Київ – Цього року випускники шкіл та студенти з Криму мають чудові шанси вступити на бюджетну форму навчання до ВНЗ, розташовані на материковій Україні. Для цього абітурієнтам досить набрати мінімальний прохідний бал ЗНО. А для переведення в будь-який національний університет України, розташований на континенті, учням кримських ВНЗ потрібно лише написати заяву і додати копію залікової книжки. Єдина проблема полягає в переведенні «комерційних» студентів. Деякі ВНЗ ігнорують законодавство, відмовляються приймати кримчан на бюджетній основі і вимагають з них гроші.
«Я вчилася в Кримському гуманітарному університеті, але там на мене чинили тиск адміністрація та деякі викладачі за те, що я брала участь в ялтинському Майдані. Зрештою я забрала документи і вирішила перевестися в КНУ ім. Шевченка», – розповіла у коментарі для Крим.Реалії студентка Марія Суляніна.
Для того, щоб перевестися в КНУ, вона відіслала заяву до ВНЗ і прикріпила до неї копію залікової книжки. Через деякий час з київського університету Марії прийшло підтвердження про переведення і список предметів, які їй потрібно здати для того, щоб погасити академічну різницю.
«Також мене готова була прийняти Києво-Могилянська академія. Але там би мені довелося перескладати дванадцять предметів, а в КНУ – лише п'ять», – пояснила причини свого вибору студентка.
Київський національний університет ім. Шевченка, в який перевелася Марія, є найбільш гостинним стосовно кримських студентів. Як повідомив кореспонденту Крим.Реалії проректор ВНЗ з науково-педагогічної роботи Володимир Бугров, загалом його навчальний заклад прийняв 170 студентів з півострова.
«Усім, хто потребував гуртожитку, виділене місце. Всі, хто отримував стипендію, отримує її в повному розмірі. Ми дали можливість кримчанам додатково займатися для здачі академічної різниці. Рівень нашого університету вищий за кримські ВНЗ, тому давали можливість доскладати всі предмети в процесі навчання», – повідомив Бугров.
Отримувати освіту за рахунок держави можуть навіть ті, хто в Криму навчався на комерційній формі
Українські ВНЗ надають можливість кримчанам продовжити в них навчання відповідно до закону «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України». Згідно з цим документом, отримувати освіту за рахунок держави можуть навіть ті, хто в Криму навчався на комерційній формі.
За словами Бугрова, в КНУ на бюджет потрапили близько сорока студентів, які в Криму платили гроші за своє навчання.
«Ми звертаємося до міністерства освіти за виділенням додаткових бюджетних місць або перерозподілом місць з одного факультету на інший. У законі передбачено, що Кабінет міністрів має розробити порядок надання місць держзамовлення, однак поки цього зроблено не було. Тому нам доводиться самим шукати можливість виконувати закон», – зазначив проректор.
Правозахисники повідомляють, що далеко не всі ВНЗ дотримуються букви закону і не беруть «комерційних» студентів з Криму на бюджетні місця. За словами координатора молодіжних програм Центру громадянської просвіти «Альменда» Руслана Ничепорука, у Львівському національному університеті ім. І. Франка кримчан відмовилися зараховувати доти, доки вони не оплатять навчання.
«Студенти були поставлені в дуже складну ситуацію. Коли вони приїхали, від них зажадали здати академічну різницю і пообіцяли зарахувати. Зрештою, вони успішно її здали, але зараховані були тільки ті, хто вчився на бюджеті. А тим, хто був на комерційній формі, сказали, що поки вони не заплатять, їх не зарахують», – сказав Ничепорук.
Міністр: кримчани повинні вчитися безкоштовно
За словами Ничепорука, такі ж проблеми існують в Національному авіаційному університеті.
«До нас в організацію звернувся студент із Сімферополя і поскаржився, що його не хочуть переводити в НАУ на бюджетну форму. Ми звернулися до декана його факультету, і той відповів нам, що їхній ВНЗ керується не законами України, а наказами Міністерства освіти», – зазначив активіст.
Ничепорук повідомив, що зараз його організація готує заяву до прокуратури за фактами порушень, які допускають адміністрації ВНЗ.
Міністр освіти і науки України Сергій Квіт повідомив, що йому нічого не відомо про випадки, коли з кримських студентів вимагають гроші ВНЗ, в які вони переводяться. Він стверджує, що в міністерство не надходило жодної подібної скарги. У коментарі для Крим.Реалії міністр порадив кримчанам, яким відмовляють у вступі на бюджет, повідомляти про ці факти в міністерство.
«Студенти з Криму не повинні платити до кінця навчального року. Вони мають право довчитися безкоштовно. Тим більше, коли ці студенти вже заплатили гроші, коли вчилися в Криму. Тому вони не повинні платити двічі», – сказав Квіт.
При цьому, за словами міністра, ще не вирішене питання з приводу того, чи повинні ці студенти платити за наступний навчальний рік.
«Будемо дивитися по ситуації. Кримські студенти вступають в різні університети, яких у нас багато. Це така справа, яка не вирішується одним документом. Це робота з людьми», – сказав міністр.
Цього року більше можливостей для вступу до навчальних закладів України мають не тільки студенти вишів, розташованих на півострові, а й випускники кримських шкіл. У законі «про окуповані території» сказано, що навіть якщо абітурієнти з Криму не потрапили в прохідну частину списку на бюджетне навчання, то міністерство освіти може виділити додаткові місця держзамовлення.
Міносвіти поки що не розробив порядок надання бюджетних місць для кримських абітурієнтів, і поки не зрозуміло, як багато жителів півострова можуть претендувати на навчання за рахунок держави. Але Сергій Квіт запевнив Крим.Реалії, що на бюджет потраплять усі кримчани, які здадуть ЗНО без незадовільних оцінок.
Незважаючи на те, що юні жителі Криму отримали хороший шанс потрапити в найкращі ВНЗ України, охочих вступити до університетів, розташованих на материку, виявилося не так вже й багато. На проходження зовнішнього незалежного оцінювання з усього півострова зареєструвалися трохи більше 600 осіб.