Сімферополь – У Криму 26 червня відзначали День кримськотатарського національного прапора. Ще напередодні організатори не мали точної інформації про місце проведення святкових заходів з цієї нагоди, оскільки «керівництво» міста затягувало з офіційним дозволом. Зрештою, свято відбулося, проте не в центрі Сімферополя, як планувалося спочатку, а на околиці міста. Народні гуляння супроводжували численні загони російської поліції з автозаками, а потрапити на свято можна було тільки через металодетектори.
Вранці в Криму була сильна злива і, здавалося, всі святкові заходи опипилися під загрозою зриву. Опівдні, коли негода минула, в Дитячому парку Сімферополя відбувся перший флешмоб. Привітати кримських татар зі святом прийшли мами та діти у вишиванках з кримськотатарськими прапорцями в руках, а також небайдужі мешканці міста.
Серед присутніх був і місцевий блогер Борис Таторін, який оголосив, що прийшов підтримати кримських татар і «довести, що незважаючи на жодні причини і заборони, ми все одно єдині й толерантні».
У руках блогер тримав український прапор. «Тому що і в «Конституції» Криму, і в указі президента Путіна сказано, що в Криму діє три мови, відповідно, і підтримка культури теж повинна бути», – пояснив він журналістам.
Протягом дня в столиці Криму можна було спостерігати багато молоді, одягненої у футболки з національною символікою, зі стрічками і навіть прикрасами, виконаними в кольорах національного прапора. Сімферополем
роз'їжджали машини з кримськотатарськими національними прапорами.
Водночас не все було спокійно цього дня. Як передає агентство QHA, в центрі Сімферополя п'ятеро чоловіків напали на машину з кримськотатарськими прапорами. Інцидент стався на перехресті вулиць Самокиша та Севастопольської. Нападники вихопили з машини два прапори і почали топтати й рвати їх. За словами очевидця, поряд була кримська самооборона, яка спокійно спостерігала за подіями.
Свято з ОМОНом і автозаками
Щороку святкові заходи з нагоди Дня кримськотатарського прапора
проводили в центрі Сімферополя. Але зараз збиратися на головній площі міста кримським татарам заборонили. Обґрунтуванням став той факт, що саме 26 червня «Російська громада» Криму запланувала тут проведення марафону в рамках зустрічі колони гуманітарного вантажу з Мордовії.
Урочисті заходи проходили на околиці міста, в мікрорайоні компактного проживання кримських татар Фонтани. Площа, а вірніше зарослий травою пустир серед житлових будинків і недобудованих будівель огородили металевою решіткою і поставили металодетектори. Забезпечувати правопорядок були надіслані до сотні представників російської поліції та кілька автозаків.
Кримськотатарське гетто в дії
На свято кримськотатарського прапора прийшли понад три тисячі кримських татар. Але настрій у людей був пригнічений, адже все, що відбувалося, більше нагадувало резервацію, ніж святкування.
Аділь Аметов приїхав з Туреччини, гостює в родичів. Побачене його вразило. «Загнали кримських татар в гетто десь на околиці міста. Оточили автозаками, ОМОНівцями. Народ тримається, народ не сумує, але народу показали, де його місце. Це дуже сумно», – ділиться враженнями чоловік.
Член Меджлісу кримськотатарського народу Еміне Авамілєва в інтерв'ю сайту Крим.Реалії зазначила, головне – факт, що святкування Дня кримськотатарського прапора все ж таки відбулося.
«Я думаю, що цей захід, який демонструє єднання нашого народу, а майбутнє нашого народу – в єдності», – сказала вона.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров сказав, виступаючи зі сцени, що не можна ставитися до частини кримського суспільства як до «другого сорту».
«Наша позиція полягає в тому, що остаточна крапка у всіх питаннях, пов'язаних з останніми змінами щодо Криму, не може бути поставлена, доки не буде чітко оговорене остаточне рішення шляху відновлення прав кримськотатарського народу», – наголосив Рефат Чубаров.
У своїй промові він згадав ім'я лідера кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, стосовно якого продовжує діяти заборона на в'їзд до Криму. Після цих слів присутні почали скандувати «Мустафа!».
Святкові заходи завершилися масштабним концертом за участі артистів кримськотатарської естради та виступами фольклорних ансамблів.