Підконтрольний Кремлю глава Криму Сергій Аксенов 20 квітня записав відеозвернення із закликом до росіян не їхати в Крим через загрозу коронавірусу. Напередодні в управлінні Роспотребнагляду Криму та Севастополя повідомили, що перед великодніми вихідними пасажиропотік мостом через Керченську протоку збільшився на 40%.
У своєму відеозверненні Сергій Аксенов закликав росіян, які приїжджають до Криму, дотримуватися режиму самоізоляції і нагадав, що місцеві підприємства сфери послуг, зокрема готелі та кафе, закриті. На засіданні оперативного штабу російський глава Криму анонсував повну перевірку тих, хто прибуває на півострів, і висловився за посилення відповідальності за порушення режиму самоізоляції. Раніше російська влада Криму встановила блокпост на Керченському мосту та обіцяла пропускати людей тільки з задокументованою метою візиту. Про те, чи варто закривати півострів, йшлося в ефірі Радіо Крим.Реалії.
Голова управління Роспотребнадзору Криму та Севастополя Наталя Пеньковська 18 квітня розповіла про госпіталізацію пасажира потягу Москва-Сімферополь із підозрою на коронавірусну інфекцію. За її словами, під час заповнення анкети цей пасажир підтвердив, що був у контакті з людиною, у якої був раніше виявлений коронавірус. У результаті всі, хто опинився в одному вагоні з потенційно інфікованим, були узяті під медичний нагляд. Це 11 осіб: пасажири, провідники та працівники поліції, які супроводжували потяг.
Водночас Михайло Жуковицький, який приїхав під час карантину в анексований Крим, закликав росіян приїжджати на півострів, щоб перечекати карантин:
«Прилітайте до мене в Крим. Тут здорово. Як тільки ви вийдете з аеропорту: сонце, +18, повітря. Відразу візьмете в оренду автівку. І через півтори години будете в моєму селі біля моря. Куди поселитися ‒ підкажу. Вчора був 18 день відпочинку в Криму... Сам я перед вильотом сюди аналізував, куди б податися: Мінводи, Сочі, П'ятигорськ. Вибір зробив абсолютно правильний. Тут зовсім немає людей. Немає і поліції, Росгвардії. Ніхто не зазіхає на свободу. Я спокійно пересуваюся усім регіоном. Внутрішні рейси літають. Велкам».
Голова громадської організації «Курортний Крим», творець сайту kurortexpert.com Олександр Бурдонов висловив Крим.Реалії думку, що російській владі півострова варто було б відкрити принаймні частину готелів і офіційно приймати туристів заради контролю над поширенням коронавірусу.
Люди все одно їдуть, і якщо не тримати їх під контролем, вони після перетину мосту просто розсмокчуться у приватному секторіОлександр Бурдонов
– Це нормальне явище: у Криму весна, тепло ‒ чому б не поїхати? Варто очікувати сплеску також на травневі свята. Якщо їдуть у відрядження, я не бачу проблем. При цьому в готелях до 1 червня справді не оселишся. Ми вносили пропозицію: якщо готель підтверджує, що дотримується всіх заходів і готовий у разі виявлення зараження забезпечувати ізоляцію на 14 днів ‒ таким буде і мінімальний термін поселення ‒ то треба дозволити йому працювати. Адже люди все одно їдуть, і якщо не тримати їх під контролем, вони після перетину мосту просто розсмокчуться у приватному секторі, і потім їх не виловиш. Багато приватників є на сайтах оголошень, але їх не відстежують. Звісно, бажано було б почекати з прийомом туристів до 1 червня. Навряд чи найближчим часом покращиться ситуація в Москві, а звідти до нас їде майже 40% туристичного потоку.
Олександр Бурдонов підкреслює, що за умови відкритого Керченського мосту та аеропорту Сімферополя виступає за відстеження всіх мандрівників, які прибувають до Криму, зокрема і за допомогою мобільного трекінгу.
Мені здається, утримати потік повністю не вийде, а закрити Крим нереальноОлександр Бурдонов
– Мені здається, утримати потік повністю не вийде, а закрити Крим нереально ‒ це питання федерального рівня. Якщо говорити про режим надзвичайної ситуації, його може запровадити глава суб'єкта, але це тягне за собою відповідальність держави за компенсацію збитку підприємствам.
Російський глава Криму дійсно не має права закривати Керченський міст та аеропорт, стверджує керівник «Інституту регіональної експертизи» в Росії Дмитро Михайличенко.
Зрозуміло, що люди хочуть відпочити в Криму, але важливо не допустити поширення пандеміїДмитро Михайличенко
– Де-юре такої можливості у Сергія Аксенова немає. Російські регіони вже намагалися перекривати дороги, але прем'єр-міністр Михайло Мішустін їх спинив і сказав, що це справа федерального центру. Однак ми знаємо, що в умовах жорсткої централізації влади регіональні чиновники узгодять всі рішення з повноважними представниками президента та федеральним центром. Тому губернатори часто намагаються вирішити ці проблеми за допомогою простих висловлювань. Як показує практика, серед іншого і в Криму, в більшості випадків люди їм вірять. Це може бути незаконно, порушує якісь права, але з владою ніхто зв'язуватися не хоче. Реалії пандемії вимагають жорстких дій і непопулярних рішень. Зрозуміло, що люди хочуть відпочити в Криму, але важливо не допустити поширення пандемії.
Український експерт туристичної галузі, колишній головний фахівець відділу курортів і туризму Євпаторійської міськради Сергій Вікарчук вважає, що саме жорсткий карантин на перших етапах може дати шанс туристичному сезону 2020 року на півострові.
З одного боку, бізнесу потрібні туристи, з іншого боку, всім потрібна безпекаСергій Вікарчук
– При такій загрозі краще, звісно, спочатку ізолювати регіон, хоча це й дуже сумно позначиться на туристичному сезоні. Я думаю, що російська влада піде на жорсткіші обмеження. Як я розумію, медицина не готова боротися з коронавірусом, і тому самоізоляція ‒ єдиний спосіб протистояти йому. Тому економіка туристичного сектора буде під питанням цього сезону. З одного боку, бізнесу потрібні туристи, з іншого боку, всім потрібна безпека. Я думаю, що в цій ситуації треба пережити якийсь період самоізоляції, щоб епідемія зупинилася, а потім уже можна відновити туристичний сезон ‒ нехай із запізненням, але краще так.
Тим часом голова російського уряду Криму Юрій Гоцанюк повідомив про те, що працівники транспортної поліції складатимуть адміністративні протоколи щодо жителів російських регіонів, які прибувають до Криму літаком або потягом без відповідного дозволу. За це можуть або оголосити попередження, або оштрафувати на суму від однієї до тридцяти тисяч рублів.
Коронавірусна інфекція COVID-19
Коронавірус SARS-CoV-2, раніше відомий як 2019 nCoV, виявили в Китаї наприкінці 2019 року.
Він викликає захворювання COVID-19. У деяких випадках перебіг хвороби легкий, в інших – із симптомами застуди та грипу, в тому числі з високою температурою і кашлем. Це може перерости в пневмонію, що може бути смертельною. Більшість хворих одужує; помирають переважно люди з ослабленою імунною системою, зокрема літні.
11 березня 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я визнала спалах захворювання, що викликається новим коронавірусом, пандемією.
(Текст підготував Владислав Ленцев)