Російські силовики 30 травня затримали в Криму двох кримськотатарських активісток: правозахисницю і громадянську журналістку Лутфіє Зудієву, а також дружину фігуранта бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» Муміне Салієву.
Як повідомив у коментарі Крим.Реалії чоловік Лутфіє Зудієвої Сейтасан Зудіев, її затримали на ринку в Джанкої.
За його словами, російські силовики були одягнені в цивільне. Вони заблокували проїзд автомобілю Сейтасана Зудієва і попросили Лутфіє проїхати до відділку в Сімферополі для складання протоколу.
За даними кримського адвоката Еміля Курбедінова, активістку затримали співробітники російського Центру з протидії екстремізму за звинуваченням у ст. 20.3 КоАП Росії – демонстрація забороненої символіки.
Ця стаття передбачає адміністративний арешт.
Пізніше стало відомо, що в Бахчисараї співробітники Центру з протидії екстремізму затримали ще одну кримськотатарську активістку – дружину фігуранта бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір» Муміне Салієву.
Про це Крим.Реалії повідомили адвокати Еміль Курбедінов і Маммет Мамбетов.
Your browser doesn’t support HTML5
Як розповів Курбедінов, їй також закидають ст. 20.3 КоАП Росії – демонстрація забороненої символіки.
Активіст кримськотатарського національного руху Наріман Джелял, коментуючи затримання, висловив думку на своїй сторінці в Facebook, що російські силовики таким чином намагаються вплинути на людей з активною громадянською позицією.
Адвокатів затриманих кримськотатарських активісток Лутфіє Зудієвої і Муміне Салієвої не пускають до будівлі російського Центру з протидії ектремізму в Сімферополі. Як повідомляє кореспондент Крим.Реалії, ще кілька адвокатів паралельно «чергують» у російському Київському районному суді Сімферополя.
Чоловік Лутфіє Зудієвої Сейтасан дає пояснення співробітникам поліції за фактом її затримання.
«Дві години мене і Лілю Гемеджи (кримський адвокат – КР) не пускають до підзахисних, що з ними відбувається в стінах Центру «Е» – я не знаю. Не пускають, посилаючись на якийсь наказ», – розповів адвокат Еміль Курбедінов.
Як повідомляє кореспондент Крим.Реалії, співробітники правоохоронних органів зачитують попередження про заборону проведення несанкціонованих акцій.
Біля будівлі Центру «Е» зібралося приблизно 20 осіб на підтримку активісток.
Реакції на затримання активісток
Перший заступник міністра інформаційної політики України Еміне Джеппар назвала затримання в анексованому Криму кримськотатарської правозахисниці Лутфіє Зудієвої «найтривожнішим сигналом». Про це Джеппар написала на своїй сторінці в Facebook.
Затримання Лутфіє – найбільш тривожний сигнал. Це перший випадок стосовно жінки-правозахисниціЕміне Джеппар
«Затримання Лутфіє – найбільш тривожний сигнал. Це перший випадок стосовно жінки-правозахисниці. Мені страшно уявити, якими будуть подальші дії каральної «системи». Зараз важливо донести це до максимально широкої аудиторії», – зазначила заступник міністра.
Український журналіст кримськотатарського походження Осман Пашаєв на своїй сторінці в Facebook назвав Зудієву «очима і серцем вільного Криму на окупованому півострові».
«Лутфіє на зв'язку 24 години на добу вже 5 років. Лутфіє забезпечила зв'язок між адвокатами 24 моряків і журналістами під час «судів» у Сімферополі в перші дні після захоплення українських військових», – написав Пашаєв.
Голова Міністерства закордонних справ України Павло Клімкін закликав світову спільноту вимагати звільнення затриманих 30 травня в анексованому Криму кримськотатарських правозахисниць Лутфіє Зудієвої і Муміне Салієвої.
Кремль проводить у Криму чергову чистку. Мішень – жінки-активісткиПавло Клімкін
«Кремль проводить у Криму чергову чистку. Мішень – жінки-активістки. Окупанти затримали кримських татарок, які опікуються правами дітей. Мета – залякати всіх із проактивною позицією. Закликаю світову спільноту вимагати їхнього звільнення», – звернувся у соцмережі Twitter Клімкін.
Він додав, що незабаром обговорить ситуацію із колегами з Німеччини, Франції, Польщі та Швеції.
Постійне представництво України в ООН засуджує затримання 30 травня в Криму кримськотатарських активісток Лутфіє Зудієвої і Муміне Салієвої в анексованому Росією Криму і вимагає негайно їх звільнити.
Про це повідомляється на сторінці представництва України в ООН у Twitter.
Це чергова ганебна спроба Москви змусити замовкнути тих, хто виступає проти перетворення півострова в гетто щодо дотримання прав людини
«Сьогодні (30 травня – КР) російська окупаційна влада в Криму затримала Лутфіє Зудієву, кримську татарку і громадську захисницю. Це чергова ганебна спроба Москви змусити замовкнути тих, хто виступає проти перетворення півострова в гетто щодо дотримання прав людини», – йдеться в заяві.
Українські дипломати вимагають «негайно звільнити Лутфіє та інших затриманих активістів».
Зудієву і Салієву судимимуть
Пізніше стало відомо, що Муміне Салієву відпустили з російського Центру з протидії екстремізму в Сімферополі.
Як розповіла активістка, щодо неї відкрито адміністративну справу за ст. 20.3 КоАП Росії – демонстрація забороненої символіки.
«Був складений протокол, ми попрямували на вулицю Лютневу, в Центр наркології, де я пройшла огляд, що я не вживала алкоголь і наркотичні засоби. Мені віддали копію протоколу затримання. Суд відбудеться завтра о 9:30 ранку», – розповіла Салієва на відео, розміщеному громадським об'єднанням «Кримська солідарність».
Вона розцінює своє затримання як акт тиску на неї, а також на її чоловіка Сейрана Салієва, який заарештований і перебуває в СІЗО Сімферополя. Він є фігурантом бахчисарайської «справи Хізб ут-Тахрір».
У підконтрольному Росії Київському районному суді Сімферополя на 31 травня заплановане також засідання у справі кримськотатарської активістки, громадянської журналістки Лутфіє Зудієвої.
Як повідомляє кореспондент Крим.Реалії, в матеріалах справи фігурує скріншот публікації користувача Тагіра Мінібаєва від квітня 2014 року, в якому він тегнув (позначив – КР) Зудієву.
«Я до таких адмінзатримань і справ ставлюся як до перших сигналів, які пройшли спочатку через адміністративний процес, а далі – серйозні кримінальні справи. Це очікуване явище. На жаль, не бачу іншого варіанту розвитку ситуації в Криму. Але для самих силовиків було б краще не відловлювати жінок таким ось чином. Це зайвий шум і провокація», – сказала активістка.
Також вона розповіла, що адвокат Еміль Курбедінов зміг до неї потрапити тільки вже після того, як активістка пройшла медобстеження.
Російські силовики вилучили у Лутфіє Зудієвої телефон, заявила активістка.
Після анексії фактична російська влада практикує у Криму масові обшуки у незалежних журналістів, громадських активістів, діячів кримськотатарського Національного руху, членів Меджлісу, а також кримських мусульман.