Підконтрольні Росії кримські суди 5 березня винесли вироки щодо двох місцевих жителів, обвинувачених в організації діяльності локальних підрозділів релігійної організації «Свідки Єгови», яка у 2017 році була визнана Верховним судом Росії екстремістською та заборонена. Жителя Джанкоя Сергія Філатова засудили до шести років позбавлення волі, ялтинця Артема Герасимова ‒ до штрафу в розмірі 400 тисяч рублів.
Під час дебатів прокурор просив для джанкойця Сергія Філатова покарання у вигляді позбавлення волі на 7 років. Сам Філатов вважає, що з екстремістською діяльністю сторона звинувачення сплутала його віру в Бога.
Кримінальну справу проти Філатова порушили в середині листопада 2018 року. Тоді на півночі Криму пройшли обшуки більше ніж у десяти домоволодіннях, де, за версією слідства, проживали прихильники «Свідків Єгови». Філатов вважався організатором регіонального осередку «свідків» «Сиваш».
Артем Герасимов став фігурантом аналогічної кримінальної справи в Ялті. Її порушили через чотири місяці після джанкойської. Переслідуванню нібито керівника місцевої громади передувала серія обшуків, під час яких, за словами представника центру громадських зв'язків ФСБ Росії, була вилучена «заборонена література, телефони, комп'ютерна техніка та гроші, зокрема в іноземній валюті».
Під суд за читання Біблії?
Обидва кримських підозрюваних у порушенні антиекстремістського законодавства Росії стверджували, що кримінальні справи проти них були сфальсифіковані, у них відсутня доказова база, а всі висновки слідства засновані на непрямих доказах і припущеннях.
Герасимова звинуватили за те, що він говорив про БібліюОлена Бородіна
За словами адвоката Герасимова Олени Бородіної, одним із доказів провини її підзахисного в матеріалах справи став аудіозапис, на якому він говорить про Біблію.
«Усіх звинувачують у проведенні якихось обрядів: богослужіння чи проповіді. Герасимова звинуватили за те, що він говорив про Біблію», ‒ сказала Бородіна.
Схожі докази мали місце й у справі проти Філатова. За словами самого засудженого, на аудіозаписі, наданому як доказ, чути голос самого Філатова та членів його сім'ї. Цей запис, вважає джанкоєць, лише підтверджує його невинність.
«Це показує, що там було сімейне богослужіння з піснями, обговоренням Біблії, з молитвами. Це не заборонене законом, це не було діяльність МРО «Сиваш», ‒ сказав Філатов.
Сергій Філатов не заперечує, що упродовж декількох років дійсно очолював громаду «Свідків Єгови» у Північному Криму. Однак, за його словами, організацію «Сиваш» ліквідували ще у 2017 році ‒ відразу ж після заборони релігійної організації російським Верховним судом.
За кілька місяців до винесення вироку кримчанам голова пресслужби національного центру «Свідків Єгови» в Україні Іван Рігер висловлював занепокоєння, що покарання для них може бути суворим. Як аргумент Рігер наводив судову практику, яка склалася у сусідній з Кримом Росії, де багато засуджених в аналогічних справах були засуджені до різних термінів реального позбавлення волі.
«У Саратовській області за аналогічними звинуваченнями шестеро отримали від двох з половиною до трьох з половиною років», ‒ говорив Рігер у коментарі Крим.Реалії торік у грудні.
Суд, вирок, шок
Напередодні винесення вироку стало зрозуміло, що підтримати Сергія Філатова прийде велика кількість людей, розповідає його адвокат Олег Захарчук. У зв'язку з цим він подав клопотання на ім'я голови підконтрольного Росії Джанкойського районного суду, в якому просив забезпечити вільний доступ слухачів на засідання. За словами Захарчука, труднощі з доступом до зали судових засідань регулярно мали місце під час розгляду справи.
«Моє клопотання розглянули, задовольнили і сказали, що доступ буде забезпечений з 8 ранку», ‒ сказав Захарчук.
Однак, коли люди прийшли до будівлі суду в день винесення вироку, пристави заблокували вхід і сказали, що допуск цивільних осіб буде забезпечений з 8:45.
А о 8:45 несподівано для всіх присутніх на вулиці «завила сирена», приїхали співробітники ОМОН та МНС і «зачистили площу». Незважаючи на несподівану появу «людей у масках і зі зброєю», затримань вдалося уникнути.
«Вони просто відтіснили всіх у різні боки. Там зібралися віряни, мирні, їм сказали розійтися ‒ вони розійшлися. Але людей було дуже багато, близько 200 осіб, за моїми оцінками, а в суд потрапили десь 20», ‒ каже Захарчук.
Your browser doesn’t support HTML5
Слухачів не пустили і на оголошення вироку Артему Герасимову. У залі суду, за словами кореспондента Крим.Реалії, був присутній тільки обвинувачений та його адвокат.
«Може бути, вони й самого Ісуса Христа вважають екстремістом?»
Шестирічний тюремний термін для Сергія Філатова шокував представників українського центру «Свідків Єгови».
Ми шоковані вироком Сергію Філатову, який не вчинив ніякого злочину, але був названий злочинцем кримським судомІван Рігер
«Ми шоковані вироком Сергію Філатову, який не вчинив ніякого злочину, але був названий злочинцем кримським судом. Від дій цієї людини не постраждав ніхто, у цій справі немає потерпілих. Мені хочеться поставити запитання, що обвинувачі бачать у цій справі як знаряддя скоєння злочину? Біблію? І якщо вони називають екстремістом людину, яка живе за заповітами Христа, то, може бути, вони й самого Ісуса Христа вважають екстремістом?» ‒ говорить Іван Рігер.
Вирок Артему Герасимову він також називає незаконним і несправедливим. За його словами, українські «Свідки Єгови» вивчать питання, пов'язане з допомогою Герасимову в частині оплати штрафу.
Your browser doesn’t support HTML5
Зі свого боку, адвокат Олег Захарчук повідомив, що вже отримав на руки рішення суду і має намір найближчим часом подати апеляційну скаргу. Олена Бородіна говорить, що її довіритель ще не визначився з тим, чи буде він оскаржувати вирок, чи ні.
Переслідування «Свідків Єгови» в Росії та Криму
Російський Верховний суд у 2017 році визнав екстремістською релігійну організацію «Свідки Єгови» і заборонив її діяльність в Росії. Також діяльність цієї організації заборонена в анексованому Криму.
Співробітники ФСБ Росії неодноразово проводили на території півострова обшуки і затримання підозрюваних в участі в релігійній організації «Свідки Єгови». За даними правозахисного центру «Меморіал», в Росії кілька десятків прихильників цієї релігійної організації зазнали кримінального переслідування.
У серпні 2018 року правозахисний центр «Меморіал» визнав політв'язнями 29 прихильників релігійної організації «Свідки Єгови», обвинувачених у Росії в екстремізмі.