У жовтні Рахункова палата Росії спрогнозувала різкий стрибок цін на бензин із 1 січня 2019 року одразу на 15%. З цього дня перестала діяти угода російського уряду з нафтовими компаніями про заморожування цін на паливо, укладена навесні 2018 року. Восени нафтовики відмовилися стримувати ціни, переконуючи владу, що вартість літра палива потрібно збільшити на 4-5 рублів і що з червня вони недоотримали сотні мільярдів рублів доходів.
У листопаді російські нафтові компанії знову погодилися заморозити ціни на бензин на внутрішньому ринку до кінця року на рівні червневих. 2019 року вартість літра бензину повинна рости на основі середньорічної інфляції. У разі порушення цих домовленостей уряд може заборонити нафтовикам експортувати нафтопродукти за межі Росії.
Отаман «Кримського козацтва», організатор «Обдуреного Криму» Сергій Акімов скаржиться, що при високих цінах бензин у Криму залишається неякісним.
Підняли ціни до максимуму, але якість бензину залишає бажати кращогоСергій Акімов
– У нас у Криму бензин на 5-7 рублів дорожчий, ніж у російських регіонах. Підняли ціни до максимуму, і за останній місяць не видно, щоб якісь зміни були, але якість бензину, звичайно, залишає бажати кращого. Це позначається на двигунах, багато проблем із паливною системою. Неодноразово люди потрапляли на великі гроші, на капітальний ремонт автомобіля. За документами бензин заходить із одного міста Росії, наприклад, Саратова, а в реальності він чеченський. У нас є низка торгових марок, наближених до нашої нинішньої влади, де якість ніяка. Люди розуміють, що ціна буде рости. За цей час підвищення ПДВ вже було, що відіб'ється не тільки на нафтових продуктах, але й на всіх інших. Тобто виходить, що уряд однією рукою ніби стримує, а іншою, навпаки, підштовхує, щоб підвищувалися ціни.
Експерт центру RusEnergy Михайло Крутіхін переконаний, що в російського уряду більше не вийде стримувати зростання цін на бензин без наслідків для економіки.
Наслідки будуть дуже неприємними для всієї російської економіки – підвищаться витрати на перевезення всіх товарів і вантажівМихайло Крутіхін
– Довго таке заморожування цін тривати не може. Російський уряд уже вилучає з ціни бензину в усій країні приблизно 65%, залишаючи решту тим, хто видобуває нафту, переробляє й доставляє на автозаправні станції. Але зараз із початку січня, по-перше, підвищується ПДВ, по-друге, акциз на бензин. Прибутки від роздрібного продажу палива для компанії вже фактично не залишається. Я думаю, що це виливатиметься або в підвищення цін, або в банкрутство компаній, що реалізують паливо на російському ринку. Прогноз про підвищення одразу на 15% в січні реалістичний, тому що нафтові компанії ще свого слова не сказали, вони довго стримувалися. Наслідки будуть дуже неприємними для всієї російської економіки – підвищаться витрати на перевезення всіх товарів і вантажів.
Михайло Крутіхін вважає, що російський уряд у цих питаннях не керується розумною логікою, а дбає лише про великі збори.
У Криму ми побачимо дефіцит палива, оскільки багато АЗС будуть просто змушені закритисяМихайло Крутіхін
– Можливо, в деяких регіонах країни, як це вже було в травні, почнуться страйки, люди виходитимуть на вулиці, пікетуватимуть адміністрації, АЗС. Якщо це станеться, тоді, можливо, жадібність уряду вдасться якимось чином стримати. Дрібні оператори зіткнуться з гігантськими втратами і, швидше за все, в Криму ми побачимо дефіцит палива, оскільки багато АЗС будуть просто змушені закритися. Уряду треба або стримати апетити щодо податків із палива, або субсидувати окремі регіони, куди паливо доводиться доставляти з великими труднощами, в тому числі в Крим. Як вийдуть із положення, я поки не знаю. В цьому випадку ефект від здешевлення нафти на зовнішньому ринку – тим більше що це може бути не дуже тривале явище – на ціни на АЗС буде мінімальним.
Український експерт паливного ринку, директор консалтингової групи «А-95» Сергій Куюн вважає, що зниження нафтових цін на світовому ринку дозволило б знизити і вартість бензину на заправках, але російські компанії на це не підуть.
– Іронія в тому, що після домовленостей російського уряду з нафтовими компаніями ціни на нафту різко знизилися, і тепер, я думаю, ці компанії виконуватимуть свої зобов'язання, залишивши ціни на максимальних рівнях. Підвищення ціни очікується через запровадження додаткових акцизних зборів. Як показує практика, бізнес ніколи не знижуватиме ціну, якщо є для цього можливість, тим більше вони говоритимуть, що виконують домовленості: сказали, що триматимуть – і тримають. Можливо, це буде певна компенсація за той недозароблений прибуток, який були змушені пробачити восени. Але ніхто не може спрогнозувати, що буде з нафтою у світі. Прогнозувати ціни в Росії тим більше складно в умовах ручного регулювання ринку.
(Текст підготував Владислав Ленцев)