Уже понад два місяці кримчан Теймура Абдуллаєва та Еміля Джемаденова, засуджених у сімферопольській «справі Хізб ут-Тахрір», утримують у штрафних ізоляторах (ШІЗО) колоній російського міста Салават у Республіці Башкортостан. Ці одиночні камери часто називають в'язницею у в'язниці.
Адвокати Теймура Абдуллаєва та Еміля Джемаденова впевнені: керівництво колоній навмисно відіслало їхніх підзахисних до ШІЗО, щоб тиснути на них. У квітні уповноважена з прав людини Верховної Ради України Людмила Денісова зверталася до своєї російської колеги Тетяни Москалькової з вимогою «вжити необхідних заходів для захисту прав українських громадян», а саме ‒ перевірити правові підстави утримування їх у ШІЗО. Йшлося про засуджених у сімферопольській «справі «Хізб ут-Тахрір». Про те, що таке штрафний ізолятор і як туди потрапляють, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Кримський адвокат Еміль Курбедінов розповів Крим.Реалії, на яких підставах його підзахисного Теймура Абдуллаєва помістили в ШІЗО.
Ми з'ясовуватимемо, чому має місце таке упереджене ставлення
– Як мені відомо, Теймуру інкримінують дрібні порушення: звернувся до співробітника адміністрації на «ти», спав у недозволеному місці, не так заправив ліжко, не вийшов на зарядку тощо. Все це стає приводом, щоб помістити людину до штрафного ізолятора. Ми з'ясовуватимемо, чому має місце таке упереджене ставлення, чому співробітники колонії тиснуть на Теймура та інших політв'язнів. Думаю, велику роль відіграє стаття, за якою він засуджений ‒ вона належить до категорії терористичних. Але жодних об'єктивних причин утримувати Теймура та інших політв'язнів у таких умовах немає, і ми прагнутимемо це довести й оскаржити дії адміністрації. Я запитав у них копії документів про стягнення, але, на жаль, поки не отримав їх.
Еміль Курбедінов нарікає на те, що адміністрація колонії назвала ці документи інформацією з обмеженим доступом, яку можуть надати тільки прокуратурі або суду.
Кримських татар, засуджених за політичними статтями, тільки-тільки почали привозити в російські колонії, і вся ця система переслідувань почала розкриватися
– Це абсолютно неправомірно, тому що у кожного є конституційне право на оскарження. Зараз я вже подав скаргу до прокуратури з вимогою притягнути до адміністративної відповідальності начальника колонії і начальника федеральної служби виконання покарань Республіки Башкортостан за те, що вони відмовилися надавати інформацію адвокату. Потім вже в суді домагатимемося того, щоб всі ці стягнення ‒ а їх понад двадцять у Теймура ‒ скасували як неправомірні. Зараз кримських татар, засуджених за політичними статтями, тільки-тільки почали привозити в російські колонії, і вся ця система переслідувань почала розкриватися. Разом з ув'язненими до пенітенціарної установи приходять і документи від спецслужб із характеристикою ‒ чого, на думку співробітників ФСБ, варто боятися тощо. Все це впливає на поведінку адміністрації колонії.
Російський правозахисний центр «Меморіал» визнає політв'язнями всіх кримчан, засуджених у «справах «Хізб ут-Тахрір». Керівник програми протидії ісламському тероризму в центрі «Меморіал» Віталій Пономарьов зазначає, що до таких ув'язнених особливо упереджено ставляться адміністрації певних російських колоній.
‒ Пенітенціарні установи Татарстану та Башкортостану мають не дуже хорошу репутацію в плані ставлення до тих, хто потрапив до в'язниці через релігійні переконання ‒ навіть у минулі роки, коли політика Кремля була набагато м'якшою. Один колишній в'язень, який проходив у «справах «Хізб ут-Тахрір», говорив, що в колонії на території Башкортостану він відчував вороже ставлення адміністрації, а у Забайкаллі колонія була зосереджена на своїх корупційних справах: мовляв, скарг не пиши, а сам займайся чим хочеш.
Дружина Еміля Джемаденова Ліана Джемаденова зі слів свого чоловіка розповідає, які умови має ув'язнений у штрафному ізоляторі колонії в Башкортостані.
Еміль повідомив, що його помістили до ШІЗО і постійно продовжують термін перебування там
– Еміль повідомив, що його помістили до ШІЗО і постійно продовжують термін перебування там ‒ навіть невідомо, коли він звідти вийде. Це маленька кімнатка з певним режимом. На день в ув'язненого забирають матрац і ковдру, пристібають ліжко ‒ воно відкривається тільки з дев'ятої вечора до п'ятої ранку. Стіни й підлога повністю бетонні, особисті речі туди брати не можна. Еміль скаржиться, що дуже часто доводиться змінювати шкарпетки, тому що вони промокають від бетонної підлоги. У Башкортостані часто холодно й сиро, і під час дощів це підвальне приміщення заливає. Еміль перебуває вже понад три місяці в таких умовах. При цьому він має низку захворювань: проблеми з серцем, хронічна виразка шлунка, хронічний пієлонефрит. Звісно, я боюся, що все це загостриться. Еміль написав, що вперше його відіслали до ШІЗО за відмову виконувати зарядку через стан здоров'я.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Незабуті. Хто з кримчан очікує обмінуЗа словами Ліани Джемаденової, співробітники колонії також висували її чоловікові претензії за відмову зголити бороду та молитви в камері.
Керівник юридичної практики Фонду «Русь Сидяча» Олексій Федяров сам колись відбував покарання в колонії і пояснює, що ув'язнені можуть потрапити до ШІЗО через дві основні причини.
Коли ув'язнений стає неугодним адміністрації, його поміщають до ШІЗО буквально упродовж доби
– Перша ‒ це коли ув'язнений, що називається, «газує», тобто живе за жорсткими блатними поняттями, грубіянить співробітникам, але це відбувається досить рідко. Друга, найбільш поширена ‒ коли ув'язнений стає неугодним адміністрації, його поміщають до ШІЗО буквально упродовж доби. Для цього потрібно зафіксувати якесь порушення. Його досить легко організувати: неправильно заправив ліжко, не привітався, сів на ліжко в недозволений час. За один день на ув'язненого можуть написати чотири-п'ять рапортів і на цій підставі відправити до ШІЗО на п'ять діб. Термін можуть продовжувати ‒ найчастіше за порушення розпорядку дня. У багатьох колоніях ставлять у вентиляцію музичну колонку і вмикають музику з п'ятої ранку до десятої вечора. На другу-третю добу людина починає звіріти, а будь-який прояв агресії фіксується рапортом як привід для продовження.
Олексій Федяров стверджує, що в більшості випадків прокуратура закриває очі на таке поводження з ув'язненими.
Якщо ув'язнений потрапив до колонії за екстремізм, на нього тиснутимуть весь термін
– У рідкісних випадках прокурор може скасувати утримування людини в ШІЗО як незаконне. Суди теж закривають на це очі. Якщо ув'язнений потрапив до колонії за екстремізм, на нього тиснутимуть весь термін. Він стоїть на особливому обліку, щодо нього потрібно постійно відписуватися співробітникам ФСБ, й оперу ФСВП легше написати, що людина перебуває в ШІЗО. Якщо він працює в загальній масі ув'язнених, треба пояснювати, чому його випустили.
Але інший фактор ‒ людський. Я взагалі не зустрічав випадків, коли кримінальники якимось чином приставали до засуджених за екстремістськими чи політичними статтями. Якщо людина поводиться нормально, то матиме повагу. Можу точно сказати, що особливо це стосується іноземців ‒ українців, які потрапляють до російських колоній. Навіть абсолютні запутінці на другу добу там усе прекрасно розуміють.
На думку Олексія Федярова, для того, щоб виключити незаконні переслідування ув'язнених у колоніях, необхідно розірвати сформований у Росії тісний зв'язок між ФСВП, прокуратурою та судами. А це, у свою чергу, означає повну реформу пенітенціарної системи.
Кримські «справи Хізб ут-Тахрір»
Представники міжнародної ісламської політичної організації «Хізб ут-Тахрір» називають своєю місією об'єднання всіх мусульманських країн в ісламському халіфаті, але вони відкидають терористичні методи досягнення цього і кажуть, що зазнають несправедливого переслідування в Росії та в окупованому нею в 2014 році Криму. Верховний суд Росії заборонив «Хізб ут-Тахрір» у 2003 році, включивши до списку об'єднань, названих «терористичними».
Захисники заарештованих і засуджених у «справі Хізб ут-Тахрір» кримчан вважають їх переслідування мотивованим за релігійною ознакою. Адвокати зазначають, що переслідувані у цій справі російськими правоохоронними органами – переважно кримські татари, а також українці, росіяни, таджики, азербайджанці та кримчани іншого етнічного походження, які сповідують іслам. Міжнародне право забороняє запроваджувати на окупованій території законодавство держави-окупанта.
(Текст підготував Владислав Ленцев)