На Херсонщині впала опора лінії електропередач, що веде від Запорізької атомної електростанції до анексованого Росією Криму, повідомляють місцеві ЗМІ та представники влади. Ці повідомлення з'явилися після того, як влада України заявила про наміри Росії відключити Запорізьку АЕС від української енергосистеми та приєднати її до своїх мереж. Що відбувається із Запорізькою АЕС і до чого ж тут Крим, розповідаємо у нашому матеріалі.
Падіння ЛЕП, що сполучає Крим з українською енергосистемою, підтвердив українським ЗМІ херсонський активіст Володимир Молчанов. За його словами, 11 серпня постраждала лінія електропередач, що веде до півострова від Каховської ГЕС. Діючою, за його словами, залишається також ще одна лінія, яка веде до Криму через Чонгар.
Що спричинило це, достовірно невідомо. Публічно ніхто не взяв на себе відповідальність за те, що сталося.
«Опори впали, бо так треба»
«Колись ця лінія вже танцювала гопак у 2015 році. Тоді кілька опор були підірвані активістами (у листопаді 2015 року невідомі підірвали електроопори, що забезпечували електрикою анексований Крим. Оскільки російська влада виявилася не готовою до такого сценарію, півострів на тривалий час опинився в блекауті (відповідальних за цю акцію українська влада не називає). «Окупанти її не відновили. І поки цього не сталося, українські електростанції працюють на українських споживачів. Впала ця лінія, звичайно, не сама. Але хто це зробив, невідомо», – каже Володимир Молчанов.
Репортаж знято у листопаді 2015 року:
Ця подія може ускладнити плани Росії щодо підключення Запорізької АЕС до своєї енергетичної системи, вважає голова української державної компанії «Енергоатом» Петро Котін.
Напередодні він в інтерв'ю виданню «РБК-Україна» називав можливість «перебити» лінії електропередач у кримському напрямку «правильним рішенням з погляду України» і припускав, що Збройні сили України «зможуть це зробити, якщо виникне потреба».
Не знаю, як це пояснять окупанти. Може, «втомою металу», але вони впали тому, що нам так требаСергій Хлань
Про те, що опора ЛЕП на Херсонщині впала, «бо так треба», заявив і депутат Херсонської облради Сергій Хлань.
«Вчора окупанти заявили, що приєднають Запорізьку атомну електростанцію до російської енергосистеми, а сьогодні впали опори, що ведуть від Каховки до Чаплинки у бік Криму. Не знаю, як це пояснять окупанти. Може, «втомою металу», але вони впали тому, що нам так треба», – заявив він.
Енергетичний фронт
Президент «Енергоатому» Петро Котін стверджує, що Росія готується в односторонньому порядку підключити ЗАЕС до своєї енергосистеми.
Після цього атомну станцію вже неможливо підключити до української енергосистемиПетро Котін
«Персонал «Росатому» передав на станцію спеціальну програму з перепідключення Запорізької атомної станції до Криму. Умовою цієї програми є складне пошкодження ліній зв'язку Запорізької атомної станції з енергосистемою України. Вже пошкоджено три лінії, і зараз Запорізька атомна станція, на жаль, працює лише на видачу електроенергії в одну лінію, що є небезпечним для самої атомної станції. Щоб переключити електростанцію на Крим, окупантам потрібно повністю погасити її та весь південь України – окуповані частини Херсонської та Запорізької областей. Після того, як це гаситься, вони починають живти ці області від підстанції в Джанкої, а від Каховської (підстанції в окупованій частині Херсонської області – КР) живлять Запорізьку атомну станцію. І після цього атомну станцію вже неможливо підключити до української енергосистеми. Вона залишиться на російській частоті енергосистеми. Цей план вони почали реалізовувати», – розповів Петро Котін в ефірі українського телемарафону «Єдині новини» на початку серпня.
У «Росатомі» цю заяву публічно не коментували. Інформації про програму перепідключення атомної станції до російської енергосистеми, про яку говорить Петро Котін, у відкритому доступі немає.
Однак наприкінці липня міністр енергетики Росії Микола Шульгінов під час неузгодженого з українською владою візиту на окуповану частину Херсонської області підтверджував, що «створено технічну можливість для синхронізації енергосистеми Росії з енергосистемами Херсонської та Запорізької областей».
Усі заяви країни-агресора та її представників ми розцінюємо як продовження повномасштабної війни, частиною якої є пропагандаМіністерство енергетики України
У Міністерстві енергетики України у відповідь на інформаційний запит Крим.Реалії заявили, що розцінюють «такі заяви країни-агресора як провокацію та оголошення про намір вчинити чергову масштабну крадіжку української власності».
В українському міністерстві стверджують, що не мають наміру вводити в роботу лінії електропередач, що ведуть до анексованого Криму.
«Усі заяви країни-агресора та її представників ми розцінюємо як продовження повномасштабної війни, частиною якої є пропаганда та інформаційні операції», – йдеться у відповіді на інформ-запит Крим.Реалії.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Свєтнаш»? Росія хоче забрати для Криму херсонські ЛЕПи
Що чекає на Запорізьку АЕС?
На час можливого перепідключення станції до російської енергосистеми Запорізьку АЕС мають зупинити та відключити від зовнішнього живлення, каже голова «Енергоатому». На цей період навіть зупинена АЕС, за його словами, потребує електроенергії для охолодження палива. Для цього на станції є 20 енергогенераторів із запасом палива. Але чи зможуть вони убезпечити від можливої аварії за такого сценарію, гарантувати українські фахівці не можуть.
Гендиректор російського «Росатому» Олексій Лихачов на зустрічі з гендиректором Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаелем Маріано Гроссі у Стамбулі в травні, обговорюючи ситуацію на Запорізькій АЕС, заявив, що для Росії «забезпечення безпечного функціонування ядерних установок у найширшому сенсі є абсолютним пріоритетом».
Після того як російські війська захопили Чорнобильську (об'єкт наразі звільнено і перебуває під контролем України – КР) та Запорізьку атомні електростанції, в «Росатомі» заявили, що управління та експлуатація цих АЕС здійснюється силами українського експлуатуючого персоналу, а «група з кількох російських фахівців надає йому консультативну допомогу».
«Взаємодія російських та українських фахівців відбувається на регулярній основі в режимі нарад», – заявляли в «Росатомі».
Співробітники Чорнобильської атомної електростанції змушені були виконувати свою роботу під наглядом озброєних російських військових та заявляли про допити із застосуванням фізичної сили.
Співробітники Запорізької АЕС повідомили редакцію ВВС, що російські війська зараз використовують електростанцію як військову базу і тримають їх у заручниках.
Напазі влада України домагається повернення під свій контроль Запорізької АЕС, окупованої російськими військовими.
Росія відмовляється залишити атомну електростанцію, але «вважає виправданим, щоб представники МАГАТЕ приїхали туди якнайшвидше».
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо вам встановити VPN.
Масштабна війна Росії проти України
24 лютого 2022 року Росія атакувала Україну на землі і в повітрі по всій довжині спільного кордону. Для вторгнення на Київщину із наміром захопити столицю була використана територія Білорусі. На півдні російська армія окупувала частину Запорізької та Херсонської областей, а на півночі – райони Сумщини та Чернігівщини.
На початку квітня російські війська повністю залишили три області на півночі України – Київську, Чернігівську і Сумську.
Повномасштабне вторгнення президент РФ Володимир Путін називає «спеціальною операцією». Спочатку її метою визначали «демілітаризацію і денацифікацією», згодом – «захист Донбасу».
Російська влада заявляє, що армія не атакує цивільні об’єкти. При цьому російська авіація, ракетні війська, флот і артилерія щодня обстрілюють українські міста. Руйнуванням піддаються житлові будинки та об’єкти цивільної інфраструктури у Маріуполі, Харкові, Чернігові, Житомирі, Сєвєродонецьку, а також у Києві й інших українських містах і селах.
На початок квітня Україна і країни Заходу оцінювали втрати Росії у війні в межах 15-20 тисяч убитими. Кремль називає у десять разів меншу цифру, хоча речник Путіна визнав, що втрати «значні». У березні Україна заявила про 1300 загиблих захисників. Президент Зеленський сказав, що співвідношення втрат України і Росії у цій війні – «один до десяти».
Після звільнення Київщини від російських військ у містах Буча, Ірпінь, Гостомель та селах області виявили факти масових убивств, катувань та зґвалтувань цивільних, зокрема дітей. Українська влада заявила, що Росія чинить геноцид. Країни Заходу беруть участь у підтвердженні фактів масових убивств. РФ відкидає звинувачення у воєнних злочинах, а вбивства у Бучі називає «постановкою».
Станом на 10 квітня ООН підтвердила загибель 1793 людей та поранення 2439 цивільних внаслідок війни Росії проти Україні.