Сучасний день народження Кобзаря: як українці вшановували пам'ять Тараса Шевченка

Сучасний портрет Тараса Шевченка, робота художника Андрія Єрмоленка

Спадок, який створив Тарас Шевченко понад два століття тому, став джерелом натхнення для багатьох сучасних митців. Завдяки креативному підходу та свіжому погляду, безліч текстів, образів, картин Кобзаря отримали друге життя у 21 столітті. Тому 206-й день народження Шевченка – це привід не лише вшанувати пам'ять великого Кобзаря, але і згадати творчість, яка не втрачає актуальності у наші дні.

Ймовірно, що і сам поет навряд чи міг уявити, що через двісті років він стане сучасним кумиром, по всьому світу тисячі українців вшановуватимуть його пам'ять, а його твори лунатимуть по-новому. Так, наприклад, співробітники посольства США в Україні та український рок-гурт із Черкас «Спів Братів» вирішили на день народження Кобзаря виконали запальну пісню, поклавши на власну музику слова Тараса Шевченка із вірша «Тече вода з-під явора».

Соціальні мережі цього дня рясніють креативними привітаннями з днем народження Шевченка. Ба більше, Світовий конгрес українців уже декілька років поспіль напередодні дня народження Тараса Шевченка запрошує долучитися до флешмобу #GlobalShevchenko. Для участі потрібно сфотографувати монумент, барельєф, твір або картину Кобзаря та передати виклик друзям.

«Нехай слава про Шевченка облетить увесь світ і не знайдеться такого куточка на планеті, де б про нього не чули», – йдеться на сайті конгресу.

... українці у всьому світі відзначають 206-ту річницю з дня народження українського Кобзаря, Тараса Шевченка. Особлива історія українсько-канадської громади збирається разом, щоб спорудити пам'ятник Шевченку у Вінніпезі:

Про те, як відзначає день народження Кобзар, розповів сам «сучасний Тарас». Чоловік, схожий на українського поета, у своїй Instagram-сторінці «Тарас Григорович Шевченко» написав: «В імперії зламалася нафтова голка, дуже приємно, дякую за такий подарунок».

«Шевченко» з нагоди дня народження поета також пожартував, що єдина проблема – це знайти торт достатнього розміру, щоб вставити всі 206 свічок.

Чоловік уже понад півроку публікує фотографії та відео, у яких він неодноразово коментує актуальні події для України, зокрема коронавірус, звільнення полонених, вибори до Верховної Ради.

Слід не забувати, що Тарас Шевченко був відомий не лише як поет, але і як талановитий художник. Його спадщина складається з пейзажів, графічних робіт, автопортретів, офортів та налічує понад тисячу мистецьких творів. Тому про Шевченка-художника вирішили також нагадати у Празі, де посольство України в Чехії відкрило виставку творчості Кобзаря.

Поблизу посольства кожен охочий може переглянути найвідоміші картини Шевченка.

Про Великого Кобзаря не забувають і в Туреччині. Суботня школа громадської організації «Чорноморська асоціація українців» у рамках Шевченківських днів провела урочистий захід із нагоди дня народження поета. Учні школи мали можливість послухати про життя Тараса Шевченка, а також прочитати його вірші.

«Здавалось би, що нового можна розповісти учням про великого Шевченка?, – пишуть організатори. – Але щоразу його твори по-новому відображаються у душі кожного, відкриваючи до того незнані почуття».

«Чорноморська асоціація українців» також провела ще один захід до дня народження Шевченка, а саме майстер-клас із приготування українського борщу. Українці та їхні турецькі друзі, запевняють організатори, отримали задоволення як від частувань, так і від творчості Тараса Шевченка.

«Цього року до днів Шевченка діаспора Самсуна приготувала незвичне дійство: борщ, пампушки й вірші Кобзаря. Все для душі!» – йдеться на сайті організації.

Напередодні 9 березня пам'ять поета вшанувала також українська діаспора в Естонії. Разом із послом України в Естонії Мар’яною Бецою, а також депутатами Парламенту Естонії, учасники поклали квіти та провели панахиду.

Про день народження Шевченка та значення поета в житті українців у своїх соціальних сторінках написали також відомі українські політики. Колишня очільниця Міністерства охорони здоров’я Уляна Супрун у своєму дописі наголошує, що «ані імперська Росія, ані совєти, ані кремлівська пропаганда» не змогли зашкодити поширенню головних закликів Шевченка про свободу, незалежність та боротьбу.

«Образ Шевченка очима пропагандистів хитався то в сторону неосвіченого гульвіси, то в сторону святого», – йдеться у дописі, у якому Супрун розвінчує найпоширеніші міфи про Кобзаря.

Варто пам’ятати, додає Супрун, що Шевченко став опорою для багатьох поколінь українців, які звертаються до нього у складних ситуаціях за натхненням і підтримкою.

Пам’ять Тараса Шевченка також вшанував Президент України Володимир Зеленський разом із дружиною Оленою, поклавши квіти до пам’ятника поета в Києві.

9 березня також проходить урочисте вручення нагород лавреатам Шевченківської премії. Комітет премії цього року визначив переможців п’яти номінацій: література, музичне мистецтво, візуальні мистецтва, публіцистика і журналістика, а також театральне мистецтво.

Не забули про Тараса Шевченка і в анексованому Криму. Однак тепер заходи з відзначення дня народження Кобзаря відбуваються доволі скромно через особливу увагу підконтрольної Росії влади окупованого півострова до учасників таких зібрань.

Як у Криму святкують день народження Шевченка (фотогалерея)