Сімферополь – У «Русі опору кримських татар» переконані, що Крим є спірною територією, на якій кримськотатарський народ має право створити свою державність. З проханням визнати це право, і поки що встановити контроль ООН над Кримом учасники руху звернулися до Європейського суду з прав людини.
Відповідну скаргу направили проти Росії, України та Генеральної Асамблеї ООН. Серед підстав для подачі документа зазначається «військова інтервенція та окупація національної території кримських татар», і суперечка, яка, на думку учасників руху, виникла між кримськотатарським народом і двома державами – Росією та Україною.
ООН має встановити контроль над Кримом – «Рух опору кримських татар»
Представники руху попросили ЄСПЛ визнати наявність суперечки про право на державність між «групою людей, які діють під вигаданою назвою» «кримчани», з одного боку і корінним народом півострова з іншого, а також визначити право кримськотатарського народу на свою національну територію – Крим.
Окрім того, у скарзі викладене прохання визнати «відсутність своєчасних дій (ігнорування) Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй щодо Декларації про національний суверенітет кримськотатарського народу, ухваленої 28 червня 1991 року».
«Зараз фактично і юридично Крим нічий. Це територія суперечки, на яку претендують Росія, Україна і кримські татари. ООН має встановити контроль над нею до того, як вирішиться суперечка, під чиїм протекторатом вона існуватиме», – зазначив сайту Крим.Реалії координатор «Руху опору кримських татар» Недім Халілов.
Він пояснив, що близько місяця тому його рух публічно оголосив про своє існування. Для цієї структури, за його словами, прийнятні лише ненасильницькі методи спротиву.
Оскільки Крим є «територією суперечки», то заплановані на цю осінь кримською «владою» вибори будуть нелегітимними, вважає Халілов. «Російська Федерація має призупинити усілякі дії, припинити свою присутність. Як Україна, так і Росія, поки це питання не вирішиться», – переконаний активіст.
Тим часом в експертному середовищі скептично поставилися до такої ініціативи. На думку керівника Кримського правозахисного центру «Дія» Олександри Дворецької, скаргу учасників руху, імовірно, не приймуть до розгляду через формальні причини. Правозахисниця зазначила, що ЄСПЛ не розглядає справи стосовно структур ООН.
Проте в «Русі опору» вважають будь-яку відповідь ЄСПЛ результатом і планують надалі звертатися й до інших міжнародних інстанцій.