Київ – У Кабміні України може бути створене спеціальне міністерство з питань Криму. Спікер Верховної Ради Олександр Турчинов анонсував появу такого органу ще в квітні. Депутати парламентської фракції «Батьківщина» пропонують призначити на пост голови цього міністерства свого однопартійця Андрія Сенченка. Проте політологи і громадські активісти сумніваються в доречності цієї кандидатури, і вважають, що куратор Криму в українському уряді має бути обраний у результаті консультацій з громадськістю.
Ще 15 квітня, коли у Верховній Раді обговорювався законопроект «Про окуповану територію», спікер парламенту Олександр Турчинов повідомив, що у складі уряду з'явиться віце-прем'єр з питань окупованої території.
«Поки що Кабмін не визначився, чи буде це міністр з питань Автономної Республіки Крим або віце-прем'єр. Крім того, в Кабінеті міністрів створюється окремий департамент окупованої території, який займатиметься винятково цією проблематикою», – сказав спікер.
З моменту цієї заяви минуло вже понад два місяці, але обіцяний Турчиновим департамент Кабміну так і не був створений. Зате в Адміністрації президента з'явився відділ з питань тимчасово окупованої території, який очолив кримчанин Андрій Іванець.
В ухваленому законі «Про окуповані території» сказано, що Верховна Рада рекомендує Кабміну створити спеціальний центральний орган виконавчої влади у справах Криму. Однак поки питання появи такого органу залишається відкритим. Днями про нього згадали члени парламентської фракції «Батьківщина», які проводили засідання за участі голови Кабміну Арсенія Яценюка. Під час обговорення народний депутат Володимир Яворівський запропонував призначити на пост куратора Криму в складі уряду свого колегу Андрія Сенченка. Про це сам Яворівський розповів у коментарі для Крим.Реалії.
«Сенченко – корінний кримчанин і добре знайомий із ситуацією на півострові. Як заступник голови Адміністрації президента виявив себе, як спокійна і врівноважена людина. Тому на фракції я виступив і сказав, що нам треба підтримати нашого колегу, який добре себе зарекомендував», – пояснив свою позицію депутат.
На думку Яворівського, займатися питаннями Криму в уряді має не один віце-прем'єр, а окреме міністерство. «Його не потрібно роздувати до великого відомства. Це має бути «міні-міністерство». Ми визнали, що Крим – це наша територія, яка окупована. Тому ідея створити такий орган виправдана. Але останнє слово, звичайно, за Яценюком», – сказав Яворівський.
За його словами, прем'єр на засіданні фракції ніяк не прокоментував пропозицію про призначення Сенченка і створення окремого міністерства. Яценюк лише зазначив, що Кабмін продовжить розглядати це питання.
Сам Андрій Сенченко підтримує ідею створення спеціального органу в складі Кабміну, який займатиметься вирішенням проблем на окупованій території і в зоні проведення антитерористичної операції.
«Зараз назріла необхідність скорегувати структуру уряду та адаптувати її до тих завдань, які зараз стоять перед виконавчою владою. Але складно оцінювати, чи з'явиться в Кабміні спеціальна посада з питань Криму. Це питання є в компетенції прем'єра. Все залежить від того, чи вноситиме він цю пропозицію на розгляд парламенту», – сказав нардеп у коментарі для Крим.Реалії.
При цьому Сенченко відмовився коментувати своє можливе призначення на посаду віце-прем'єра чи міністра з питань Криму. «Зараз обговорювати такі питання просто несерйозно», – сказав депутат у відповідь.
Питання про призначення вирішується кулуарно
На цей момент призначення Сенченка готові підтримувати не всі фракції, які представляють парламентську більшість. Народний депутат від партії «Свобода» Едуард Леонов у коментарі для Крим.Реалії сказав, що його фракція поки не готова обговорювати конкретні кандидатури. На його думку, спочатку потрібно затвердити структуру органу влади, який займатиметься питаннями Криму і зони проведення АТО.
«Потрібна не посада віце-прем'єра з питань Криму, а створення спеціального міністерства або державного комітету. Такий орган міг би повноцінно виконувати функції кримського уряду і займатися питаннями внутрішньо переміщених осіб», – зазначив Леонов.
Активісти громадських організацій, що захищають права кримських переселенців, також вважають, що при Кабміні якомога швидше має з'явитися орган влади, в завдання якого б входило вирішення проблем, пов'язаних з півостровом.
«Віце-прем'єром або міністром у справах Криму має стати той, хто добре розуміє реалії життя як вимушених переселенців, так і тих людей, які залишилися жити на півострові», – зазначив співголова Координаційної ради організацій вимушених переселенців Криму Андрій Щекун.
Також громадський працівник поскаржився на те, що зараз питання про призначення вирішується в коридорах влади непрозоро.
«Це має робитися не кулуарно, так як сьогодні це відбувається. Необхідно, щоб усі кандидатури були публічними. Призначення має обов'язково відбуватися після відкритих обговорень і консультацій з громадськістю», – сказав Щекун.
На думку кримського політолога Сергія Костинського, Кабмін має створити спеціальний орган з питань Криму для того, щоб Україна могла більш ефективно реалізовувати план щодо повернення півострова до свого складу.
«Потрібно, щоб з'явилися люди, відповідальні за результати цієї стратегії. У цього органу влади має бути комплексне бачення, що нам робити з Кримом», – зазначив експерт.
Також політолог вважає, що Сенченко погано підходить для посади віце-прем'єра чи міністра з питань Криму, оскільки він є суперечною фігурою і має низький політичний рейтинг на півострові.
«БЮТ під керівництвом Сенченка набирав якісь голоси тільки завдяки підтримці Меджлісу. А коли він вів виборчу кампанію самостійно, це приносило партії низькі результати», – зазначив Костинський.
На думку експерта, більш вдалою кандидатурою на посаду куратора Криму в Кабмін став би політик, який користується більш високим рівнем довіри, як серед переселенців, так і тих кримчан, які залишаються на півострові.