У розпал курортного сезону в Криму ми відновлюємо традиційну серію матеріалів, у яких розповідаємо про ситуацію на пляжах півострова. Чи відповідають вони вимогам місцевої влади, чи комфортні й безпечні вони для відпочивальників? Розповідають кореспонденти Крим.Реалії, які проводять власну інспекцію узбережжя.
У східних і південнобережних регіонах Криму курортний сезон значно зіпсували потопи, викликані рясними зливами. Західного узбережжя стихія не торкнулася й тут ніщо не заважає зустрічати туристів у звичайному режимі.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: Крим.Реалії запустили оновлений новинний додатокАле чи можна тут знайти комфортні для відпочинку пляжі? Наш кореспондент перевірив.
Пляжі Криму: очікування
У цьому сезоні для організації пляжного відпочинку в Криму діють торішні правила, основна роль в яких відведена дотриманню рекомендацій Роспотребнадзору щодо протидії поширенню коронавірусу. Орендарям пляжних територій доручено забезпечити регулярну дезінфекцію пляжного інвентарю та дотримання відпочивальниками соціальної дистанції. Окрім того, пляжі мають бути безпечними та комфортними для відпочивальників ‒ мати туалети, душові, рятувальні пости та інформаційні стенди про всі пляжні сервіси.
«На адміністраціях, перш за все курортних міст, лежить серйозний обов'язок і відповідальність щодо готовності пляжів, курортних територій та дотримання санітарних норм. Безпека цього року, як і минулого, ‒ найважливіший показник успішного проведення високого курортного сезону», ‒ сказав міністр курортів і туризму російського уряду Криму Вадим Волченко.
Наприкінці травня в російському уряді Криму посилили контроль за наданням послуг на пляжах півострова, визначивши як «неприпустимі» розміщення на них нестаціонарних об'єктів, призначених для надання готельних послуг, а також послуг тимчасового розміщення та проживання.
«На пляжах можуть бути розміщені елементи облаштування території, зокрема тіньові навіси, кабінки для переодягання, душові кабінки, туалети, питні фонтанчики та інше обладнання. А також пристосування, що забезпечують пересування маломобільних груп населення, пункти прокату інвентарю, медичні пункти першої допомоги, дитячі ігрові та спортивні майданчики. Допускається розташування воднорятувальних станцій і постів», ‒ уточнили в Мінкурортів і туризму Криму.
У травні робоча група Міністерства курортів і туризму Криму перевірила готовність пляжів Євпаторії до курортного сезону. Чиновники дійшли висновку, що загалом усі об'єкти туристичної сфери регіону «працюють над тим, щоб забезпечити жителям і гостям Криму якісний, комфортний та безпечний відпочинок».
Кореспондент Крим.Реалії побував на пляжах популярних курортів західного узбережжя та з'ясував, що не скрізь ці висновки відповідають дійсності.
БІЛЬШЕ ПО ТЕМІ: «Понавозили». Чи погасить Крим третю хвилю коронавірусу?
Туалет ‒ 30 рублів, альтанка ‒ три тисячі
Довга пляжна смуга тягнеться вздовж траси Сімферополь-Євпаторія. У розпал сезону пляжі тут практично завжди багатолюдні. Ними користуються ті, хто відпочиває в місцевих селищах або не бажає купатися на міських пляжах Євпаторії.
Багато з цих пляжів орендують комерційні структури, тому вони добре обладнані.
Ми відвідали один з них. Він виявився чистим й упорядкованим. Але на його території відпочивальникам доступне не все, що потрібне для комфортного відпочинку.
Душових кабінок там виявити не вдалося. Рятувальників, яких можна було б ідентифікувати за зовнішнім виглядом або іншими ознаками, теж не було ні на рятувальних вежах, ні на пляжі.
До послуг відпочивальників два біотуалети. Але вони закриті на навісні замки. Щоб потрапити туди, потрібно заплатити в барі 30 рублів.
На пляжі надають й інші платні послуги.
Оренда шезлонга тут коштує 100 рублів. Разом з парасолькою його пропонують за 500 рублів.
На узбережжі також встановлені бунгало, які здають відпочивальникам за тисячу рублів.
Альтанки з лавочками й столами можна орендувати за три тисячі рублів.
Пляж з «Єралашу»: без туалету та душу
Селище Заозерне, що прилягає до Євпаторії, вважається територією дитячих пляжів ‒ уздовж всього його узбережжя розташовані пансіонати, табори та санаторії, переважно орієнтовані на оздоровлення дітей.
Наш кореспондент відвідав пляж місцевого пансіонату «Променистий». Він відомий тим, що багато років служив майданчиком для зйомок популярного російського кіножурналу «Єралаш». Цей факт підкреслюють місцеві туроператори, пропонуючи оздоровницю для відпочинку.
На пляжі «Променистого», за спостереженнями нашого кореспондента, є багато для комфортного відпочинку. Там споруджені намети, які створюють тінь під час спеки. Пляжна територія чиста. Відпочивальники можуть скористатися фонтанчиками з питною водою.
Туалету на пляжі немає. Він розташований на території пансіонату через дорогу. Скористатися ним можуть як відпочивальники пансіонату, так й інші відвідувачі його пляжу.
Душових тут немає, але обладнані місця, де можна змити пісок з ніг.
Незважаючи на те, що на цьому пляжі немає всього, що вимагає кримська влада, він є найвпорядкованішим у порівнянні зі своїми найближчими сусідами.
Дитячий відпочинок без рятувальників і медиків
По сусідству з «Променистим» розташований пляж дитячого оздоровчого центру «Фортуна», підпорядкований Міністерству освіти російського уряду Криму.
Доступ на нього виявився вільним. Але сам пляж безлюдний і недоглянутий. Основні його сервіси, передбачені вимогами кримської влади, не працюють. Обладнані тут тіньові навіси не дають достатньої тіні вдень. Тут немає ні туалетів, ні душових, ні роздягалень.
Не виявилося на пляжі найважливішого для безпеки дітей ‒ рятувальників. На рятувальному посту вивішений червоний (штормовий) прапор при повному штилі.
Пляжний медпункт забитий дошками.
Тут же можна побачити фонтанчик, передбачений для питної води. Але він не виконує своєї функції й заріс бур'янами.
Ми намагалися зв'язатися з оздоровчим центром «Фортуна», щоб з'ясувати, чому його пляж у такому стані, але за телефонами, вказаними на сайті організації, нам не відповіли.
Незважаючи на настільки специфічний стан, цей пляж виявився в переліку допущених до роботи цього року.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.