Доступність посилання

ТОП новини

Чи опиняться на волі кримські політв'язні?


Графіті на підтримку Олександра Кольченка на київському Майдані
Графіті на підтримку Олександра Кольченка на київському Майдані

Київ – У понеділок, 7 липня Лефортовський суд Москви продовжив утримання під арештом українського кінорежисера Олега Сенцова, якого російські спецслужби звинувачують в організації терористичних актів на території Криму. Також під вартою залишаються громадський активіст Олександр Кольченко та учасники кампанії проти анексії Криму Геннадій Афанасьєв і Олексій Чирній. Їх слідство також звинувачує у скоєнні терактів.

Адвокатом Сенцова є Дмитро Дінзе, який захищав інтереси учасниці панк-групи «Pussy Riot» Надії Толоконникової і фігурантів «Болотної справи». А представником Олександра Кольченка виступає Світлана Сидоркіна, яка зараз захищає в суді відомого російського антифашиста Олексія Гаскарова, який перебуває в СІЗО у «болотній справі». Зараз ні Дінзе, ні Сидоркіна не можуть розповідати про подробиці розслідування, оскільки органи слідства взяли з них підписку про нерозголошення матеріалів справи. В інтерв'ю Крим.Реалії адвокати кримських політв'язнів розповіли, в яких умовах утримуються їхні підзахисні, і чи можна сподіватися на те, що вони зможуть опинитися на волі найближчим часом.

Дмитро Дінзе: «Влада ігнорує навіть виступи таких діячів, як Микита Михалков»

– На якій стадії зараз перебуває справа Олега Сенцова?

Дмитро Дінзе
Дмитро Дінзе

– Зараз йде попереднє слідство у кримінальній справі. Відповідно, допитуються свідки та інші особи, а також обвинувачені. Призначена низка експертиз.

– 7 липня суд продовжив утримання під вартою вашого підзахисного. Чи намагалися ви боротися за те, щоб запобіжний захід був змінений?

– Ми пропонували домашній арешт, тому що у нього є реєстрація та місце проживання на території Російської Федерації. Також ми вказали, що при обранні йому запобіжного заходу у вигляді утримання під вартою в Сімферополі склад суду був незаконним. У ньому брали участь суддя Діденко, який зобов’язаний був мати російське громадянство, прокурор Поклонська, яка мала скласти іспит на знання російського законодавства і бути громадянкою Російської Федерації, і адвокат Хрящиков, який також мав здати іспити на знання російського законодавства і відповідати закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Я подав клопотання про те, щоб усі ці документи були представлені на цьому судовому засіданні, але суддя відмовила у задоволенні цього клопотання. І тоді ми вказали, що законність обрання запобіжного заходу є під великим сумнівом. Суд має це враховувати, але він ухилився від оцінки цих фактів і виніс рішення про продовження утримання під вартою Сенцова до 11 жовтня 2014 року.

– Раніше ви говорили, що до Олега застосовувалися тортури з боку представників спецслужб. Правоохоронці проводили перевірку цих фактів?

– Так, Сенцова катували в будівлі сімферопольського СБУ – нинішній будівлі ФСБ. Під час останнього судового засідання він підтвердив ці факти.

Мені прийшло повідомлення про те, що зараз заява Сенцова про вчинення цього злочину і моя заява направлені для подальшого розгляду до військово-слідчого управління Чорноморського Флоту.

– А чому флоту?

– Я не знаю, з чим пов'язаний вибір конкретного слідчого органу. Принаймні, ми чекатимемо звідти відповідь.

– В якому стані зараз Олег?

– Стан здоров'я нормальний. Особливих скарг у нього немає. Начебто утримання у Лефортово більш менш нормальне, але на суді 7 липня я почув, що на його адресу надходили погрози з боку співробітників СІЗО. На цю тему з ним ми ще розмовлятимемо. Наскільки я зрозумів, хтось ходить розмовляти з ним, і він це озвучив під час судового засідання.

– Якого саме характеру погрози до нього надходять?

– У своїй промові на суді він сказав, що не збирається виходити з туалету на шостому поверсі у вікно або вішатися. Судячи з цих слів, можна судити про характер погроз.

– Чим Олег займається в СІЗО, як проводить вільний час?

– Докладно я вам не можу сказати. Ми в основному щодо справ спілкуємося. Наскільки я знаю, він читає книги, дивиться телевізор і слухає радіо. Займатися там більше особливо нічим. Я не знаю, чи водять їх займатися в спортзал, але в інших ізоляторах Москви є така можливість.

– На який результат справи Сенцова можна розраховувати в умовах, що склалися?

– З урахуванням того, що влада Російської Федерації ігнорує виступ на підтримку Сенцова навіть таких діячів, як Микита Михалков та інших знаменитих світових кінорежисерів, поки можна зробити тільки негативний прогноз.

Світлана Сидоркіна: «Слідство вважає Кольченка громадянином Росії і не дає зустрітися з консулом»

– Олександру Кольченку, було продовжене утримання під вартою, так само як і Олегу Сенцову?


– З точки зору закону спочатку термін слідства продовжується у керівника слідчого органу. У цьому випадку слідчими органами слідство було продовжене до 28 жовтня. За російським законодавством, слідство звертається до суду, щоб продовжити утримання під вартою. Виходячи з цієї норми закону, слідчий звернувся до суду з клопотанням, і за результатами наведених доводів суд продовжив утримання під вартою Кольченка.

– Що ви робили, щоб суд змінив запобіжний захід?

– Я подала скаргу на продовження термінів утримання під вартою до вищої інстанції – Московський міський суд. Якщо суворо дотримуватися букви закону, який в Росії взагалі не дотримується, слідчі органи повинні представити докази і конкретні факти, які б підтверджували їхні аргументи. У Росії в цілому і в цій кримінальній справі зокрема рішення про обрання запобіжного заходу та продовження тримання під вартою ухвалюється в разі наявності підозри у змісті тяжкого злочину. Одна тільки відсутність реєстрації в Москві, де розташовані органи слідства, вже є підставою для продовження термінів утримання під вартою. Хоча Європейський суд говорить, що слідчі органи мають довести, що існують реальні обставини, які служать підставою для чергового клопотання для продовження запобіжного заходу. Ніяких фактичних матеріалів органи слідства, як правило, не надають. Ця кримінальна справа – не виняток.

– Адвокат Дмитро Дінзе стверджує, що Олега Сенцова катували в Сімферополі співробітники ФСБ. Чи застосовувалися тортури відносно Кольченка?

– Ні. Я його неодноразово про це питала. За його словами, ніякого фізичного впливу на нього з боку правоохоронних органів не було. І психологічного теж.

– Ви подавали клопотання на зустріч Кольченка з консулом України в Москві. Які результати?

– Я подавала таке клопотання, тому що і я, і мій підзахисний вважаємо, що він є громадянином України. Виходячи з консульської угоди, укладеної між Росією та Україною ще в 2004 році, Кольченко має право на побачення з консулом, представником МЗС України на території Росії.

Я отримала відмову у виконанні цього клопотання і маю намір його оскаржити не тільки в рамках кримінально-процесуального кодексу, але й у цивільному порядку. У цьому випадку порушуються конституційні та міжнародні права Олександра на прийняття громадянства.

– Тобто слідство його вважає громадянином Росії?

– Так, слідчий орган мотивує це тим, що в рамках угод про приєднання Криму до Росії, підписаних Путіним, у встановлені терміни Кольченко не подав заяву про відмову від російського громадянства. Але, на мою думку, це не є достатньою підставою для того, щоб говорити, що він не є громадянином України. В цьому випадку Росія вважає, що приєднання земель є автоматичною підставою для визнання тієї чи іншої особи громадянином Російської Федерації. Це суперечить нормам міжнародного права.

– Чи часто ви бачитеся з Олександром? В якому він стані?

– Ми бачимося доволі часто, тому що слідчі дії ведуться активно. Разів зо три на місяць я його бачу, як мінімум. Стан у нього хороший. Кольченко є прихильником руху «Антіфа», і московські хлопці з цього руху йому активно допомагають: передають продукти, книги, періодику. У нього є все, що необхідно для того, щоб не бути відірваним від світу в реаліях, в яких він опинився. Йому всім допомагають.

– Чи можна розраховувати на те, що Кольченко та інші фігуранти цієї справи опиняться на волі найближчим часом?

– Враховуючи те, що в Росії зведені нанівець усі демократичні свободи, дуже складно розраховувати, що він опиниться на волі. Процеси, які зараз відбуваються, не свідчать про демократизацію суспільства.

– Чи може Україна, як держава, і громадяни нашої країни якимось чином вплинути на хід цієї справи?

– Я завжди вважала і вважаю, що громадська думка відіграє важливу роль при ухваленні подібних рішень.

Олександр Кольченко
Олександр Кольченко

XS
SM
MD
LG