Глава Криму Сергій Аксенов представив майже весь новий склад російського уряду півострова. Міністром майнових і земельних відносин призначена Анна Анюхіна, міністром транспорту ‒ Сергій Карпов, міністром культури ‒ Аріна Новосельська, міністром будівництва та архітектури ‒ Михайло Храмов. Усі вони раніше займали ті ж посади.
На чолі російського Міністерства охорони здоров'я Криму Аксенов залишив Ігоря Чемоданова, як і Сергія Шахова в Міністерстві надзвичайних ситуацій. На пост міністра економіки призначений Дмитро Шеряко, який раніше обіймав посаду заступника міністра фінансів півострова. Російське Міністерство освіти Криму очолила Валентина Лаврик, яка раніше керувала «Сімферопольською академічною гімназією». Російське Міністерство юстиції очолить Михайло Назаров ‒ виходець із російського Слідчого комітету. Про які процеси у владі анексованого Криму свідчать ці призначення ‒ обговорювали в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Російський громадський активіст, голова організації «Чистий берег. Крим» Володимир Гарначук звертає увагу на те, що склад російського уряду півострова визначав зовсім не його чинний глава.
‒ Всі ці конкурсні процедури перетворилися на фарс. Замість підбору найкращих кадрів ми побачили відсування прем'єр-міністра Юрія Гоцанюка від ухвалення кадрових рішень. Він не брав взагалі жодної участі у призначенні своїх підлеглих, тобто фактично Аксенов, який став главою регіону без всяких повноважень, визначає склад уряду, хоча це прямий обов'язок прем'єра Гоцанюка. Аксенов таким чином говорить, що всі питання вирішує він. Що стосується мотивації призначень, всюди вони різні. Прибрали попереднього міністра освіти, поставили Лаврик ‒ почитайте про неї коментарі, вона завалила роботу в гімназії. Значить, домовилися з Володимиром Константиновим (спікером російського парламенту Криму ‒ КР) про призначення.
Володимир Гарначук переконаний, що Кремль у результаті переведе Сергія Аксенова на посаду в Москву, щоб усунути його від важелів ухвалення рішень щодо російських федеральних цільових програм.
Гарначук переконаний, що Кремль переведе Аксенова на посаду в Москву
Український політолог Кирило Сазонов впевнений, що положення Сергія Аксенова, незважаючи на призначення ним російського уряду півострова, більш хитке, ніж може здатися.
‒ Позиції Аксенова сильні до телефонного дзвінка з Кремля. Один дзвінок ‒ і буде велено його забути й видалити ім'я з усіх списків. Тому він може залишатися скільки завгодно, поки виконує потрібні команди й ніхто з ближчих до Кремля людей не претендує на цю посаду.
Кримський історик і політолог Євгенія Горюнова також вважає, що спроба Сергія Аксенова зробити формування російського уряду Криму відкритим не увінчалася успіхом.
‒ Повністю провалилася програма «Твій уряд», яку Аксенов анонсував у вересні. Не було задекларованих дебатів, не було навіть номінального впливу кримчан на формування уряду. Все в підсумку вирішував Аксенов через співбесіди, і зрозуміло, що він обирав абсолютно лояльних людей, які будуть виконувати всі його розпорядження. Ми бачимо, що ніяких змін не відбулося, заступники абсолютно ті самі. Обіцяного перезавантаження влади не сталося, ситуація залишається в такій же стагнації. Голови адміністрацій оновилися тільки на третину, але там все ті ж заступники. На конкурс було дуже багато заявок з регіонів Росії, але їх подавали люди з сумнівною репутацією, які абсолютно некомпетентні й готові їхати тільки за легкими грошима. Професіонали в Крим їхати не хочуть, тому що це клеймо на репутації.
На думку Євгенії Горюнової, всі ці фактори призводять до того, що положення Сергія Аксенова в Криму, незважаючи на поділ посад, все ж залишається міцним.
‒ Прийшла новина, що Криму дали найбільший грант від російського уряду саме за ефективне керівництво ‒ 1,6 мільярда рублів. Тобто в Москві визнали керівництво Криму ефективним! Привід замислитися: якщо це найефективніший уряд у Росії, то що тоді гірше? При цьому Гоцанюк ‒ абсолютно технічний прем'єр, у нього немає ніяких амбіцій, він може бути громовідводом. На нього вішатимуть усіх собак, так що це фігура, яка повністю влаштовує Аксенова. Мені здається, той займає досить міцні позиції і як реальний глава Криму може протриматися досить довго. Запас міцності у нього є. А перед новопризначеним урядом гостро стоїть проблема води, яку неможливо вирішити, та вимирання мономіст на півночі Криму ‒ таких, як Армянськ. Проблем загалом на півострові стільки, що двох рук перерахувати не вистачить.
(Текст підготував Владислав Ленцев)