цей документ створювався за участі кримських громадських активістів, які вважають, що питання створення «МінКриму» має бути вирішене найближчим часом. На їхню думку, необхідно, щоб основним завданням цього відомства стала реалізація стратегії щодо повернення півострова до складу України. Однак депутати, які представляють фракції «Батьківщина» та УДАР, вважають створення окремого міністерства у справах Криму недоцільним. Це дає підставу вважати, що законопроект Катеринчука з великою часткою ймовірності буде проігнорований парламентською більшістю.
«Створення міністерства з питань Криму виправдане тим, що півострів є окупованою територією, і велика кількість кримчан були змушені покинути свої будинки, і зараз вони потребують допомоги з боку держави», – зазначив у коментарі для Крим.Реалії народний депутат, лідер «Європейської партії України» Микола Катеринчук.
Нардеп наполягає на тому, що питаннями, пов'язаними з Кримом, має займатися саме окреме міністерство, а не державна служба, агентство або інші органи виконавчої влади.
У законопроекті, поданому Катеринчуком, пропонується внести зміни до закону «Про Кабінет міністрів України», згідно з якими до складу уряду обов'язково входить Міністр з питань Криму і тимчасових переселенців України.
Громадські діячі покваплять депутатів
У створенні цього документа брали участь громадянські активісти, що входять у керівництво Координаційного комітету громадських організацій вимушених переселенців. «Лідери фракцій мають якнайшвидше узгодити свої позиції з цього питання. Проект зареєстрований. Ми, як громадськість, прискорюватимемо його обговорення. Можливо, рішення завдяки цьому буде ухвалене швидше. У нас уже немає часу, нас чекають тисячі кримчан», – наголосив співголова комітету Андрій Щекун.
Громадські діячі не тільки взяли участь у розробці законопроекту, а й склали концепцію роботи міністерства. Свої пропозиції 22 липня вони надіслали на розгляд до Адміністрації президента України. За задумом активістів, до завдання нового міністерства має входити не тільки соціальна підтримка кримчан, а й реалізація стратегії повернення Криму до складу України.
За задумом активістів, до завдання нового міністерства має входити не тільки соціальна підтримка кримчан, а й реалізація стратегії повернення Криму до складу України
«Виконання цього завдання передбачає низку важливих аналітично і правових дій. Співробітники міністерства мають збирати інформацію про порушення прав людини та міжнародних угод і конвенцій. Також необхідна робота щодо захисту і відновлення цих прав», – вважає кримський адвокат і цивільний активіст Сергій Мокренюк.
Крім цілей і завдань майбутнього міністерства, кримчани також надіслали на розгляд Адміністрації президента проект структури відомства. На думку громадських діячів, до складу міністерства мають увійти міністр і три його заступники, управління аналітико-правової роботи, управління інформаційної роботи та управління соціальної адаптації.
Також активісти наполягають на тому, щоб до складу співробітників міністерства не потрапили люди, які дискредитували себе на державній службі та депутатській роботі в Криму.
«Якщо в це міністерство увійдуть люди, які продавали Крим за свої інтереси, то громадськість не буде брати участь у його роботі. Ми будемо робити все можливе, щоб цього не сталося», – зазначив у коментарі для Крим.Реалії координатор руху «Євромайдан-Крим» Сергій Ковальський.
УДАР і «Батьківщина» проти Катеринчука
У Кабінеті міністрів на цей момент свої плани щодо створення органу виконавчої влади, який займатиметься питаннями, пов'язаними з анексованою територією.
За словами народного депутата, екс-голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, в уряді поки не збираються створювати окреме міністерство, але готуються до створення служби у справах Криму.
«На цю тему 15 липня ми розмовляли з Яценюком (прем'єр-міністр України – авт.). На його думку, немає узгодженості фракцій з питання створення міністерства та окремої посади віце-прем'єра Криму. Поки погодилися на рівні Кабінету міністрів створити службу у справах Криму. Така служба створюється», – сказав Джемілєв.
При цьому екс-голова Меджлісу не виключає, що з часом фракції узгодять позиції щодо створення міністерства з питань Криму, і парламент ухвалить рішення про його створення.
Категорично проти ухвалення законопроекту Катеринчука на цей момент виступає народний депутат Андрій Сенченко, якого раніше члени фракції «Батьківщина» рекомендували на посаду прем'єр-міністра у справах Криму.
«Як тільки з'явиться міністерство у справах Криму, всі інші міністерства припинять займатися питаннями окупованої території. Я вважаю, що зараз потрібно створювати окрему службу у справах Криму і ретельно координувати роботу всіх служб на рівні уряду», – виклав свою позицію депутат.
Не підтримують створення окремого міністерства з питань окупованої території й у фракції УДАР. Народний депутат Олександр Мочков, який представляє партію Віталія Кличка, у коментарі для Крим.Реалії зазначив, що більш доцільним буде утворення Національного агентства, яке б зайнялося всім комплексом проблем, пов'язаних із Кримом.
«Якщо буде створене міністерство, тоді буде складно уникнути накладання його компетенцій з компетенціями інших міністерств. Я вважаю за необхідне створити посаду віце-прем'єра, який би замикав на собі роботу органу виконавчої влади з питань Криму. Він би зміг спокійно брати участь у засіданнях Кабміну і мати там право голосу», – сказав УДАРівець.
При цьому Мочков підкреслив, що якщо законопроект Катеринчука буде виставлений на голосування, то він готовий піти на компроміс і проголосувати за його ухвалення. Але за прогнозами депутата, голосів у парламенті для його затвердження навряд чи вистачить.
Сам Микола Катеринчук звинуватив своїх колег, які виступають проти створення окремого міністерства в демагогії.
«Якщо у людей є інша точка зору, нехай вони її викладуть у відповідний законопроект. Бо поки крім нашої ініціативи нічого немає», – відповів на критику депутат.
Незважаючи на те, що депутати найбільших фракцій говорять про свою незгоду з ідеєю створення міністерства у справах Криму, Катеринчук упевнений, що парламент ухвалить його законопроект вже найближчим часом.