Сімферополь – Незважаючи на репресії відносно Меджлісу кримськотатарського народу, які все посилюються, над його будинком у Сімферополі разом з національним прапором кримських татар досі майорить український. Незважаючи на те, що частина місцевих жителів ставиться до цього вкрай негативно, жовто-блакитний стяг знімати ніхто не збирається.
У той же час в експертному середовищі висловлюються побоювання, якщо російська влада не зможе взяти під контроль Меджліс, то цей орган в майбутньому може опинитися під забороною.
Ми бачимо своє майбутнє з Україною – учасниця національного руху
Учасниця кримськотатарського національного руху Зодіє Салієва, яка у квітні цього року поставила на місце український прапор, зірваний з будівлі Меджлісу представниками так званої «кримської самооборони», каже, що і надалі готова обстоювати символ української державності.
«Ми не боїмося... Ми повернулися до Криму і бачимо своє майбутнє разом з Україною, тому однаково дорожимо і цим, і нашим прапором. За цим наша держава, наше майбутнє», – сказала вона сайту Крим.Реалії.
За словами Салієвої, серед кримчан їй зустрічаються ті, хто підтримує таку позицію і висловлює подяку за стійкість кримських татар, проте боїться відкрито говорити про це.
Однак більшість опитаних перехожих висловилися різко проти того, що на будівлі Меджлісу майорить український прапор.
«Я житель Криму і проти того, що на Меджлісі висить прапор України, тому що вони на одних кажуть «сепаратисти», а самі – такі самі сепаратисти», – сказав сімферополець Володимир Ілліч.
Меджліс можуть заборонити – експерт
Негативна реакція місцевого населення на український прапор аж ніяк не здивувала директора київського Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса.
«Вони і раніше звинувачували кримських татар у сепаратизмі. Це ментальна проблема росіян, тому що вони від самого початку бачили кримських татар як нелояльну групу відносно «русского мира», – зазначив Семиволос у коментарі для Крим.Реалії.
Експерт також звернув увагу на те, що зараз кримська «влада» намагається взяти під контроль Меджліс, однак, якщо їм не вдасться реалізувати задумане, то вони цілком можуть підняти питання про заборону представницького органу кримських татар, можливо, звинувативши його в екстремістській діяльності.
Розвиток ситуації багато в чому залежатиме від проведення чергової сесії Курултаю кримськотатарського народу. Якщо з допомогою, за висловом Семиволоса, «колабораціоністів-зрадників» кримська «влада» зможе провести свої питання і переобрати керівництво, то представницький орган кримських татар опиниться під їхнім контролем. Якщо ж Курултай проведуть у Херсонській області та його делегати підтвердять нинішній курс Меджлісу, то головним завданням кримської «влади» стане заборона всієї системи кримськотатарських органів національного самоврядування.
Зараз будівля Меджлісу – чи не єдина в Криму, на якій майорить прапор України. Питання про те, як довго він там залишатиметься, – відкрите.