«Зірки склалися на користь родичів»: як сім'ї Аксенова відходить нерухомість у Криму

Сергій Аксенов

Фірми родини російського глави Криму Сергія Аксенова отримали в оренду і приватизували декілька об'єктів нерухомості в Сімферополі після того, як він та його родичі зайняли посади у владі. Як «націоналізоване» майно годує дітей ватажка «кримської весни», розповідають Крим.Реалії.

Після того, як Крим опинився в російських реаліях, майнові та земельні питання там перейшли під управління голів профільного парламентського комітету Євгенії Добрині (своячка Сергія Аксенова) і комітету кримського уряду Ганни Анюхіної.

Вони, на відміну від багатьох інших кримських чиновників, беззмінно займають свої пости вже другу каденцію Сергія Аксенова. А Ганна Анюхіна зараз готується йти на підвищення ‒ Сергій Аксенов рекомендує призначити її віцепрем'єром кримського уряду замість померлого у травні Павла Корольова.

У розпорядженні профільних чиновниць опинилася кримська нерухомість і земля, «націоналізовані» в українських власників. Багато з них сьогодні є предметом позовів до Росії в міжнародних судах.

Поки ж «націоналізованими» об'єктами в Криму активно користуються родичі Сергія Аксенова.

«Чудове приміщення» для доньки

«Підприємство «Парус» вирішило взяти участь в аукціоні та придбати в центрі Сімферополя будівлю на вулиці Кірова. Але сталося диво, і всі учасники знялися з аукціону. І чудове приміщення йде за п'ять мільйонів рублів підприємству «Парус». До слова, на ринку за таку будівлю готові заплатити 20 мільйонів. Утім, перепродувати цю будівлю не потрібно, адже, здаючи в оренду, можна мати щомісячний прибуток у декілька сотень тисяч рублів. Керує цим підприємством Манусова Христина Сергіївна. Але, якщо звернути увагу на інші документи, то ми бачимо, що Манусова ‒ це колишня Аксенова Христина Сергіївна. Ймовірно, збіглися прізвище, ім'я та по батькові дочки нашого всіма улюбленого глави Криму», ‒ написав у Facebook кримський проросійський активіст Олександр Юр'єв.

У розпорядженні Крим.Реалії є документи цього аукціону. Він відбувся у Криму торік у травні. «Розпорядча дирекція майна Криму» виставила на торги нежитлове приміщення площею 124,2 квадратних метри на проспекті Кірова, 43 у Сімферополі. Його початкову вартість визначили майже у шість мільйонів рублів.

На торги, за інформацією електронного майданчика, була подана лише одна заявка ‒ від ТОВ «Парус». Згідно з протоколом аукціону, інших претендентів на це приміщення не було.​

За повідомленнями Федеральної податкової служби Росії, фірма «Парус» зареєстрована в Сімферополі на проспекті Кірова, 18, на одній вулиці з купленою будівлею. Фірма спеціалізується на здачі в оренду нерухомості. Реєстрацію в російському правовому полі вона отримала у 2014 році. Власницею та директором «Паруса» є Христина Манусова.

Її дійсно називають дочкою Сергія Аксенова. Про це пишуть і російські, і кримські ЗМІ.

«Наприкінці 2015 року в Сімферополі була зареєстрована організація «Преміум Трейд». Того ж року на перший курс Кримського федерального університету вступив молодий чоловік на ім'я Данило Манусов. Його однокурсницею, згідно з наявним у The Insider наказом про зарахування, була Христина Аксенова, дочка глави Криму. Через кілька років Христина вийшла заміж і змінила прізвище на Манусова. Молодий зять Аксенова став одноосібним власником «Преміум Трейд» ‒ до цього фірма була записана на інших членів сім'ї Манусова», ‒ пише про цю історію російське видання The Insider.

Ні сам Сергій Аксенов, ні члени його сім'ї публічно цю інформацію не коментують. Його дружина Олена Аксенова наголошувала раніше, що сім'я не є для неї темою публічних обговорень.

Магазин для «молодого зятя»

Згадане ТОВ «Преміум Трейд» теж успішно бере участь у конкурсах із роздачі кримського «націоналізованого» майна.

Наприкінці 2018 року в Міністерстві майнових і земельних відносин підконтрольного Росії уряду Криму віддали в оренду до 2026 року будівлю продовольчого магазину з прибудовою площею понад тисячу квадратних метрів і розташованою під ним земельною ділянкою в селищі Аграрне під Сімферополем.

За інформацією Федеральної податкової служби Росії, фірма «Преміум Трейд» зареєстрована в цьому ж селищі у 2015 році.​

Підприємство спеціалізується на торгівлі продуктами та тютюновими виробами. Його власник ‒ Данило Манусов.​

У 2015 році ТОВ «Преміум Трейд» також отримало в оренду понад тисячу квадратних метрів нежитлових приміщень в Аграрному. Для цього Мінмайна Криму довелося розірвати договори з попередніми орендарями. Спроби оскаржити це в суді успіху не мали.

Будинок купця Чирахова ‒ для сина

Ще один об'єкт у центрі Сімферополя відійшов фірмам, пов'язаним із сім'єю Сергія Аксенова ‒ будинок купця Чирахова XIX століття, внесений до переліку культурної спадщини регіонального значення. За результатами конкурсу він був приватизований ТОВ«Моноліт-плюс».

Фірма зареєстрована в Сімферополі у 2014 році. Спеціалізується на здачі в оренду нерухомості. Володіє нею Світлана Бабій ‒ багаторічна бізнес-партнерка сім'ї Сергія Аксенова та його ексрадниця, коли він отримав посаду російського глави Криму.​

Однак реальним власником будинку Чирахова в центрі Сімферополя російські ЗМІ називають сина Сергія Аксенова Олега Аксенова. Він разом зі Світланою Бабій володіє ще однією сімферопольською фірмою, яка здає в оренду нерухомість ‒ ТОВ «Моро Маре».

«Синові Сергія Аксенова Олегу Аксенову теж дісталися ласі шматки держвласності. В результаті приватизації йому відійшов об'єкт культурної спадщини кінця XIX століття «Будинок купця Х.К.Чирахова». Це одна з найбільш відомих туристичних визначних пам'яток Сімферополя», ‒ пише The Insider.

Наразі в Криму намагаються продати нежитлові приміщення підвалу Будинку Чирахова за п'ять мільйонів рублів. У 2018 і 2019 роках конкурси з продажу цих приміщень оголошували п'ять разів, але всі вони визнані такими, що не відбулися, через відсутність заявок на участь у торгах.

Отримати коментарі власників цих компаній нам поки не вдалося ‒ їхніх контактів не виявилося ні в документах торгів, ні у відкритому доступі.

«Перейменувати проспект Кірова на вулицю Аксенова»

Ми намагалися зв'язатися з Мінмайна Криму, яке проводило аукціони з перерахованим майном. Але там відмовляються надавати коментарі телефоном та рекомендують звернутися з інформзапитом.

Олександр Юр'єв вважає, що кримська нерухомість дістається членам сім'ї Аксенова не зовсім випадково.

«Ті, хто думає, що тато ‒ глава Криму ‒ й улюблена тітонька, яка очолює комітет у парламенті Криму (Євгенія Добриня ‒ голова комітету з майнових та земельних питань кримського парламенту ‒ КР), який відповідає за наше з вами майно, чимось допомагали й надавали підтримку, помиляються. Просто у розумних керівників діти та дружини розумні та вдалі підприємці. Просто збіг. Щодо інших об'єктів теж вдало зірки склалися на користь родичів. Взагалі злі язики, які знають, скільки нерухомості належить родичам глави Криму, хочуть перейменувати проспект Кірова на вулицю Аксенова», ‒ стверджує він.

Про родинні зв'язки Сергія Аксенова у кримській владі Крим.Реалії писали раніше.

Кримський політолог Євгенія Горюнова вважає, що подібні факти можливі при «повному потуранні Москви».

«Складається враження, що в Москві просто закрили очі на Крим і ті корупційні схеми, які використовує Аксенов і компанія. Швидше за все тут декілька причин: йому немає реальної заміни в Москві, оскільки ніхто не хоче їхати в депресивний підсанкційний регіон, який до того ж дуже не любить «варягів». З іншого боку, в умовах нинішньої кризи Москві вже точно не до кримської корупції такого розміру ‒ тут би з ФЦП розібратися, а не з аукціонами на продаж нерухомості та клановістю Аксенова. Тим більше, що така сімейність для Росії не новина ‒ згадати хоча б республіки Кавказу. А майстерклас держуправління Аксенов брав у Рамзана Кадирова (глави Чечні ‒ КР)», ‒ сказала вона Крим.Реалії.

Євгенія Горюнова

Подібних прецедентів сімейного збагачення кримської влади через масове використання родичами чиновників державного майна політолог у Криму не пам'ятає.

«Після утвердження в Криму «македонців» (донецько-макіївського режиму на півострові, встановленого його покійним прем'єр-міністром Василем Джарти та продовженого останнім легітимним в Україні головою уряду Криму Анатолієм МогильовимКР) корупція на півострові розцвіла. Але навіть вони не дозволяли собі такого беззаконня, яке влаштували колаборанти в союзі з росіянами», ‒ говорить Євгенія Горюнова.

Така ситуація, за її словами, може продовжитися доти, поки політична та економічна ситуації в Росії не дозволять Кремлю знову звернути увагу на ситуацію в Криму.