Київ – Наприкінці травня за невідомих обставин у Сімферополі пропали троє учасників громадської кампанії проти анексії Криму: Леонід Корж, Тімур Шаймарданов і Сейран Зінедін. Раніше в Севастополі зник і перестав виходити на зв'язок активіст Автомайдану Василь Черниш. Досі про їх місцеперебування і долю нічого невідомо. Соратники зниклих та їхні близькі не сумніваються в тому, що всі четверо кримчан були викрадені представниками російських спецслужб. При цьому вони ніяк не можуть домогтися жодної інформації про результати пошуків активістів від кримських слідчих органів.
Із чотирьох кримчан, зниклих без вісті, першим перестав виходити на зв'язок севастополець Василь Черниш. За день до «референдуму» про статус Криму, 15 березня, він написав свій останній пост у «Фейсбуці» і відтоді ніяк не давав про себе знати.
Учасники київського Автомайдану, розповідають, що під час протестів Василь був активним учасником їхнього руху. Після того, як у Криму почалися захоплення адміністративних будівель російськими військовими, Черниш вирушив на півострів. За кілька днів до зникнення він допомагав у звільненні учасниць Автомайдану Олександри Рязанцевої та Катерини Будко, яких викрали представники кримської «самооборони».
«Після п'ятнадцятого березня ми з ним намагалися зв'язатися, але все було безуспішно. Про те, де він був у ці дні, ми не знаємо, він нікому не говорив про своє останнє місцеперебування», – розповіла кореспонденту Крим.Реалії сестра зниклого Оксана Микуляк.
Чим Василь займався останнім часом, крім громадської діяльності – його сестра не знає. Соратники Черниша з руху Автомайдан розповідають, що до 2013 року він працював у севастопольському відділенні СБУ, звідки був звільнений у зв'язку з його відмовою від участі в корупційних махінаціях. Після його звільнення він намагався поновитися на роботі в Службі безпеки через суд.
Родичі Василя робили спроби його розшукати, але поки що їхні зусилля не принесли результатів.
«Ми зверталися в міліцію у Тернополі за місцем свого проживання. Друзі Василя також зверталися в київське відділення МВС. Але там нам кажуть, що шукати його не будуть, бо в Криму це робити неможливо», – розповіла сестра Черниша.
Ще більш загадкова доля сімферопольця Леоніда Коржа. Про нього відомо тільки те, що він був учасником протестів проти анексії Криму, і його телефон відключений з 22 травня. Правозахисники намагалися вийти на зв'язок із його родичами, але нікого не вдалося знайти.
За фактом зникнення Шаймарданова завели справу
Про те, що Леонід зник, першим повідомив інший учасник руху проти анексії Криму Тімур Шаймарданов, який був викрадений через кілька днів після пропажі Коржа. 26 травня він вийшов з дому і більше не повертався.
«Цього дня, годині о десятій ранку він зателефонував мені і сказав, що буде дуже зайнятий і не зможе телефонувати. Просив, щоб я не турбувалася. Вже об одинадцятій зателефонувала його дружина і сказала, що його телефон поза зоною», – розповіла мати Тімура Лариса Олександрівна.
Протягом наступних кількох днів його телефон час від часу вмикався, але трубку ніхто не піднімав. Також увечері 26 травня хтось зайшов на його сторінку в соціальній мережі «Вконтакте».
Мати Шаймарданова звернулася до МВС України та СБУ з проханням визначити місцеперебування її сина, яке можна з'ясувати, дізнавшись, де саме вмикався телефон Тімура 26 і 27 травня. Однак відповідь від українських правоохоронців, за словами Лариси Олександрівни, так і не прийшла. До останнього часу сім'ї Шаймарданова не надходила жодна інформація про долю Тімура і від співробітників кримського «МВС». Тільки минулого тижня їм повідомили, що, нарешті, була порушена кримінальна справа за фактом зникнення.
«Слідчий слідчого комітету Фетісов кілька разів телефонував моїй дочці. Він сказав їй, що кримінальна справа була порушена, і вони мають розкрити її, щоб не страждав престиж Росії», – зазначила мати Шаймарданова.
Про Тімура відомо те, що він був одним з найбільш активних учасників протестів проти анексії Криму. Разом з іншими активістами він збирав речі та їжу для солдат українських військових частин, розташованих у Сімферополі, а також брав участь у багатьох мітингах. До анексії Шаймарданов був підприємцем: організовував поставки полікарбонату в Татарстан і займався туристичним бізнесом.
Через кілька днів після зникнення Тімура зник ще один його соратник – Сейран Зінедінов. Він пропав увечері 30 травня. Цього дня, за словами його батьків, Сейран у домашньому одязі вийшов, щоб зустрітися з дружиною Шаймарданова й обговорити пошуки її чоловіка.
«Вони з нею зустрілися, а потім, коли повертався додому, Сейран пропав. Хтось його перехопив. У цей час на шаленій швидкості вулицею промчав бордовий «Ланос», в який, мабуть, його посадили», – розповів отець Сейрана Сейтумер Зінедінов.
Телефон активіста також з'явився в мережі наступного дня після його зникнення. Батькам вдалося, звернувшись до мобільного оператора, з'ясувати, що мобільник Сейрана був включений на території пансіонату «Дельфін», розташованого недалеко від Євпаторії. Друзі Зінедінова намагалися туди потрапити, але всередину їх не пустила охорона.
Кримські слідчі органи не повідомляють родині зниклого жодної інформації про його пошуки.
«Моя дружина написала звернення до адміністрації Путіна. Прийшла відповідь, що він переслав її заяву місцевим органам. На цьому все заглохло, другий місяць ніякої інформації немає», – поскаржився батько Сейрана.
Зінедін був близьким соратником Шаймарданова: разом вони допомагали українським військовим і брали участь в інших акціях. У «мирний» час Сейран був автоперевізником – возив на своєму автобусі пасажирів на міжміських рейсах. Незадовго до того, як він пропав, Зінедін одружився і чекав народження дитини.
Правозахисники: кримчан викрали «самооборонівці»
Чи займаються в кримському «МВС» пошуками зниклих, і хто може бути причетний до їх викрадення за версією слідства, з'ясувати не вдалося. Прес-офіцер «МВС у Криму» Ольга Богославська відмовилася давати будь-які коментарі телефоном і запропонувала надіслати інформаційний запит, відповідь на який пообіцяла надіслати протягом семи днів.
Кримські громадянські активісти переконані, що пропажа їхніх соратників – це справа рук російських спецслужб і кримської «самооборони».
На думку одного з лідерів руху «Євромайдан-Крим» Андрія Щекуна, сімферопольців могли викрасти через побоювання, що вони продовжать підпільну боротьбу проти окупації півострова.
«За моєю інформацією, вони провели кілька зустрічей і назвали своє об'єднання «Український народний дім». У них були плани щодо активних громадських дій. Не виключаю, що в цьому об'єднанні були люди, які доповіли про їхні плани куди треба», – припустив Щекун.
Один із учасників руху проти анексії, пастор протестантської церкви Руслан Зуєв у коментарі для Крим.Реалії розповів, що змушений був виїхати з Криму відразу після пропажі Зінедінова. Він зробив це, оскільки побоювався, що його спіткає та ж доля.
«Ми багато спілкувалися з Тімуром і Сейраном саме напередодні їх зникнення. Після цього двоє співробітників ФСБ прийшли до мене в офіс. Вони вели себе зухвало і ставили багато запитань. Зокрема, їх цікавило, чому я написав у себе в «Фейсбуці» про зникнення моїх товаришів», – повідомив Зуєв.
Правозахисники також переконані, що Корж, Шаймарданов і Зінедін були викрадені представниками «самооборони».
«Кримська польова місія з прав людини тримає справу про зникнення під своїм контролем. За нашими відомостями, а також за інформацією від очевидців, до їх викрадення причетні представники так званої кримської самооборони, яка на той момент була напіввоєнізованим формуванням без певного статусу», – повідомила в коментарі для Крим.Реалії представник Кримської польової місії з прав людини Ольга Скрипник.
Також правозахисниця зазначила, що кримські слідчі органи не вживають жодних дій для пошуку зниклих і притягнення до відповідальності винних, що суперечить як законам Російської Федерації, так і міжнародному праву.