«Деякі поважні військові експерти прогнозують, що звільнення Криму відбудеться до звільнення територій на сході України», – зазначив в ефірі програми Свобода Live голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. За його словами, під тиском перемог ЗСУ в Москві можуть статися зміни у військово-політичному керівництві Росії. Він також скептично поставився до будівництва у Криму окупаційною владою фортифікаційних споруд, щоб зупинити наступ української армії.
– Пане Чубаров, давайте почнемо зі стратегії деокупації Криму, про яку говорить секретар РНБО Олексій Данілов. Що вам відомо про можливі корективи, які, ймовірно, будуть внесені до цього документа?
– Зрозуміло, що останній рік війни, яка триває вже 9 років, фактично вимагає внесення таких кардинальних змін до стратегії, хоча би зокрема в тій частині, де вказувалося про те, що звільнення Криму відбуватиметься переважно через політично-дипломатичні форуми.
Змінилися погляди на звільнення Криму в українському суспільстві, й серед наших партнерів
Повномасштабне вторгнення на територію України російський військ і хід війни показують те, що змінилися погляди на звільнення Криму не лише в українському суспільстві, а й, дуже важливо, серед наших партнерів, які об’єдналися навколо України.
Якщо на першому установчому саміті «Кримської платформи» мова йшла про те, що звільнення Криму відбуватиметься через мирний діалог із Росією (таке речення було декларацією, яку підписали тоді учасники «Кримської платформи», бо це була вимога деяких наших партнерів), то тепер уже на другій зустрічі «Кримської платформи» 23 серпня 2022 року всі без виключення учасники «Кримської платформи» наголошували на тому, що відтворення цілісності територіальної Української держави відбуватиметься через перемогу в українсько-російській війні.
– Під перемогою що ви можете мати на увазі? Наприклад, консультант головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного, пан Назаров, казав, що він не виключає можливості мирних перемовин України і Росії після того, як Україна зможе деокупувати певні території й обрубати цей «сухопутний коридор» для Росії з російської території до Криму. І нібито за таких умов Крим може опинитися ізольованим і тоді можуть повернутися, я так розумію, до дипломатичних методів. Чи не так?
– Зараз дуже важко передбачити перебіг усіх подій, що відбуватимуться в ході війни. Можуть бути такі конфігурації, що нам зараз і не сняться.
Деякі військові експерти вважають, що Крим є тим стратегічним ключем, завдяки якому будуть звільнені всі окуповані українські землі
Але деякі поважні військові експерти вважають, що Крим є тим стратегічним ключем, завдяки якому остаточно будуть звільнені всі окуповані українські землі. Тобто вони прогнозують, що звільнення Криму відбудеться до звільнення територій на сході України.
На якому рівні проводитимуться переговори, чи будуть вони проводитися, залежатиме від багатьох факторів, у тому числі й тих, які відбуватимуться безпосередньо на території самої Росії. Але я не виключаю, що на якомусь етапі під тиском перемог ЗСУ в Москві можуть статися зміни у військово-політичному керівництві Росії. Почнеться дезорієнтація в керівництві – вони попросять перемовин. Можливо і таке.
– А що вам відомо про нібито партизанський рух в Криму, який нібито чекає на таку відмашку від ЗСУ? З’явилося таке собі відеозвернення від нібито руху «Атеш». Ми не можемо точно стверджувати, що це представники саме цього партизанського руху. Але, можливо, ви внесете нам тут трошки ясності?
– Я уникаю таких коментарів до таких подій, явищ, які є в реальному житті, і вони викликані війною. Бо це не виправдано буде і в тому числі з мого боку.
На території Криму є сотні тисяч громадян України, які очікують на звільнення Криму. Їхня поведінка буде кардинально мінятися з наближенням ЗСУ
Я єдине, що тут можу абсолютно погодитися з паном Олексієм Даніловим, секретарем РНБО України, в тому, що на території Криму є сотні тисяч громадян України, які очікують на звільнення Криму. І, зрозуміло, що їхня поведінка буде кардинально змінюватися з наближенням ЗСУ до адміністративних кордонів з окупованим Кримським півостровом. Я це знаю абсолютно точно. І ми це побачимо в процесі війни.
– Чи є у вас інформація про те, що в Євпаторії могли почати укріплювати пляжі, нібито боячись висадки українського десанту морем? Принаймні, є відео у соцмережах, які, ймовірно, були зняті на пляжі в Євпаторії. Можете це прокоментувати?
– У нас тут є багато інформації про взагалі будування фортифікаційних споруд на півночі Криму, в степових районах і на заході Кримського півострова, де розміщено багато військових об’єктів, зокрема ракетно-зенітних комплексів, звідки кидаються ракети на материкову частину України. І ось це зведення фортифікаційних споруд уже триває місяцями.
На півночі Криму і на заході Кримського півострова зведення фортифікаційних споруд вже триває місяцями
У відкритих пабліках, які діють у Криму, розміщуються оголошення про набір робітників, вказуються денні суми, що їм виплачуватимуться на цих роботах. Отже, однією з таких відкритих дій російської окупаційної влади в Криму є дійсно спорудження таких укріплень.
І більше того, місцева окупаційна влада це робить зухвало, відверто. Було декілька відеосюжетів місцевого гауляйтера Аксьонова (російський глава Криму Сергій Аксьонов, за документами – Аксенов) зі звітами диктатору Путіну про те, що, мовляв, в певні терміни ці укріплення будуть завершені.
Я не знаю, чому вони це роблять. Таке враження, що вони залишилися (може скластися у когось таке враження) десь у часах Другої світової війни й очікують нібито фронтального наступу військовими силами на Крим.
Втрата Криму для Росії й особливо для диктатора Путіна, можливо, буде остаточною крапкою
Але мені особисто здається, що вони це більш роблять для укріплення настрою як кримського населення, так і російського населення. І, можливо, це ще й тому, що втрата Криму для Росії й особливо для диктатора Путіна, можливо, буде остаточною крапкою, після якого дійсно розпочнеться дезінтеграція не тільки моральна настроїв у Росії, а я відчуваю, що зі звільненням Криму ЗСУ розпочнеться територіальна дезінтеграція Російської Федерації. І тому вони приділяють дуже важливе значення заходам нібито таким, які допомагатимуть їм обороняти Крим.
– Пане Чубаров, а як можуть у Криму на це реагувати ті, хто не дуже чекають на повернення України? Хіба зведення цих укріплень, навпаки, не змушує подумати цих людей про те, що, ймовірно, Крим не найбезпечніше місце, і варто було б покинути цей півострів?
– По-різному. Ви абсолютно праві. Чим більше підготовки до утримання під контролем Криму, тим менше довіри до таких дій. Бо яким не було б зомбованим російське населення або колоністи, які поселилися в Криму, вони теж мають тисячі підстав не довіряти власній владі, Путіну зокрема. І тому частина населення це дійсно може сприймати як ознаку того, що треба вже виїжджати з Криму. Але на частину населення це продовжує десь працювати. Тут важко мені сказати.
Але я думаю, що виходити з того, що окопи в степах Криму чи такі спеціальні вогневі укріплення на пляжах на узбережжі Чорного моря можуть зупинити ракети і снаряди високоточної зброї української – ну, важко сказати. Але те, що вони роблять це зухвало і відкрито, показують, як вони укріплюються в Криму, це абсолютна правда. Це підтверджується і нашим моніторингом, і ЗМІ російських окупантів.
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.