У Криму вже майже місяць як розпочався курортний сезон. Цей період традиційно супроводжується підвищеним навантаженням на інфраструктуру курортних регіонів, яку місцеві жителі ділять з відпочивальниками. Крим.Реалії вирішили з'ясувати, наскільки доступні в таких регіонах громадські туалети ‒ важлива частина курортної інфраструктури ‒ та чи можна скористатися ними безоплатно.
Нашу увагу до цієї теми привернула російська влада Ялти. На початку травня в підконтрольній Росії адміністрації міста опублікували список громадських туалетів на південному узбережжі Криму. Виявилося, що більшість з них доступні за гроші. Скористатися ж громадськими туалетами безоплатно можна тільки в південнобережних селищах, тобто для цього потрібно виїхати з Ялти ‒ одного з найпопулярніших курортів серед російських відпочивальників.
WC: за гроші й без них
У переліку, оприлюдненому міськими чиновниками, значиться 21 громадська вбиральня. З них лише п'ять безоплатних. Всі вони розташовані за межами Ялти, скористатися ними можуть тільки ті, хто відпочиває у найближчих селищах: Гурзуфі, Кореїзі, Масандрі та Форосі.
«Соціальні туалети працюють безоплатно, зокрема, у Гурзуфі на вулиці Нікітіна, 4-а, в Кореїзі на вулиці Парковий узвіз, 2, у Масандрі на вулиці Винороба Єгорова, 4, у Форосі працюють два безкоштовних туалети на вулиці Космонавтів, 2», ‒ повідомляють в адміністрації міста.
Ще за 16 адресами в регіоні розташовані платні туалети. Тільки за гроші можна користуватися ними в найпопулярніших локаціях ‒ біля концертного залу «Ювілейний», ялтинського кінотеатру IMAX та зоопарку.
«Сьогодні в Ялтинському регіоні функціонують 20 платних і безоплатних громадських туалетів. Їх утриманням та обслуговуванням займається МУП «Турінфоцентр ПБК». Окрім того, заплановане придбання та встановлення модульних туалетів. Зокрема, декілька таких туалетів будуть встановлені в Алупці», ‒ сказано в повідомленні.
Всі громадські туалети мають одного оператора ‒ муніципальне унітарне підприємство «Турінфоцентр ПБК». У платних вбиралень однакова ціна ‒ донедавна вона становила 15 рублів за одне відвідування.
Але наприкінці травня влада Ялти підвищила вартість відвідування муніципальних туалетів. Згідно з постановою, підписаною головою адміністрації міста Яніною Павленко, тепер тариф становить 20 рублів за одне відвідування.
Ми намагалися зв'язатися з муніципальним підприємством «Турінфоцентр ПБК», готуючи цей матеріал, але за телефонами, вказаними на сайті підприємства, нам не відповіли.
Дороге задоволення та атаки вандалів
Загалом громадські туалети в Ялті розташовані в популярних громадських місцях і доступні як місцевим жителям, так і туристам, повідомляє кореспондент Крим.Реалії. Але деякі з них можуть знайти тільки уважні люди.
Наприклад, туалет на вулиці Московській в Ялті розташований у будівлі станції техобслуговування, але його не видно з-за торгових кіосків.
Тому якщо не помітити ось цей покажчик, можна проминути.
Платний туалет на Пушкінському бульварі добре помітний перехожим.
Найдорожчим у місті є дзеркальний туалет на набережній Ялти, обладнаний торік навесні приватним власником. Щоб скористатися ним, потрібно заплатити 25 рублів.
«Головна проблема всіх туалетів у центрі Ялти ‒ графік їх роботи. Після 19:00 практично всі вони зачиняються. І це багатьом створює незручності, оскільки о 20:00 влітку вечірнє життя в місті тільки починається», ‒ каже кореспондент Крим.Реалії.
Деякі громадські туалети в Ялті регулярно зазнають атак вандалів, через що їх теж доводиться тимчасово зачиняти. Часто ламають обладнання туалетів у Піонерському парку, стверджує начальник департаменту житлово-комунального господарства адміністрації Ялти Лері Сванідзе.
«Туалети в Піонерському парку, чесно вам скажу, я особисто вже вчетверте ремонтую. Розумієте, ламають, просто ламають! Те, що роблять написи, ‒ це дурниця, можна зафарбувати. Але коли мийки ламають, унітази ламають!..» ‒ цитують його місцеві ЗМІ.
Він доручив розробити ідеї, які допоможуть уникнути надалі псування міського майна, і пообіцяв запросити додаткове фінансування, щоб відремонтувати пошкоджені туалети.
Туалети без каналізації
Кримські активісти з південнобережних регіонів вважають питання доступності громадських туалетів у цих регіонах актуальним.
«Особливо гостра ситуація з відхожими місцями на південному узбережжі Криму через специфіку курорту-регіону, куди одночасно приїжджає величезна кількість людей. І відсутність або погана робота туалетів буквально загрожує екологічними проблемами», ‒ зазначав раніше в коментарі Крим.Реалії громадський активіст і журналіст з Ялти Рагім Гумбатов.
Активіст із Кореїза Євген Жуков також звертає увагу, що в селищі, де влада розмістила безоплатний туалет, немає централізованої каналізації.
«У селищі Кореїз каналізації немає! Як і триста років тому, всі стоки виводяться в річку Узень-Чешме й потрапляють на пляжі «Дюльбер», «Русалка», пляж адміністрації президента. Можливості усунути це неподобство є, просто нікому це не потрібне», ‒ говорить він.
Ми намагалися зв'язатися з адміністрацією Ялти, але там не змогли оперативно надати інформацію й рекомендували звернутися з інформаційним запитом. Ми готові оприлюднити позицію відомства, якщо нам її нададуть.
Анексія Криму Росією
У лютому 2014 року в Криму з'являлися озброєні люди в формі без розпізнавальних знаків, які захопили будівлю Верховної Ради Криму, Сімферопольський аеропорт, Керченську поромну переправу, інші стратегічні об'єкти, а також блокували дії українських військ. Російська влада спочатку відмовлялася визнавати, що ці озброєні люди є військовослужбовцями російської армії. Пізніше президент Росії Володимир Путін визнав, що це були російські військові.
16 березня 2014 року на території Криму і Севастополя відбувся невизнаний більшістю країн світу «референдум» про статус півострова, за результатами якого Росія включила Крим до свого складу. Ні Україна, ні Європейський союз, ні США не визнали результати голосування на «референдумі». Президент Росії Володимир Путін 18 березня оголосив про «приєднання» Криму до Росії.
Міжнародні організації визнали окупацію та анексію Криму незаконними і засудили дії Росії. Країни Заходу запровадили економічні санкції. Росія заперечує анексію півострова та називає це «відновленням історичної справедливості». Верховна Рада України офіційно оголосила датою початку тимчасової окупації Криму і Севастополя Росією 20 лютого 2014 року.